Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

VMD rosina turpināt egļu astoņzobu mizgrauža izplatības ierobežojošos pasākumus; Bauskas un citos novados ir pieaudzis ķeramslazdos noķerto vaboļu skaits

Saistībā ar egļu astoņzobu mizgrauža aktivitātes pieaugumu Valsts meža dienests (VMD) rosina turpināt egļu astoņzobu mizgrauža izplatības ierobežojošos pasākumus, aģentūru LETA informēja dienesta pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VMD norāda, ka Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava” mizgrauža lidošanas aktivitātes monitoringa dati liecina, ka aktīva izlidošana šogad ir sākusies 20.aprīlī.

Vienlaikus VMD Meža resursu pārvaldības departamenta direktore Solvita Mūrniece dienestā uzsver, ka “apkopotie dati ir satraucoši – slazdos noķerto vaboļu skaits, salīdzinot ar 2022.gadu, ir divas reizes lielāks, bet 15.maijā tas bija jau 10 reizes lielāks nekā iepriekšējā gadā.”

Tāpat apkopotie dati liecina, ka teritorijās, kurās nav izsludināta ārkārtējā situācija, piemēram, Ventspils, Talsu, Tukuma, Kuldīgas, Saldus, Jelgavas, Bauskas un citos novados, ir būtiski pieaudzis ķeramslazdos noķerto vaboļu skaits.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Lai saglabātu vērtīgās egļu mežaudzes, saimnieciskās darbības ierobežojumi egļu audzēs būtu jāturpina līdz septembrim, iespējams paplašinot teritoriju saskaņā ar apsekojumu rezultātiem,” uzsver Mūrniece.

Viņa piebilst, ka, lai egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošana būtu efektīva, pasākumiem vajadzētu turpināties arī nākošajā gadā.

Meža valsts reģistra dati liecina, ka koku ciršana uz ārkārtējās situācijas periodu ir apturēta 12 700 cirsmām ar kopējo platību 23 690 hektāri, tostarp AS “Latvijas valsts meži”(LVM) valdījumā atrodas 4353 cirsmas, ar platību 11 440 hektāri. VMD veic uzraudzību, lai koku ciršana apturētajās cirsmās netiktu veikta, izņemot, ja konstatētas svaigi kaitēkļa invadētas egles.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dienests patlaban ir izsniedzis atļaujas svaigi invadētu egļu nociršanai 75 hektāru platībā, tostarp Valmieras un Cēsu novados – 26 hektāros, Siguldas un Ogres novados – 17 hektāros, Dienvidkurzemes novadā -11 hektāros.

Vienlaikus šī gada izcirtumos tiek izvietoti feremonu slazdi.

VM norāda, ka SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajās platībās ir uzstādīti 255 slazdi ar cirsmu kopējo platību – 98,4 hektāri, LVM teritorijās – 1400 slazdi 340 hektāros, Meža pētīšanas stacijas apsaimniekotajās platībās – 786 slazdi 166 hektāros, bet “Silava” monitoringa ietvaros izvietots 81 slazds.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tuvākajā laikā VMD sāks izvietot slazdus arī privāto mežu platībās.

Dienestā atzīmē, ka kopumā meža īpašnieki izprot situācijas nopietnību un saimnieciskā darbība egļu mežaudzēs ir būtiski samazinājusies. Vienlaikus joprojām ir svarīgi apsekot vērtīgās egļu mežaudzes un pārliecināties – vai eglēs nav redzami svaigi bojājumi.

VMD atgādina, ja konstatēti bojājumi, jāvēršas VMD, lai saņemtu apliecinājumu bojāto koku ciršanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau ziņots, ka 32 novados Latvijā no 1.aprīļa līdz 30.jūnijam izsludināta ārkārtējā situācija egļu mežaudzēm egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošanai. Ārkārtējās situācijas teritorijā ir noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi, kas paredz koku ciršanas aizliegumu vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības zonās. Tāpat noteikts, ka piemērotos skujkoku izcirtumos jāizvieto feromonu slazdi.

Egļu astoņzobu mizgrauzis uzskatāms par visagresīvāko un bīstamāko egļu audžu kaitēkli visā Eirāzijā, jo tas var invadēt ne tikai novājinātas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus.

VMD uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. VMD misija ir rūpēties par atbildīgu meža izmantošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Publicitātes attēls no vmd.gov.lv, foto autors: Agnis Šmits

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.