Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kas notiek kaimiņos? Sacenšas pļaušanā ar rokas izkapti, pašvaldības izdevums iznāks retāk, trīs jauni tūrisma maršruti

Pļaušanas sacensības Aiviekstes pagastā.Foto – Sandra Pumpure

Aiviekstē sacenšas pļaušanā ar rokas izkapti

Lai saglabātu seno amata prasmi – pļaušanu ar rokas izkapti – un nodotu to no paaudzes paaudzē,
Aizkraukles novada Aiviekstes pagastā jau daudzus gadus notiek sacensības pļaušanā ar rokas izkapti.


To, ka tas ir gaidīts un iecienīts pasākums, ik gadu apliecina kuplais dalībnieku skaits. Tuvojo-
ties vasaras pilnbriedam, «Kalna Īvānos» atkal pulcējās pļāvēji no Pļaviņām, Aiviekstes, Skrīveriem, Jaunjelgavas, arī Jēkabpils.
Šoreiz gan dalībnieku vidū iztrūka bērnu un pusaudžu, bet pārējās vecuma grupas bija pārstāvētas – no jauniešiem līdz pat senioriem, jo, kas reiz apguvis pļaušanas prasmi, liek to lietā šajās sacensībās gadu no gada, kaldinot savu meistarību, un to varēja vērot arī šajā reizē. Daudzi dalībnieki bija jau ar lielu pļaušanas un sacensību stāžu, bet allaž ir arī kāds jaunpienācējs. Sacensību jaunākā grupa bija kungi no 19 līdz 49 gadiem, kurā startēja gados jauni, bet vienlaikus pieredzes bagāti pļāvēji. Dāmām bija trīs vecuma grupas – no 50 līdz 64 gadiem, no 65 līdz 74 gadiem un virs 75 gadiem. Pēc individuālajiem startiem sacentās komandas četru dalībnieku sastāvā.
Pļaušanai tiek sagatavots noteikta izmēra lauciņš, kura lielums atkarīgs no pļāvēja vecuma. Bērniem un jauniešiem tas ir mazāks. Vērtējot pļāvējus, tiek ņemts vērā ne tikai pļaušanas ātrums, bet arī gludums un tīrība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laikraksts «Staburags»


Pašvaldības izdevums Valkā iznāks retāk

Valkas novada pašvaldība lēmusi bezmaksas informatīvo izdevumu «Valkas Novada Vēstis» turpmāk izdot reizi trijos mēnešos jeb četras reizes gadā.

Ņemot vērā sarežģīto novada pašvaldības budžeta situāciju un «Latvijas Pasta» tarifa par piegādi sadārdzināšanos gandrīz trīs reizes, pašvaldības izdevums vairs neiznāks reizi divos mēnešos, kā tas bija līdz šim. Šis izdevums sagatavots mūsdienīgākā izskatā un ir arī daļēji krāsu drukā.
«Valkas Novada Vēstis» turpmāk iespiedīs SIA «Poligrāfijas grupa Mūkusala». Iepriekšējie izdevuma numuri iespiesti tipogrāfijā «Latgales druka».
«Novada pašvaldības galvenais uzdevums ir nodrošināt, lai katram novada iedzīvotājam būtu brīva piekļuve informācijai par pašvaldības lēmumiem, paveikto, iecerēm un notikumiem novadā. Šī iemesla dēļ pašvaldība dara visu iespējamo, lai tomēr šis bezmaksas izdevums iedzīvotājiem būtu pieejams. Jāņem vērā, ka ne visiem novada iedzīvotājiem ir pietiekamas datorprasmes vai pieejams viedtālrunis, lai informāciju izlasītu internetā. Tāpat ir iedzīvotāji, kuru ikmēneša ienākumi vai pensijas nav pietiekami lielas, lai spētu regulāri iegādāties cita veida izdevumus,» skaidro novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Ivo Leitis.
Laikraksts «Ziemeļlatvija»


Tiesībsargs uzdod novērst nevienlīdzīgu attieksmi pret bērniem

Tiesībsargs norādījis, ka Gulbenes novada pašvaldība ir pieļāvusi nevienlīdzīgu attieksmi pret pirmsskolas un skolas vecuma bērniem. Runa ir par ēdināšanas atšķirīgajiem atvieglojumiem.

Tiesībsargs ir izvērtējis šo situāciju, konstatējis tiesiskās vienlīdzības principa pārkāpumu attiecībā uz bērniem, kuri dzīvo ģimenēs, nevis diennakti uzturas pašvaldības izglītības iestādēs/internātos. Pašvaldībai dotas rekomendācijas, kā labot kļūdas, un uzdots līdz 31. oktobrim informēt tiesībsargu par turpmāko pašvaldības rīcību.
Šobrīd pašvaldībā spēkā vēl esošie saistošie noteikumi paredz, ka trīsreizēju ēdināšanu dienā bez maksas pašvaldība kā ietekmes sviru piemēro tikai tad, ja bērns novadā apmeklēja bērnudārza diennakts grupu, kā arī, ja skolēns izvēlas dzīvot pašvaldības nodrošinātajā internātā.
Tiesībsargs savā atzinumā aicina pašvaldību ar motivējošiem pasākumiem veicināt bērnu uzturēšanos ģimenē. Uz šiem pasākumiem attiecas gan vienlīdzīga attieksme ēdināšanas atvieglojumu piemērošanā, gan atbilstoša transporta un piekļuves izglītības iestādei nodrošināšanā, gan licencētu izglītības programmu piedāvāšanā ikviena bērna dzīvesvietai tuvākajās izglītības iestādēs.
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis publiski apstiprināja, ka pašvaldībā ir saņemts šāds tiesībsarga slēdziens. «Mācību gads ir beidzies. Nezinu, vai ar atpakaļejošu datumu mēs tur varam kaut ko darīt. Bet attiecībā uz nākamo mācību gadu noteikti pie šī jautājuma strādāsim. Liekot, pirmām kārtām, kopā nākošā gada budžetu. Runāsim vispār par mūsu iniciatīvām – cik daudz, ko, kurā jomā varēsim atļauties. Tiesībsargs uzskata, ka nav vienlīdzīga attieksme piemērota. Mēģināsim sakārtot, novērst. To mēs varam tikai līdz nākošajam mācību gadam,» teica A. Caunītis.
Laikraksts «Dzirkstele»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biežākie pārkāpumi – alkohols, smēķēšana, vardarbība

