Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Ventspilī darbu sāk zinātnes centrs “VIZIUM”

Sestdien, 18.jūnijā, Ventspilī atklāts zinātnes centrs “VIZIUM”, kas būs unikāla vieta Latvijā, kurā ar tehnoloģiju, radošo darbnīcu un zinātnes šovu palīdzību visu vecumu interesentus izglītos par STEM jomu – zinātni, tehnoloģijām, inženierzinātnēm un matemātiku, portālu informēja Ventspils Digitālā centra mārketinga vadītāja Kristīne Bože.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa paskaidro, ka zinātnes centrs “VIZIUM” ir daudzfunkcionāls zinātnes un tehnoloģiju komplekss, kas darbosies Ventspilī, Rūpniecības ielā 2. Zinātnes centra apmeklētājiem būs iespēja mijiedarboties ar vairāk kā 80 interaktīviem un izglītojošiem eksponātiem septiņās tehnoloģijām un dabaszinātnēm veltītās galerijās. “VIZIUM” būs pieejamas arī tehniski radošās darbnīcas un zinātnes šovi, kas piešķirs zinātnes centra apmeklējumam papildus vērtību.

Zinātnes centrs “VIZIUM” pārsteidz savus apmeklētājus jau pašā foajē, kur apaļās telpas vidū izlikta mozaīka. Tā ir pasaules karte, kuras izveidei izmantots vairāk nekā 600 000 Murano stikla gabaliņu. Pasaules karte ir roku darbs, to salika speciālisti no Itālijas. Mozaīkas kartes centrā – maza Latvija un punkts, kur atrodas Ventspils. Tieši šajā vietā pirms diviem gadiem topošā zinātnes centra pamatos iemūrēja kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, vēsta portāls ventasbalss.lv.

Zinātnes centra ekspozīcija atrodas pirmajā stāvā. Divās zālēs ir septiņas galerijas. Ekspozīcijas autori ir padomājuši ne tikai par pieaugušajiem apmeklētājiem, bet arī par vismazākajiem. Pirmajā zālē ir Mazo pētnieku galerija, kas paredzēta pirmsskolas vecuma bērniem. Šeit izvietotas vairākas zonas – būvniecība ar celtni, ķerrām un citiem mehānismiem, ūdens pasaule, radošā zona ar spēlēm un grāmatām, improvizēts veikals, veloritenīši un ceļu satiksmes noteikumu mācīšanas zona ar ceļa zīmēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bērnu galerija ar skaņu slāpējošu sienu ir atdalīta no četrām mācību klasēm, kur no nākamā mācību gada sāksies bērnu digitālo pulciņu nodarbības, bet jau šovasar darbosies skolu nometņu dalībnieki. Bērnu galerijas otrā pusē – apaļš logs, aiz kura drīzumā tiks ierīkota prototipēšanas laboratorija, kur skolēni varēs paši veidot nākamo izstrādājumu prototipus.

Zālē, kas paredzēta pieaugušajiem, ir sešas galerijas: fizikas un matemātikas, kur var atsvaidzināt priekšstatu par fizikas parādībām, viedo tehnoloģiju galerija ar lāzerprojekciju tuneļi; veselīga dzīvesveida galerija ar dažādām fiziskajām aktivitātēm; cilvēka izzināšanas; ģeogrāfijas un citas.

Ar drošu pārliecību var sacīt, ka vissaistošākie apmeklētājiem, jo īpaši gados jauniem, būs simulatori; dažos tiek izmantotas paplašinātās realitātes brilles. Viens no simulatoriem palīdz izjust, ko nozīmē braukt dzērumā pie stūres. Cits imitē amerikāņu kalniņu atrakciju ar pilnīgi reālām sajūtām un emocijām. Trešais piedāvā virtuālu pastaigu pa visneparastākajām vietām. Vēl viens imitē zemestrīci. Viens no eksponātiem, kas tapis sadarbībā ar Latvijas Hokeja federāciju, piedāvā interesentiem patrenēties šajā sporta veidā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zinātnes centra eksponāti ir izveidoti, lai apmeklētājam ļautu izmēģināt, izjust, aptaustīt un izdzīvot jaunu pieredzi, ko dzīvē bieži vien nebūs pat mēģinājuši, tādējādi ļaujot labāk izprast viedās tehnoloģijas, matemātiku, fiziku, ģeogrāfiju un dabaszinātnes.

Digitālā centra, kura paspārnē atrodas viss zinātnes un inovāciju centrs VIZIUM, direktore Elīna Kroņkalne, demonstrējot eksponātus, akcentē, ka tajos izmantojamās tehnoloģijas ļauj mainīt eksponātu saturu līdzi ātri mainīgajam pieprasījumam un laika vēsmām. Tiem, kas apmeklēs centru vienu reizi, pilnīgi noteikti būs vērts doties uz šejieni vēlreiz, jo ikreiz šeit varēs ieraudzīt kaut ko jaunu. Par to ir parūpējušies gan eksponātu ražotāji no Nākotnes laboratorijas Futurelab, gan Digitālā centra darbinieki, kuri piedalījās eksponātu veidošanā. Šajā ziņā visi Ventspils zinātnes centra eksponāti ir unikāli, jo tajos izmanto ekskluzīvas izstrādes un tie neatkārto jau zināmos analogus.

Jāpiebilst, ka līdztekus ekspozīcijas apskatei zinātnes centrā var iesaistīties arī radošajās darbnīcās un noteikti ir vērts apskatīt aizraujošus zinātniskos šovus. Vienreizējs zinātnes centra apmeklējums un iepazīšanās ar tā eksponātiem, šoviem un radošajām darbnīcām tiek ierobežots četrās stundās, lai neradītu burzmu un dotu iespēju apmeklēt centru pēc iespējas vairāk interesentiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zinātnes centrs “VIZIUM” tika būvēts, veidots un aprīkots pašā pandēmijas uzliesmojumā, kad daudzas pasaules ražotnes savu darbību bija apturējušas, bet materiālu cena ievērojami pieauga. Tādēļ nācās no kaut kā atteikties. Sākotnējais plāns paredzēja, ka zinātnes centrā būs 93 eksponāti, realitātē nācās atstāt 81. Tomēr gan pilsētas, gan zinātnes centra vadība sola: tiklīdz tiks atrasts papildu finansējums, visas atlikušās idejas (iespējams, arī jaunas) tiks īstenotas. Tāpat nācās atteikties no ceļojošās ekspozīcijas idejas, toskait arī pateicoties citu pieredzei. Ceļojošās ekspozīcijas vietā ierīkotas mācību klases.

«Nevajag uzlūkot mūsu zinātnes centru tikai kā izklaides iestādi. Tas vispirms jau tika veidots kā mūsdienīgs izglītojošs centrs,» tiekoties ar žurnālistiem, neilgi pirms atklāšanas sacīja pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš. Pēc aptuvenām aplēsēm, zinātnes centrs VIZIUM ik gadu uzņems līdz 100 000 apmeklētāju. Centra nosaukums VIZIUM radās kā saīsinājums no Ventspils inovāciju un zinātnes centra. Nosaukuma ideja pieder ventspilniekam Aleksandram Bobrovam.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.