Šodien Rīgā notiks mežsaimniecības un lauksaimniecības nozares protesti, kurā vairāk nekā 700 cilvēku plāno paust nostāju pret nozaru īpašumā esošās zemes ierobežojumiem bez adekvātiem kompensēšanas mehānismiem, ja zeme tiek nodota dabas aizsardzībai.
Paredzēts, ka plkst.10 Doma laukumā notiks pulcēšanās protesta gājienam, kuru organizēs biedrība “Zemnieku saeima”, plkst.11 pievienojoties Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) un Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) organizētajam mītiņam pie Ministru kabineta.
Plānots, ka protesta akcijā pie Ministru kabineta varētu piedalīties aptuveni 400 meža nozares pārstāvju.
Protesta mērķis ir vērst uzmanību uz ilgstoši ignorētajām problēmām, kas skar Latvijas mežu īpašniekus un meža nozarē strādājošos.
LMĪB pārstāvji norāda, ka nozare saskaras ar netaisnīgu attieksmi gan Latvijas, gan Eiropas līmenī. Tostarp viens no sāpīgākajiem jautājumiem ir par kompensācijām mežu īpašniekiem, kuru meža zemes tiek nodotas dabas aizsardzībai.
Protesta organizatori valdībai prasa paredzēt taisnīgas kompensācijas, kā arī neveidot jaunas teritorijas ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem, kamēr taisnīgās kompensācijas nav ieviestas.
Tāpat meža nozare prasa izstrādāt koncepciju brīvprātīgas dabas aizsardzības sistēmas ieviešanai Latvijā un novērst to, ka Latvijā meža nozare tiek nostādīta būtiski neizdevīgākā pozīcijā nekā citās ES dalībvalstīs, vienlaikus mazinot birokrātiju, kas grauj meža nozares starptautisko konkurētspēju.
“Mežu īpašnieki nav pret saprātīgu dabas aizsardzības politiku – mūsu pašu interesēs ir saglabāt Latvijas mežu teritoriju īpatsvaru un kvalitāti. Taču cilvēki visā Latvijā ir nonākuši beztiesiskā stāvoklī, jo, lai arī ne formāli, bet pēc būtības viņu zeme tiek nacionalizēta,” uzsver LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.
Viņš skaidro, ka patlaban, nosakot mežu zemes aprobežojumus, kompensācijas to īpašniekiem ir netaisnīgas. Par vienu hektāru, kurā meža īpašniekam tiek liegta vai būtiski ierobežota saimnieciskā darbība, tiek maksāti 50 līdz 190 eiro gadā, kas nav pat 1% no reālās meža vērtības.
Kā aģentūrai LETA pauda biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, no lauksaimnieku puses piketā pie Ministru kabineta varētu piedalīties līdz 300 cilvēku.
“Vienlaikus vēlos atgādināt, ka otrdien mēs atbalstām meža nozares pārstāvjus, savukārt lauksaimnieku protesti Latvijā, ieskaitot galvaspilsētu, turpināsies līdz brīdim, kamēr tiks izpildītas visas valdībai vēl februāra sākumā iesniegtās prasības,” uzsvēra Lazdiņš.
Lauksaimnieku protestu akcija Rīgā plānota arī rudenī, otrdien intervijā Latvijas Radio sacīja Juris Lazdiņš.
“Pēc šodienas protestiem iesniegsim pieteikumu Rīgas domei par nākamajiem protestiem, kas plānoti rudens pusē,” paziņoja Lazdiņš, prognozējot, ka nākamā protesta akcija varētu tikt rīkota oktobrī.
Lazdiņš skaidroja, ka protesta akcija plānota rudenī, jo tad lauksaimniecībā noslēdzas sezonas darbi, kā arī tiek apstiprināts valsts budžets. “Ja vasarā sarunu rezultātā neizdosies panākt mūsu vēlmes un prasības, tad viennozīmīgi rudenī mums būs jau ar protestu akcijām šīs prasības jāspiež, jālūdz izpildīt,” viņš sacīja.
Protesta akcijā piedalīsies arī Kuldīgas novada lauksaimnieki, informēja novada lauksaimnieku atbalsta grupas pārstāvis un zemnieku saimniecības “Kalna Rinkas” īpašnieks Ēriks Pucens.
Viņš skaidro, ka, ja nenotiks krasas pārmaiņas nozarē un politiskajā dienaskārtībā, tad lauksaimniecības nozare Latvijā var tik apdraudēta, jo jau patlaban daudzi mazie un vidējie zemnieki ir uz izdzīvošanas robežas. “Izmaksas nespēj nosegt nopelnīto un ik dienu kāds pieņem lēmumu beigt cīnīties ar vējdzirnavām – samazināt saimniecības apjomus vai to likvidēt,” atzīmē Pucens.
Kuldīgas novada lauksaimnieku atbalsta grupā līdzdarbojas vairāk nekā 70 zemnieku saimniecības.
Jau vēstīts, ka 5.februārī Liepājā, Saldū, Talsos, Tukumā, Kuldīgā, Jelgavā, Dobelē, Bauskā, Jēkabpilī, Aizkrauklē, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā, Gulbenē, Limbažos un Ogrē notika lauksaimnieku protesti, kuros piedalījās aptuveni 2000 dalībnieku.
Protesta laikā zemnieki vēlējās panākt Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu tūlītēja importa aizliegumu bez pārejas perioda, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātās likmes 5% apmērā atjaunošanu Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām dārzeņiem, birokrātijas mazināšanu lauksaimniecības nozarē, plašāku pieeju apdrošināšanas un apgrozāmo līdzekļu programmām, kā arī atteikšanos no nacionāla līmeņa zemes apgrūtinājumiem vai citiem zemes lietošanas ierobežojumiem.
Lauksaimnieki arī pauda gatavību protestēt Rīgā, ja prasības netiks izpildītas.
Foto:LSM.LV
Pareizi , beidzot ne tikai runa.Bet sak kauko darit.
Lai veicas!! drīz lauku darbi, nebūs kad vairs,.,
Re,jātaisa dumpis.Vai tā Daba nav riebīga.Būtu pazudusi no planētas atstājot smilšu tuksnesi kur šādiem dumpiniekiem spēlēties.DDD… .
Pateica paldies siliņai visu zemnieku vārda.
Brauc mājās pajoliņi
Diži iztaisīsies tukši izdemonstrēties … ar mēsliem ap tām mēslukastēm vēl apmētāt, lai Rīgas sētniekiem būtu ko vākt nost …..
Pridurku varianti.
Kaut cik jau tak apčohnīt vajag, ka šitāda – kaut degvielas tērēšana – resniem runčiem ir DZIĻI PIE VIENAS VIETAS … – kādi tur kas šitādus tur PILNĪGI TAČU TUKŠUS UN STULBUS BEZJĒGAS PASĀKUMUS fasona pēc taisa … kā pašā makaruona pašā Sprancijā … TUKŠA GAISA MAISĪŠANA. … Līdzīgi kā tās barikades, kur gasudristva betonus savilka un lauktehniku Rīgā sadzina … milzīgo tautas protestu uztaisīja – atkal ko tml. paša pret sevi …. pardontte! – durakiem gaisu ko izpūst – saorganizējusi ????