Visizplatītākie pārkāpumi, ko izdarījuši nepilngadīgie Gulbenes novadā, ir smēķēšana, alkohola lietošana, vardarbība starp bērniem un jauniešiem, sīkais huligānisms.

Notikumi, kas guvuši plašu rezonansi sabiedrībā, nav bijuši. Par to «Dzirksteli» informēja Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Vidzemes reģiona pārvaldes jautājumos Zane Vaskāne.
Valsts policijas amatpersonas arī šajā mācību gadā iesaistījušās jauniešu audzināšanā un izglītošanā. Novada izglītības iestādēs bērniem novadītas 28 nodarbības, lekcijas par dažādiem jautājumiem, tajā skaitā par drošību, atbildību, vardarbību, alkohola lietošanu, smēķēšanu un tamlīdzīgi. Veiktas arī individuālas preventīvas pārrunas ar bērniem novada izglītības iestādēs.
«Aizvadītajā mācību gadā izglītības iestādēm bija iespēja ciemoties Valsts policijas Ziemeļvidzemes iecirknī Gulbenē, kur bērni tika iepazīstināti ar policista profesiju, ekipējumu, dienesta transportu, kā arī tika pārrunāti dažādi drošības jautājumi,» stāsta Z. Vaskāne.
Laikraksts «Dzirkstele»


Trīs jauni tūrisma maršruti

Uzsākot aktīvo tūrisma sezonu, Alūksnes tūrisma informācijas centrs sagatavojis trīs jaunus maršrutus Alūksnes vēstures stāstu aizraujošākai iepazīšanai.

Izveidotie maršruti aicina «ceļot dziļāk» un atpūtu apvienot ar izziņu, izmantojot iespēju pastaigu pa pilsētu padarīt mērķtiecīgāku.
Vissenākajā pilsētas vēsturē aizved maršruts «Viduslaiku varenības mantojuma tūre», kas aicina iepazīt divus cietokšņus divās valstīs. Cauri 17. gadsimtam līdz mūsdienām ved maršruts «Ernsta Glika vārds mūsdienu Alūksnē», ļaujot iepazīt vācu mācītāja un skolotāja Ernsta Glika nozīmi Alūksnes un Latvijas vēsturē. Savukārt Latvijas kultūras kanonā iekļauto kapu kopšanas tradīciju tuvāk ļaus izzināt maršruts «Mazais loks pa Alūksnes Lielajiem kapiem».
«Alūksni īpašu padara atrašanās vieta un bagātie vēstures stāsti, kuri izteiksmīgi nolasāmi pilsētvidē. Jaunie tūrisma maršruti ir labs rīks pilsētas un tās pagātnes iepazīšanai gan novada iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem,» stāsta Alūksnes tūrisma informācijas centra vadītāja Iveta Veļķere.
Laikraksts «Alūksnes un Malienas Ziņas»


Lielupē ielaiž 30 000 līdaku mazuļu

Jelgavas novada pašvaldība Lielupē palaidusi 30 000 līdaku mazuļu.

Foto no Jelgavasnovads.lv .Zivju mazuļi iegādāti Rūjas zivju audzētavā. Lielupē tie ielaisti Jaunsvirlaukas pagasta Staļģenē sadarbībā ar makšķerēšanas sporta klubu «Lielupes brekši», Pārtikas un veterināro dienestu, Valsts vides dienestu, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu «BIOR». Zivju resursi papildināti ar Zivju fonda atbalstu. Kopējās projekta izmaksas ir 11 616 eiro, informē novada pašvaldībā.
Kopš 2017. gada tiek organizētas zemūdens medības Lielupes posmos Jelgavas novada administratīvajā teritorijā. 2019. gadā ieviesta arī licencētā makšķerēšana Lielupes posmā no Staļģenes tilta līdz Bauskas novada administratīvās teritorijas robežai. Viens no licencēto zemūdens medību un licencētās makšķerēšanas mērķiem ir organizēt zivju resursu regulāru pavairošanu, skaidro pašvaldībā.

  1. un 2020. gadā ar Zivju fonda atbalstu Jelgavas novada pašvaldība veiksmīgi realizējusi projektus, iegādājoties un Lielupē ielaižot 51 000 zandartu mazuļu. Savukārt 2021. gadā ar fonda atbalstu pašvaldība īstenoja projektu, iegādājoties un Lielupē ielaižot 35 000 līdaku mazuļu.

    Laikraksts «Zemgales Ziņas»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.