Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Valsts prezidenta Egila Levita paziņojums – nolēmis 31. maijā Valsts prezidenta vēlēšanās nekandidēt

Valsts prezidents Egils Levits nolēmis tomēr nekandidēt uz otro pilnvaru termiņu. Lasiet Valsts prezidenta paziņojumā, kas saņemts trešdienas vakarā no Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I

Vienmēr esmu iestājies par latvisku un rietumniecisku Latviju, par vērtībām, kas noteiktas Satversmes ievadā, kura pieņemšanu es 2014. gadā rosināju.

Pie pašreizējā Saeimas politiskā salikuma vienīgā reāli iespējamā koalīcija, kas vairāk vai mazāk var garantēt šādu Latvijas latvisku un vienlaikus rietumniecisku orientāciju, ir pašreizējā koalīcija, kuru veido Jaunā Vienotība, Nacionālā apvienība un Apvienotais saraksts.  Tādēļ pēc 2022. gada vēlēšanām aktīvi iestājos par šīs koalīcijas izveidi, sagaidot no tās arī iespējami ambiciozu reformu programmu.  Toreiz uzskatīju, ka šajā koalīcijā varētu uzņemt arī Progresīvos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

II

Latvijas politisko kursu būtiski ietekmē valsts augstākā amatpersona. Tas Valsts prezidenta vēlēšanās jāņem vērā.

Šobrīd koalīcija šajā jautājumā ir sašķēlusies. Nacionālā apvienība un Jaunā Vienotība ir atbalstījusi manu kandidatūru, savukārt Apvienotais saraksts un opozīcijā esošā Latvija Pirmajā vietā atbalsta citu kandidatūru. Nevienam nav skaidrs vairākums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šādā situācijā pastāv reāla iespēja, ka Valsts prezidenta ievēlēšanā izšķirošās balsis būtu partijām, kuras nepārstāv Latvijas latvisko un rietumniecisko kursu. 

Būtu naivi iedomāties, ka šo spēku balsis tiktu atdotas tāpat vien, bez politiska nodoma.  Par to būs ilgstoši jāmaksā sava cena.

Tas būtu signāls, ka tik būtiskā jautājumā kā Valsts prezidenta ievēlēšanā par līdznoteicējiem var kļūt prokremliskas un ar oligarhiem saistītas aprindas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas atstās zīmogu uz Valsts prezidenta amatu, radīs viņam grūtības pārstāvēt Latvijas intereses un uzturēt uzticības pilnu dialogu ar mūsu sabiedrotajiem. Tas radīs šaubas par Latvijas politisko kursu.

Trauslajā drošības situācija, kādā atrodas Latvija, tas raidītu nepareizu signālu gan mūsu pašu pilsoņiem, gan mūsu sabiedrotajiem, gan Maskavai.

III

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2019. gadā es tiku ievēlēts uz četriem gadiem. Savus Valsts prezidenta pienākumus šajā laikā esmu pildījis pēc labākās sirdsapziņas. Ņemot vērā Nacionālās apvienības un Jaunās Vienotības atbalstu, izteicu gatavību kandidēt arī uz otro termiņu. Tomēr atkārtoti uzsvēru, ka koalīcijai ir nepieciešams vienoties par kopēju kandidātu.

Pārvēlēšana uz otru termiņu man nav pašmērķis.

Ņemot vērā patlaban briestošo de facto koalīciju ar prokremliski noskaņotiem un ar oligarhiem saistītiem politiskiem spēkiem, esmu nolēmis 31. maijā Valsts prezidenta vēlēšanās nepiedalīties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aicinu arī otru koalīcijas partnera atbalstīto kandidātu rīkoties līdzīgi.  Tas ļaus pašreizējai koalīcijai Latvijas valsts interesēs vienoties par kopēju Valsts prezidenta amata kandidātu.

Es pateicos par atbalstu Nacionālajai Apvienībai, Jaunajai Vienotībai un visiem maniem domubiedriem, kuriem ir līdzīgi uzskati par Latvijas nacionālajām pamatvērtībām un mūsu valsts politisko mājvietu Eiropā. 

