Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Tirgotāju asociācija: Otrajā ceturksnī cenas samazinājušās 70% pārtikas produktu

Šī gada otrajā ceturksnī, salīdzinājumā ar gada pirmajiem trim mēnešiem, cenas samazinājušās 70% izvēlēto pārtikas produktu, liecina Latvijas Tirgotāju asociācijas apkopotā informācija (LTA).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

„Šā gada otrais ceturksnis, salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un pagājušā gada šādu pašu periodu uzrāda, ka ir noticis gan būtisks cenu kritums, gan to stabilizācija. Ja mēs paskatāmies attiecībā pret iepriekšējo ceturksni, tad 70% preču ir samazinājušās cenas, savukārt 40% preču ir samazinājušās cenas pret pagājušā gada attiecīgo ceturksni. Kopumā šī tendence patērētājam ir pozitīva, jo inflācija ir piebremzējusies pārtikas preču grupā.

Domāju, ka savs nopelns ir arī tirgotāju sarunām Zemkopības ministrijā, kā rezultātā ražotāji ir samazinājuši cenas, un tirgotāji ir būtiski palielinājuši Latvijā ražoto preču īpatsvaru plauktos. Sadarbības rezultātā daudzām precēm ir samazinājušās cenas. Jāsaka godīgi un jāsaprot, ka šeit viss ir savstarpēji saistīts,  kāda cena parādās veikala plauktā. Savu daļu nopelna tiešais ražotājs, savu daļu paņem pārstrādātājs, savu tirgotājs. Atgādinu, ka veikala uzcenojumā ietilpst darbinieku algas, komunālie maksājumi, elektrības rēķini un citas veikala uzturēšanas un preču pārdošanas izmaksas,” komentē LTA prezidents, ES padomnieks tirdzniecības jautājumos Henriks Danusēvičs.

Viņš atzīmēja, ka nupat publiskots arī pētījums par cenām Eiropas Savienības un draudzīgajās valstīs. “Ja paskatāmies, tad mūsu kopējais cenu līmenis ir nedaudz dārgāks nekā Lietuvā un daudz lētāks nekā Igaunijā. Domāju, ka tas ir saistīts ar darba algām, jo mūsu nodokļi ir lielāki nekā Lietuvā. Būtiska ietekme arī kaimiņos esošam Polijas tirgum, kur pārtikai, piemēram, ir PVN likme. Savukārt Igaunijā likumsakarība – jo vairāk cilvēki pelna, jo lielākas algas un tām līdzi aug cenas. Jāteic, ka visās preču grupās mūsu cenas ir par 10%-15% zemākas nekā vidēji ES. Izņēmums ir cenas pārtikas produktiem un bezalkoholiskiem dzērieniem, kur mūsu cenas diemžēl ir 5% virs ES vidējā līmeņa. Līdzīgi ir arī ar apģērbu un apavu cenām. Lietuvā cenas ir zemākas, savukārt, Igaunijā pat vēl augstākas par kādiem 5% , salīdzinot ar Eiropas vidējām cenām,” teic H. Danusēvičs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piena produktu grupā salīdzinot ar pagājušā gada jūniju kopumā vērojams cenu kritums visām precēm, izņemot sieru, kurš palicis dārgāks par  2,47 eiro. Minimāls cenu pieaugums novērojams divām precēm: olām, kurām cena pieaugusi par 0,07 eiro un biezpiena sieriņam “Kārums”, cenas pieaugums par 0,01 eiro.

Provansas majonēzei cenas pieaugums nedaudz lielāks – bija 1,05 eiro, bet tagad 1,27 eiro. Piena cena ir kritusies visvairāk – par 40%,  krējumam kritums nedaudz mazāks 16%. Ļoti minimālas svārstības arī biezpienam un saldajam krējumam 1% – 3%. Kritums manāms arī sviestam, iepriekš 2,93 eiro, bet tagad 2,65 eiro.

Gaļas produktiem – sardelēm cena pieaugusi par 11%, turpretim cīsiņiem kritums par 17%. Vistas broilerim cena pieaugusi no 4,25 eiro uz 4,45 eiro, bet “Doktora” desai pieaugums par 0,47 eiro.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Nu gan dirš kā Zariņa govs. Tā “tirgotāju asociācija” droši vien dzīvo uz Marsa.
    Latvija 2023. gadā piedzīvojusi iespaidīgu konkurētspējas kritumu, liecina Starptautiskā menedžmenta attīstības institūta (IMD) Pasaules konkurētspējas centra gadskārtējais pētījums, kurā aptvertas 64 pasaules valstis. Ja vēl pērn Latvijai šajā topā izdevās pakāpties līdz 35. pozīcijai, tad šogad esam ierindojušies 51. vietā no 64, vēl vairāk atpaliekot no pārējām abām Baltijas valstīm.
    Cik ilgi vēl turpināsies Sūnu ciema spekulantu “veiksmes stāsts” ar cenu uzskrūvēšanu un tukšu muldēšanu par cenu pazemināšanu?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.