Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VM aicina cilvēkus parūpēties par drošību gaidāmo svētku laikā

Veselības ministrija (VM) aicina cilvēkus priekšlaicīgi parūpēties par drošību gaidāmo svētku laikā, lai sagādātu bērniem drošas dāvanas un svētki noritētu bez raizēm, aģentūrai LETA pavēstīja kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” organizatori.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gada nogales svētku centrālo objektu – eglīti – vislabāk novietot stingrā un stabilā turētājā, kā arī iespējami tālu no apkures ierīcēm, radiatoriem, kamīna, krāsns vai citiem karstuma avotiem. Tas pats attiecas arī uz mākslīgajām eglītēm un rotājumiem, jo tie ir ļoti viegli uzliesmojoši. Savukārt, lietojot dekoratīvās lampiņas, būtiski pārbaudīt, vai elektrības vadi nav nodiluši un kontaktligzdas nav pārslogotas – vienā pagarinātājā var saslēgt ne vairāk kā trīs gaismas virtenes. Kampaņas organizatori aicina arī neizmantot lampiņu virtenes, kurām ir konstatēti bojājumi, norāda kampaņas rīkotāji.

Dažādi rotājumi piešķir svētku sajūtu, taču svarīgi parūpēties, lai mājās nav pārāk daudz vadu virteņu (tās nav vēlams slēpt zem paklāja, jo ir viegli uzliesmojošas), aiz kurām aizķerties, kā arī viegli plīstoši vai sīki rotājumi. Gan bērni, gan mājdzīvnieki var būt ziņkārīgi un pārdroši, tādēļ bumbiņas, sveces un lampiņas nedrīkst būt viegli pieejamas. Tāpat kampaņas organizatori aicina neatstāt elektriskās lampiņas ieslēgtas uz nakti vai savas prombūtnes laikā.

Svecēm ir jābūt novietotām stabili, kā arī to tuvumā nav jābūt viegli uzliesmojošu priekšmetu. Kampaņas organizatori aicina neatstāt bez uzraudzības degošas sveces, bet pirms došanās prom no mājām vai gulēšanas, pārliecināties vai tās ir nodzēstas. Tāpat svarīgi pieskatīt liesmu un bērnus tās tuvumā – tas var būt viens mirklis līdz apdegumam vai citu priekšmetu aizdedzināšanai. Turklāt arī brīnumsvecītēm ir karsta liesma, kas var apdedzināt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat drošākai svētku svinēšanai pirms salūta rīkošanas svarīgi pārliecināties par pirotehnikas drošību, pērkot to tikai pie licencētiem tirgotājiem. Kampaņas rīkotāji aicina rūpīgi izlasīt visus drošības noteikumus, pievēst uzmanību tam, lai salūta palaišana notiek iespējami tālu no mājām, kokiem un, protams, cilvēkiem, kā arī atcerēties par balkona atbrīvošanu no viegli degošiem priekšmetiem, jo raķetes var nokrist uz tā un radīt ugunsgrēku.

Vienlaikus salūta trokšņi var radīt lielu stresu mājdzīvniekiem, tie var ne tikai aizbēgt, bet arī satrakoties un iekost. Tādēļ, pirms sākas uguņošana, svarīgi pārliecināties, vai mājdzīvnieki ir drošībā – ieslēgti istabā vai pie saites un tiem nav iespējas aizbēgt vai sabojāt kaut ko savā tuvumā.

Gatavojot ēdienu, jāpārliecinās, vai plīts tuvumā nav viegli uzliesmojošu priekšmetu – salvetes, dvieļi, cepeškrāsns cimdi, pārtikas uzglabāšanas maisiņi un papīrs. Kad iespējams, kampaņas rīkotāji aicina izmantot plīts aizmugurējos degļus, piemēram, vārot karstos svētku dzērienus. Pirms dot tos nogaršot bērniem, jāpārliecinās, lai tie nav karsti, bet silti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt, ja svētku maltīte tiek gatavota kopā ar bērniem, kampaņas rīkotāji aicina uzticēt viņiem viņu vecumam atbilstošus pienākumus. Piemēram, cepot piparkūkas, jaunākie bērni noteikti nedrīkst darboties pie plīts, bet viņiem var uzticēt mīklas rullēšanu, formiņu spiešanu vai piparkūku dekorēšanu.

