Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Valsts apmaksātas zobārstniecības pieejamības uzlabošanai bērniem akūtās situācijās nepieciešams finansējums

Lai uzlabotu valsts apmaksātas zobārstniecības pieejamību bērniem akūtās situācijās, nepieciešams papildus finansējums un tarifu paaugstināšana, šodien tika secināts Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veselības ministrijas pārstāve Ieva Melišus informēja deputātus par pašreizējo situāciju.

Kopumā ar Nacionālo veselības dienestu līgumus noslēgušas 269 zobārstniecības prakses.

Finansējums zobārstniecībai kopš 2018.gada ir palielinājies no aptuveni 18 miljoniem eiro uz vairāk nekā 24 miljoniem eiro šajā gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču tas neesot pietiekams un šogad būtu nepieciešami vēl nedaudz vairāk nekā četri miljoni eiro.

Kā informēja ministrijas pārstāve, pašlaik bērniem līdz 18 gadu vecumam sestdienās tiek nodrošināti apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi akūtos gadījumos. Šī palīdzība tiek sniegta, ja bērnam ir akūtas, nepārejošas zobu sāpes, vaiga vai smaganu tūska vai zobu trauma.

Pakalpojums tiek nodrošināts rindas kārtībā, bez iepriekšēja pieraksta. Šis pakalpojums tiek sniegts no 2022.gada jūlija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Akūto palīdzību sniedz 10 ārstniecības iestādes, kas atrodas Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, Valmierā, Limbažos un Ogrē.

Nacionālais veselības dienests esot gatavs apmaksāt zobārstu darbu arī svētdienās, taču neesot speciālistu, kas to vēlētos darīt.

Saskaņā ar Veselības ministrijas apkopoto informāciju, vidējais pakalpojuma gaidīšanas laiks reģionos svārstās no 26 dienām Latgalē līdz 105 dienām Rīgas reģionā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atšķirīgo situāciju reģionos apliecinot arī to zobārstniecības iestāžu skaits, kur rinda īsāka par 11 dienām. Piemēram Vidzemē 12% iestāžu ir šāda situācija, bet Kurzemē tikai 1% iestāžu rinda ir īstāka par 11 dienām. Savukārt Latgalē un Zemgalē nav nevienas zobārstniecības iestādes, kurā rinda uz pakalpojuma saņemšanu būtu īsāka pa 11 dienām.

Kā vienu no būtiskākajām problēmām zobārstniecības pakalpojumu pieejamībā ir ne tikai speciālistu trūkums valsts apmaksātajā zobārstniecības sektorā, bet arī valsts apmaksātais zobārstniecības manipulācijas zemais tarifs.

Šie tarifi pēdējo reizi pārskatīti 2018.gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien skatīja jautājumu par iedzīvotāju kolektīvā iesnieguma “Valsts apmaksāta zobārstniecība bērniem akūtās situācijās” turpmāko virzību.

Iepriekš iniciatīvas pārstāve, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga uzsvērusi, ka ir jāpanāk, lai katrā Latvijas reģionā būtu pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi visu diennakti bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Šodien komisijas sēdē viņa atzina, ka situācija ar zobārstniecības pakalpojumu pieejamību ir uzlabojusies, taču uzlabojumi joprojām ir nepieciešami.

Viņa skaidroja, ka, saskaroties ar akūtu situāciju, īpaši pēc darba laika, brīvdienās un svētku dienās, nav iespējams saņemt valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus. Privātā sektora zobārstniecības prakses piedāvā pakalpojumus visu diennakti septiņas dienas nedēļā, taču ne visām ģimenēm ir pietiekami finanšu līdzekļi, lai to atļautos.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.