Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Tautieši visā pasaulē Jāņus svin vismaz 24 valstīs

Jāņu svinības tepat, kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā, un arī tālākās zemēs, piemēram, Dienvidkorejā, Austrālijā, Lielbritānijā, Brazīlijā, ASV un Kanādā – šogad latviešu kopienas svin un svinēs Jāņus vismaz 40 sarīkojumos 24 valstīs – bez iepriekš minētajām arī Francijā, Īrijā, Dānijā, Ungārijā, Norvēģijā, Šveicē, Austrijā, Gruzijā, Vācijā, Islandē, Zviedrijā, Polijā, Grieķijā, Beļģijā, Luksemburgā, Apvienotajos Arābu Emirātos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vistālāk svinības notiksLatvijas Republikas vēstniecībā Dienvidkorejā, kur 22. jūnijā kopā ar Lietuvas vēstniecību ielīgos svētkus Seulas pilsētas pašā sirdī “Hondae” ar dziesmām, vainagu pīšanu un citām lustīgām aktivitātēm. Tāpat arī Austrālijā gaidāmi vairāki sarīkojumi – 22. jūnijā svinībās Tērvetē iekļausies ugunskurs, vainagu pīšana un citas tradicionālās nodarbes, kā arī dziesmas un danči Sidnejas latviešu namā. Kā iepriekšējos gados, tā šogad latvieši Dārvinā aizvadīs svētkus kopā ar Austrālijas igauņu biedrību. Jāņi notiks arī Adelaidē, nometnē “DZINTARI”, un Kanberā pie ezera kopā ar latviešu biedrību un vēstniecību.

Lielākās svinības notiks Lielbritānijā, kur Bērzes Strazdipriecēs ar ikgadējo “Bērzes Strazdu Jāņu festivālu”. Klātesošajiem būs iespēja baudīt daudziem zināmās melodijas no tādiem izpildītājiem kā “Līvi”, “Apvedceļš”, “Sudden Lights”, “Bruģis”, “Gacho”, “Pienvedēja piedzīvojumi” un citiem. Tiks piedāvātas arī sporta aktivitātes, meistarklases un amatnieku tirdziņi. Īpaši padomāts par pašiem mazākajiem festivāla apmeklētājiem. Biļetes vēl ir iespējams iegādāties šeit.

Visvairāk latviešu organizēti Jāņi plānoti ASV – pēc Latviesi.com apkopotajiem datiem svinības notiks 8 dažādās vietās – Minesotā, Piesaulē, Dievsētā, Portlandē, Dienvidkalifornijas latviešu biedrībā, Rietumkrasta Izglītības Centrā, Garezerā un Priedainē (Ņūdžersijā).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kanādā ar zālēm un ziediem izpušķotā zālē uz sadziedāšanos ielūdza Toronto Latviešu pensionāru apvienība. Muzikāls pārsteigums gaidāms arī Kanādas latviešu centrā kopā ar Sandru Maiu Ķuzi, Helēnu Ginteri un “Skaņu Riteni”. Savukārt Sidrabenē divu dienu garumā Saulgriežus skandēs, iesildoties XVI Latviešu Dziesmu un Deju svētkiem Toronto. Jāpiemin, ka Sidrabenes Jāņu svinības būs visvēlākās – no 29. līdz 30. jūnijam. Dziesmu un Deju svētku noskaņa paredzēta arī Tērvetē

Vācijā, Latviešu centrā Bērzaine, ar tradicionālām, latviskām aktivitātēm iespējams svinēt Jāņus kopā ar Ogres novada orķestri “Madliena” un vidējās paaudzes deju kolektīvu “Made”. Jāņu bērnus gaidīs arī Švarcvaldē esošajā viesu namā “Velna Dzirnavas“, Fuldā un Baltiešu kristīgās apvienības mītnē Annabergā.

Brazīlijā Novaodesas pilsētā šogad nosvinēti desmitie Līgo svētki.

Daudzviet saulgrieži jau atzīmēti – visagrāk tas noticis 8. jūnijā IgaunijāTallinas Vecpilsētas dienu ietvaros un tajā pašā datumā Brazīlijā Novaodesas Latviešu Kultūras centrā. Aktīvi svinības risinājušās arī aizvadītajā nedēļās nogalē – 15. jūnijā Zviedrijā, Norvēģijā, Polijā un Beļģijā, savukārt 16. jūnijā Grieķijā. Norvēģijā svinības vēl arī notiks ar ielīgošanu Mærrapannā, saulgriežu sadanci Bergenā un iestudējumu pirmizrādēm Jāņu noskaņās Bergenā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tautieši visā pasaulē Jāņus svin gan tradicionāli – sanākot kopā latviešiem un viņu ārzemju draugiem un pinot vainagus, dziedot, dejojot, gatavojot Jāņu ēdienus, kurinot ugunskuru, sagaidot saullēktu, gan ģimenes lokā, gan arī netradicionālā veidā – rīkojot popmūzikas koncertus ar Latvijas mūziķu piedalīšanos un pat dodoties Jāņu gājienā, kas nozīmē iešanu no mājas uz māju, iepazīšanos, sadziedāšanos un latviska mielasta baudīšanu. Piemēram, šāds Jāņu gājiens paredzēts Kanādā, Tērvetē.

“Nav daudz valstu pasaulē, kur saulgrieži ir tik tradīcijām bagāti un kur tautieši apvienojas un kopīgi svin. Arī tas ir veids, kā starptautiski veicināt Latvijas atpazīstamību,” uzsver Latviesi.com vadītājs Indulis Bērziņš. 

Autors: Roberts Gorodko, Latviesi.com

Titulattēls: Latviešu centrs “Bērzaine”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.