Foto – Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (11)

 1. Dzejniece Māra Zālīte par Levitu raksta tā: “Salīdzinot ar daudzo gadu rēnajiem un bezcerīgajiem prezidentūras gadiem, Egila Levita kandidatūra ir kā spoža zvaigzne. Spīdums, kas šai zvaigznei piemīt, ceļas no dziļas inteliģences, no izcilas izpratnes par Latvijas vietu un lomu Eiropas un pasaules kontekstā. No spējas, un tas ir tik svarīgi, brīvi komunicēt četrās svešvalodās – angļu, vācu, franču un krievu. Latvijai ir ļoti nepieciešama zvaigzne, kas apspīd mūsu valsts tumšos beztiesiskos kaktus, un to Levits spēs, būdams augsti kvalificēts jurists. Tieši Levits lika juridiskos pamatus Latvijas valsts atjaunošanai, un visus šos gadus viņš ir bijis ciešā sasaistē ar Latviju. Mana pārliecība ir, ka viņš spētu visus putnus, kam nošļukuši knābji, ar savu lielo ticību Latvijas valstij un latviešu nācijai atkalt celt spārnos.”

  “Es patiesi esmu noilgojies pēc prezidenta, kas spēj redzēt un domāt globālās kategorijās. Kas runā par mākslīgo intelektu, pamattiesībām uz humāno kontaktu, klimata maiņu un citiem riskiem, kas vistiešākā veidā mūs ietekmē jau tagad. Galu galā, kas brīvi spēj sazināties svešvalodās. Egils Levits tāds ir,” tā savukārt raksta uzņēmējs Normunds Bergs.

  Levits kungs savā vairāk nekā 30 gadus ilgajā profesionālajā dzīvē vienmēr rūpējies par Latvijas valsts vērtībām, uzsver biedrības Par izcilu Latvijas Valsts prezidentu priekšsēdētājs Aldis Austers: “Viņš kā cilvēks un reizē profesionālis jau šodien bauda plašu tautas cieņu un atpazīstamību. Mēs uzskatām, ka Levita kungs būtu izcils Valsts prezidents, kurš spētu pārstāvēt un aizstāvēt Satversmē ierakstītās Latvijas valsts pamatvērtības: latviskumu, eiropeiskumu, demokrātiskumu un tiesiskumu. Ar savām domām un darbiem viņš ir pārliecinoši parādījis, kā šīs četras vērtības darbojas un – kas ļoti būtiski – ka tās mūsu valstī nevar pastāvēt viena bez otras. Ja Levita kungs piekristu kandidēt, viņš būtu redzamākais un cilvēkiem saprotamākais pretendents uz Valsts prezidenta amatu.”

  1
  3
 2. Tad tagad mums ir palicis viens vienīgs kandidāts, nu, akurāt kā krievu laikos. Tāds, kas ar savu bremzēto runāšanu mēģina radīt visgudrības iespaidu, bet patiesībā maļ vienu un to pašu no galvas iekalto mantru par Vācijas ekonomisko brīnumu, par Ludvigu Erhardu un vēl kaut ko tādu. Normāls vidusskolnieks tos dažus viņa kalamburiņus iemācītos desmit minūšu laikā un maltu vēl gludāk par pašu P. kungu. Atzīšos, ka Z. jūsmošana par L. man arī liekas mazliet perversa, taču P. manuprāt ir pilnīgi tukšs un naudas raušanai nodevies cilvēciņš no tās pašas 3A sērijas, kurš, visticamāk, turpinās “bīdīt štelles”, arī esot pie valsts stūres. Vai tiešām to Latvijai vajag?

 3. Kad amats ir par lielu – nāca saprašana, ka tas amats prasa darbu valsts un tautas labā…

 4. Sliktakā ziņa šorīt. Šofera dēla, lembergistu un rslikovistu atbalstitaji var priecāties.

  6
  4
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.