Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

SPRK vairs neregulēs dabasgāzes cenu mājsaimniecībām un sniedz padomus dabasgāzes tirgus cenas izvērtēšanai

No šā gada 1.maija dabasgāzes tirgus, tāpat kā elektroenerģijas tirgus, būs pilnībā atvērts. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) vairs neregulēs dabasgāzes cenu mājsaimniecībām. Mājsaimniecību lietotāji turpmāk varēs izvēlēties savam patēriņam piemērotāko dabasgāzes tirgotāju un piedāvājumu, un dabasgāzes cena tiks noteikta abām pusēm – lietotājam un dabasgāzes tirgotājam –, savstarpēji vienojoties. Kas jāņem vērā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijā dabasgāzes tirgus daļēji tika atvērts 2017.gadā, bet mājsaimniecību lietotājiem pēdējos gados bija izvēle – turpināt saņemt dabasgāzi kā saistītajam lietotājam no publiskā tirgotāja AS “Latvijas Gāze” par SPRK apstiprinātu dabasgāzes tarifu vai iegādāties dabasgāzi par tirgus jeb neregulētu cenu no jebkura dabasgāzes tirgotāja, kas nodrošina dabasgāzes tirdzniecību mājsaimniecību lietotājiem.

Ņemot vērā SPRK veiktās tirgotāju aptaujas rezultātus, mājsaimniecībām pakalpojumu piedāvā jau trīs tirgotāji – AS “Latvijas Gāze”, AS “Latvenergo” ar tirdzniecības zīmolu “Elektrum” un SIA “Elenger”. Ar laiku dabasgāzes tirgotāju mājsaimniecībām varētu būt vairāk.

“Lai arī SPRK vairs nenoteiks dabasgāzes cenu mājsaimniecību lietotājiem, SPRK turpinās noteikt dabasgāzes pārvades un sadales tarifu, kā arī uzraudzīs dabasgāzes tirgotāju darbības atbilstību spēkā esošajam regulējumam. Tām mājsaimniecībām, kuras dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, izmaiņas izmaksās būs salīdzinoši nelielas. Sagaidām, ka līdz nākamās apkures sezonas sākumam lielākā daļa mājsaimniecību, kas dabasgāzi izmanto apkurei, būs rūpīgi izvērtējušas savu situāciju, izvēlējušās tirgotājus un noslēgušas jaunus līgumus,” norāda SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) skaidro, ka, veidojot regulējumu kopā ar sadarbības partneriem, tika meklēti risinājumi, kas rada pēc iespējas mazāku administratīvo slogu lietotājiem tirgus atvēršanas brīdī, kā arī nodrošina balansu starp konkurenci un izmaksām ilgtermiņā. “Mēs aicinām ikvienu dabasgāzes lietotāju rūpīgi iedziļināties dabasgāzes tirgotāju piedāvājumos un izdarīt izvēli, ņemot vērā katra patēriņa paradumus,” uzsver KEM ministrs Raimonds Čudars.

Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa aicina mājsaimniecību lietotājus izvērtēt dažādu dabasgāzes tirgotāju piedāvājumus, uzmanību pievēršot vairākiem nozīmīgiem aspektiem: “Izvēloties dabasgāzes tirgotāju, rūpīgi jāizvērtē tirgotāju piedāvājumi, lai izvēlētais dabasgāzes tirgotājs, cena, līguma un norēķinu veids atbilst dabasgāzes patēriņa ieradumiem. Tāpat jāizvērtē līguma noteikumi, kāda būs cenas noteikšanas metode, līguma minimālais termiņš, papildu nosacījumi un līgumsods līguma laušanas gadījumā.”

SPRK norāda, ka mājsaimniecību lietotājiem būs pieejami divu veidu produkti – fiksētas cenas (cena nemainīga noteiktam periodam) un mainīgas jeb biržas cenas produkts (mainās atbilstoši cenai biržā). Katram lietotājam ieteicams izpētīt tirgotāju piedāvājumus un pārdomāt, kurš no piedāvātajiem produktiem būs izdevīgākais saviem patēriņa paradumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mainīgas cenas produkta gadījumā dabasgāzes cena lietotājam tiek noteikta atbilstoši TTF (“Title Transfer Facility”) dabasgāzes biržas cenai, un tā var mainīties katru mēnesi atkarībā no norisēm pasaules dabasgāzes tirgū. Jāņem vērā, ka tirgotāji var piemērot maksu par tirdzniecības pakalpojumu, kas arī jāatspoguļo piedāvājumā un rēķinā.

Fiksētas cenas produktam ir divi līguma veidi – fiksētas cenas, tirgotājam un lietotājam vienojoties, un universālais pakalpojums (UP).

Fiksētas cenas gadījumā tirgotājs piedāvā noteiktu nemainīgu cenu noteiktā laika periodā. Līgums parasti tiek slēgts uz pusgadu vai gadu, bet var tikt slēgts arī uz diviem vai vairāk gadiem, vai bez noteikta termiņa. Vienlaikus jāņem vērā, ka tirgotājs var paturēt tiesības cenu mainīt, piemēram, reizi sešos mēnešos. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tādēļ, pirms fiksētas cenas līguma slēgšanas, ieteicams noskaidrot, cik bieži tirgotājs patur tiesības mainīt (pārskatīt) dabasgāzes cenu. Tāpat arī tirgotājam ir pienākums vismaz mēnesi pirms līguma termiņa beigām par to informēt lietotāju, skaidrojot turpmākos rīcības variantus. Tomēr lietotājiem ieteicams arī pašiem sekot līdzi līguma termiņam un laicīgi apsvērt turpmāko izvēli. Slēdzot līgumu, jāpievērš uzmanība, vai paredzēta soda nauda par līguma pirmstermiņa izbeigšanu. Tas ir būtiski, ja lietotājs vēlēsies mainīt gāzes produktu vai slēgt dabasgāzes piegādes līgumu ar citu tirgotāju, norāda SPRK.

UP līguma gadījumā (visiem tirgotājiem ir pienākums piedāvāt UP) tirgotājs saglabā dabasgāzes cenu nemainīgu sešu mēnešus. Spēkā esošu UP līgumu lietotājs jebkurā laikā var pārtraukt bez soda naudas piemērošanas. Vienlaikus jāņem vērā, ka šis pakalpojums var būt dārgāks par citiem tirgū pieejamajiem.

Dabasgāzes tirgotāju var mainīt katru mēnesi līdz esošā mēneša 15.datumam. Piemēram, ja līdz šī gada 15.aprīlim tiek noslēgts jauns dabasgāzes tirdzniecības līgums, ar 1.maiju dabasgāzes piegādi nodrošinās izvēlētais tirgotājs. Savukārt produkta maiņu pie esošā tirgotāja var veikt katru mēnesi līdz esošā mēneša 31.datumam.

Padomi dabasgāzes tirgus cenas izvērtēšanai:

Dabasgāzes lietotāja rokasgrāmata:

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. birzhas makleri pelnot milijonus uzskruve maksligi cenas bet latvieshu tauta grabinas kapeikas lai samaksatu

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.