Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Atceļ IIN avansa maksājumus saimnieciskās darbības veicējiem

Saeima 23. martā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem atcelta norma, kas noteica, ka saimnieciskās darbības veicējiem ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) avanss par attiecīgo gadu. Iepriekš šos Finanšu ministrijas (FM) virzītos grozījumus atbalstīja valdība un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai dotu iespēju saimnieciskās darbības veicējiem, kas ir IIN maksātāji, atjaunot Covid-19 infekcijas laikā sašaurināto saimniecisko darbību un efektīvi ieguldīt finanšu resursus, kā arī vienādotu nodokļu maksāšanas režīmu ar uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājiem, kuriem nav avansa maksājumu, likumā noteikts, ka saimnieciskās darbības veicējiem – IIN maksātājiem turpmāk nebūs jāmaksā IIN avanss.

Vienlaikus, maksājot IIN tikai pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas vienā summā, pastāv iespēja, ka nodokļa maksātājam būs grūti to samaksāt, jo taksācijas gada laikā gūtos ienākumus nodokļa maksātājs var būt jau iztērējis un viņa rīcībā nebūs pietiekamu līdzekļu IIN. Tādēļ, ja IIN maksātājs tomēr uzskatīs par lietderīgu maksāt IIN no saimnieciskās darbības jau taksācijas gada laikā, tos varēs ieskaitīt vienotajā nodokļu kontā. Ja nodokļa maksātājs jau taksācijas gada laikā būs iemaksājsi IIN vienotajā nodokļu kontā, tie parādīsies kā nodokļa pārmaksa, ja vien netiks novirzīti citu nodokļu maksājumu segšanai.

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par taksācijas gadu ar aprēķināto IIN, iepriekš vienotajā kontā ieskaitītās nodokļa iemaksas attiecinās aprēķinātā IIN segšanai, tādēļ iemaksa vienotajā nodokļu kontā būs mazāka, nekā aprēķināts deklarācijā. Ja taksācijas gada laikā iemaksa vienotajā nodokļu kontā būs lielāka nekā aprēķināta piemaksājamā summa gada ienākumu deklarācijā, papildu maksājums nebūs vajadzīgs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likuma normas stājas spēkā no 2023.gada 1.janvāra. Grozījumi likumā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Ja nodokļa maksātājs būs veicis IIN avansa maksājumu, kura maksāšanas termiņš ir ne vēlāk kā līdz 23.martam, tas parādīsies vienotajā nodokļu kontā kā IIN pārmaksa, ja vien netiks novirzīts citu nodokļu maksājumu segšanai. Savukārt, ja šāds maksājums nebūs veikts, par šo maksājumu netiks aprēķināta nokavējuma nauda.

Tā kā likuma izmaiņas stājas spēkā pēc tam, kad jau būs iestājies iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa aprēķina par 2023.gada pirmo ceturksni maksājuma termiņš un Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir nepieciešams laiks veikt izmaiņas informācijas sistēmās, nodokļu maksātājiem periodā līdz izmaiņu ieviešanai var izveidoties nodokļa parāds, tostarp nokavējuma nauda.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VID atcels nodokļa avansa aprēķinus pēc izmaiņu veikšanas VID informācijas sistēmās un vienlaikus nodokļu maksātājiem neuzrādīsies nodokļa parāds, tostarp nokavējuma nauda. Nodokļu maksātājiem, kuri būs veikuši nodokļa iemaksas un vēlēsies saņemt šīs veiktās iemaksas, VID jāiesniedz iesniegums par nodokļa pārmaksas atmaksu, norādot bankas konta numuru.

Foto – www.pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.