Arī ēdiens var kļūt par riska faktoru, tāpēc svarīgi neļaut bērniem dauzīties un ēst vienlaikus, jo tā bērns var aizrīties – vislabāk svētku vakariņas ēst visiem kopā pie galda. Tāpat kampaņas rīkotāji aicina pievērst uzmanību tam, lai bērni svētku laikā nepārtiek tikai no saldumiem vai trekniem un sāļiem ēdieniem.

Attiecībā uz pārtikas uzglabāšanu, kampaņas organizētāji aicina neturēt to pārāk ilgi ārpus ledusskapja, jo tā var sabojāties, kā arī svarīgi sekot līdz tam, lai bērns uzņem pietiekami daudz dārzeņu, augļu, kā arī dzer ūdeni. Alkohols jāglabā bērniem nepieejamā vietā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan dāvanu pirkšanas process var būt jautrs, īpaša uzmanība jāvelta mazāko bērnu – līdz trīs četru gadu vecumam – dāvanām. Nav vienas pareizās atbildes, kādas dāvanas ir drošas, taču ir faktori, kuriem ieteicams pievērst uzmanību.

Pirmkārt, jāizvēlas vecumam atbilstoša rotaļlieta. Uz rotaļlietas etiķetes parasti norāda minimālo bērna vecumu, kādā jābūt, lai ar konkrēto rotaļlietu varētu droši spēlēties. Tāpat vislabāk izvairīties no rotaļlietām ar mazām detaļām – podziņas, actiņas, bumbiņas -, elektrības vadiem vai spēcīgiem magnētiem, taču, ja baterija ir nepieciešama, svarīgi pārliecināties, vai tās vāciņš ir stiprināms ar skrūvēm vai citu risinājumu, ko mazais pats nevarēs atvērt.

Būtisks aspekts ir drošības aprīkojuma iekļaušana, ja bērnam plānots dāvināt dāvanu, ar kuru viņš varēs braukt pats, piemēram, velosipēdu, skrejriteni, skrituļdēli vai skrituļslidām. Kampaņas organizatori aicina arī dāvināt ķiveri, elkoņu un ceļu sargus un jebkuru citu ekipējumu, kas bērnam ir jāvalkā, lietojot šo dāvanu. Ja šāds pirkums neiekļaujas plānotajā budžetā, tad var palūgt citiem pieaugušajiem – radiem, vecvecākiem, kuriem tas varētu atvieglot dāvanas sarūpēšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat svarīgi izlasīt instrukcijas un brīdinājumus uz rotaļlietas iepakojuma, bet pirms pirkuma veikšanas pārbaudīt instrukcijas, lai pārliecinātos, vai rotaļlieta ir piemērota bērna prasmēm, nav pārāk sarežģīta vai smaga, ar asiem stūriem vai viegli nolaužamām detaļām. Būtiski pievērst uzmanību arī tam, vai rotaļlietas izgatavošanā izmantotas bērniem draudzīgas krāsas, vai tā nesatur smaržvielas vai alergēnus.

Savukārt informācija par rotaļlietu ir jāpārbauda kompetentajās iestādēs, piemēram, vai tā nav atsaukta un izņemta no tirdzniecības. To var izdarīt ražotāja, tirgotāja vai Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) tīmekļvietnē. Reizēm atsauktās rotaļlietas var palikt apgrozībā, piemēram, ja šīs rotaļlietas tiek iegādātas lietotu preču veikalos, tirdziņos un tamlīdzīgi.

Kampaņas organizatori norāda, ka, pārbaudot rotaļlietas pirms bērni ar tām spēlējas, var laikus pamanīt plaisas, bojājumus, defektus vai citas problēmas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dāvanu iepakojums ir jāiznīcina vai pēc rotaļlietas izsaiņošanas nekavējoties jānoslēpj. Plastmasas iepakojumi un maisiņi, lentes un gumijas rada nosmakšanas riskus, savukārt dažādas smukumlietiņas iepakojumā var kļūt par aizrīšanās iemeslu.

Kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” mērķis ir izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāko traumu veidiem katrā vecumposmā, traumu gūšanas apstākļiem un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu Latvijā.

Kampaņa tapusi pēc VM, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra iniciatīvas un tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros.

Foto:Publicitātes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.