Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Tirgotāji aicina iedzīvotājus nesteigties nodot taru, jo depozīta dzērienu pārdošanā nav

Lai arī plaši izziņots, ka 1. februārī visā Latvijā sāks darboties dzērienu iepakojuma depozīta sistēma, daudziem iedzīvotājiem nāksies vilties, atnākot pie tā saucamiem taromātiem vai mēģinot nododot pudeles veikalos, informē Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Publicitātes foto.

LTA prezidents Henriks Danusēvičs norādīja, ka lielākā daļa tirgotāju, kā to paredz likums,  ir uzstādījuši taras pieņemšanas aparātus un būs gatavi sākt pieņemt taru, bet ražotāji nesteidzas ar jauna iepakojuma ieviešanu, kas nozīmētu produkta sadārdzinājumu salīdzinājuma ar konkurentiem – kas pirmais sāks ražot dzērienus ar jaunu iepakojumu, tas zaudēs pircējus. Mazie izplatītāji ar dārgāku produktu var atļauties jauno iepakojumu, jo tā cena nepārsniedz 5 % no produkta cenas. Tā šobrīd zināms tikai par alus ražotāju “Malduguns”, kas piedāvās savus dzērienus pudelēs ar depozīta uzlīmi.  

Tirgotājiem jaunās sistēmas ieviešana izskatās šādi: nepatīkama smaka tirdzniecības vietās, zaudējumi apkalpošanā, pārslogoti pārdevēji, neapmierināti pircēji, situāciju ilustrē LTA.

Reizē LTA atgādina, ka tirgotājiem jau jāuztur taras pieņemšanas punkti un šīs izmaksas gulsies uz preču cenām, jo ražotāji tās kompensēs tikai daļēji (aptuveni 50 procentus). Aplēses rāda, ka depozīta sistēmas palaišana tukšgaitā prasīs 1% cenu kāpumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LTA uzskata, ka Latvijai vajadzēja iet Eiropas Savienības (ES) zaļajam kursam atbilstošu, mūsdienīgu, efektīvu un ilgtspējīgāku plastmasas un stikla pudeļu ieviešanas ceļu, kas paredz visa šāda iepakojuma savākšanu. Ja ES paredz līdz 2025.gadam savākt 77% iepakojuma, bet līdz 2029.gadam – 90%, tad šī brīža sistēma atrisina tikai desmit procentus.

LTA asociācija pie depozīta sistēmas ieviešanas Latvijā strādā kopš 1995. gada un 2002.gadā pēc LTA iniciatīvas tika izveidota attiecīga darba grupa. Pašreizējam operatoram, nav iespēju paplašināties, tehnoloģijas ir novecojušas un neatbilst mūsdienīgām patērētāju un tirgotāju vēlmēm.

LTA norāda, ka depozīta sistēma Latvijā izskatās kā koruptīva shēma, kuru realizē globālās kompānijas bez sabiedrības uzraudzības, īstenojot savtīgas ekonomiskās intereses, ignorējot principu – piesārņotājs maksā, pārceļot savas izmaksas uz citu preču ražotājiem un palielinot atkritumu savākšanas izmaksas iedzīvotājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No problēmām, ar ko saskaras tirgotāji LTA min, ka nav risinājumu ēdināšanas uzņēmumiem, sporta klubiem un citiem dzērienu pārdošanas punktiem, nav atrisināts dizaina taras savākšanas jautājums. Būtiski nepietiekoša esot apmācība mazajiem tirgotājiem, kā arī informācijas aprite.

Depozīta pieņemšanas sistēmas ieviešanu kavējot arī taromātu iztrūkums, taromātu izvietošana veikalu iekšpusē, kas palielina riskus pārtikas apritē un samazina veikalu darbības efektivitāti. Savukārt, automatizētas uzskaites trūkums novedot pie manuālas atskaišu sagatavošanas tirdzniecības vietās un norēķina ar tirgotājiem par pudeļu nodošanu 30-50 dienu laikā.

LTA uzskata, ka sadarbības trūkums ar nozari novedis pie neefektīvas sistēmas izveides. Tā salīdzinot ar ASV, taromātu skaits ir trīs reizes lielāks, bet pieņemšanas vietu skaits – divas kā nepieciešams Latvijas iedzīvotāju skaitam. Salīdzinājumam: Oregonas štatā ar 4.2 miljoniem iedzīvotāju ir 1900 taras pieņemšanas vietas, Latvijā, kur pēc CSP datiem 2021. gada sākumā dzīvoja 1,893 miljoni iedzīvotāju, uz 1. februāri ir 1350 taras pieņemšanas vietas un līdz 1. maijam plānots palielināt to skaitu 1500. Daudzviet Latvijā taromātu skaits pārsniedz nepieciešamo, piemēram, tirdzniecības centrā “Domina” ir vismaz trīs depozīta pieņemšanas vietas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rezumējot, tirgotāji aicina iedzīvotājus nesteigties pie taras nodošanas punktiem, lai nerastos vilšanās un savas dusmas par valdības neizdarību neizgāztu uz veikalu darbiniekiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Kā jau Latvijā ierasts izgudrojam jaunu divriteni. Kārtējais likums kurš tiek “pieregulēts” no pirksta izzīstajām “īpašajām vajadzībām”. Likums, kas kārtējo reizi izskatās pēc koruptīvas shēmas. Taromātiem ir jāpeņem VISAS pudeles neatkarīgi ir, vai nav uz tām depozīta zīme! Ekoloģija un taras savākšana pārstrādei, lai tā nemētājas dabā ir šīs sistēmas ieviešanas jēga.

    3
    2
  2. Arti, nevar šis brīnums pieņemt taru bez zīmes, jo par taru bez zīmes tu vēl neesi samaksājis to daļu, ko tajā aparātā tev atdod atpakaļ.

    2
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.