Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ziemassvētku eglītes meklēšana mežā: kas jāzina, lai nebūtu jāmaksā 700 eiro sods?

Arī šajos Ziemassvētkos katra ģimene var doties uz Latvijas valsts mežiem, lai atrastu un pārnestu mājās vienu smaržīgu svētku eglīti. Lai saudzētu nākotnes mežu, eglītes meklējumos jāievēro nosacījumi – precīzi noteiktās vietās drīkst cirst tikai zināma izmēra eglīti, portālu informēja uzņēmumā “Latvijas valsts meži”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eglīti svētkiem var doties meklēt tikai uzņēmuma “Latvijas valsts meži” apsaimniekotajos mežos Latvijas teritorijā, kas dabā apzīmēti ar LVM īpašuma zīmēm – uz dzeltena fona attēlots LVM logotips. Uz LVM robežas ceļa vai kvartālstigas malā un kvartālstigu krustpunktos izvietotās zīmes vēsta, ka tā ir valsts mežu teritorija. LVM apsaimniekoto mežu izvietojumu precīzi var aplūkot arī lietotnē LVM GEO Mobile. Fona karšu sadaļā pieslēdzot “LVM meža karte”, ar apzīmējumu “LVM” ir attēlotas valsts mežu teritorijas. Katrai mājsaimniecībai atļauts LMV apsaimniekotajos mežos personīgām vajadzībām nocirst tikai vienu eglīti. Ja nepieciešams iegūt vairākas eglītes, jāsazinās ar reģiona mežkopi.

Kur un kādu eglīti meklēt?

Ne visās vietās mežā eglītes atļauts cirst. Savu svētku rotu droši var meklēt meža ceļu malās, kvartālstigās, grāvju malās, zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem.  Savukārt eglītes stingri aizliegts cirst priežu, egļu, melnalkšņu un jaukta tipa jaunaudzēs, jo tur aug Latvijas nākotnes mežs. Eglīšu ciršana aizliegta arī aizsargājamās teritorijās, kas apzīmētas ar ozollapas zīmi. Bez saskaņojuma eglīti aizliegts cirst arī citu īpašnieku mežos.

Izredzētās eglītes augstums nedrīkst būt lielāks par 3 metriem un celma diametrs 10 cm augstumā virs sakņu kakla nedrīkst pārsniegt 12 cm. Var izmantot gan cirvi, gan mačeti, bet visieteicamāk – zāģi, jo eglīte jānocērt iespējami tuvu zemei. Zāģējot celms paliek līdzens, savukārt cērtot ar cirvi vai mačeti – celms būs ass un uz tā var savainoties gan meža dzīvnieki, gan citi eglīšu meklētāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī pēc svētkiem eglīte var būt noderīga. Ar tās zariem var apsegt dārza augus vai izmantot kociņu kā kurināmo.

eglite ziemassvetkiem 2

Eglīte podiņā vairākiem svētkiem

Ja mežā savu svētku eglīti neizdodas atrast, talkā nāk Latvijas valsts mežu vēstniecība Rīgā, Vaiņodes ielā 1, kur ikviens varēs atrast savu īsto no daudzajām uzņēmuma “Latvijas valsts meži” kokaudzētavās audzētajām kvalitatīvajām dažādu šķirņu eglītēm podiņā. Ikviena no tām piepildīs mājokli ar zaļojošas Ziemassvētku eglītes smaržu, turklāt, pareizi kopta un pavasarī pārstādīta laukā, zaļos un kuplos vēl daudzus gadus. Latvijas valsts mežu vēstniecībā pieejamas gan tradicionālas formas un krāsas eglītes, gan kuplas cilindra tipa vai citas neierastākas formas un krāsas toņa eglītes.

Lai arī kāda eglīte radītu svētku noskaņu – pašu atrasta mežā vai nopirkta podiņā – tā būs jo īpaši skaista, ja greznota ar rotājumiem, kas darināti pašu rokām. Uzņēmums “Latvijas valsts meži” šogad aicina piedalīties kādā no svētku rotājumu darināšanas darbnīcām Latvijas valsts mežu vēstniecībās Rīgā, Kalsnavā, Smiltenē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzziņa!

Pamatojoties uz Meža likuma 51. panta 11. punktā noteikto, par koku patvarīgu ciršanu vai bojāšanu var piemērot brīdinājumu vai naudassodu fiziskajai personai līdz 700 eiro, bet juridiskajai personai – līdz 1400 eiro.

Foto: LVM

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Agrak gan vareja cirst eglites ka vien gribejaas. Un sods bija jamaksaa latos vai pat veel labaak rublos!

  2. pardodu ziemassvetku komplektu–3kg eglu skujas, kats ar zariem un 0.5L lime. Koplekta ietilps instrukcija. Cena pec vienoshanas

  3. atvainojiet, pats es biju tas, kas rakstija, jo pats brizhiem vairs neatceros, ko rakstiju

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.