Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kā Bauskas novada pilsētu spalvas pucē uz pagastu rēķina

Bauskas novada domes sēdē 27. jūnijā deputāti lēma par konkursa «Līdzdalības budžets» finansējuma piešķiršanu projektiem. Deputātus gan par projekta norisi, efektivitāti un rezultātiem aicināja padomāt Gailīšu pagasta iedzīvotāju konsultatīvā padome.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Finanšu komitejā 20. jūnijā par projektu informēja Bauskas novada attīstības un būvniecības departamenta vadītājs Mārtiņš Veinbergs. Viņš ziņoja, ka konkursā piedalījās 20 pieteikumi. «Līdz 1. maijam būvspeciālisti kopā ar attīstības nodaļas darbiniekiem precizēja un noskaidroja atbilstību konkursa nolikumam. Visi projekti palika vērtēšanā atbilstoši nolikuma prasībām. No 23. maija līdz 5. jūnijam notika iedzīvotāju balsošana, pēc tam balsojuma apkopojums, trīs projekti nominēti kā uzvarējuši,» informēja M. Veinbergs. Tiesa, uzreiz jāatzīmē – tas nenozīmē, ka projektu īstenošana notiks ātri – projektiem būs jāiziet viss pašvaldības būvniecības process.

Tērēs 160 tūkstošus
Apkopojot Bauskas novada pašvaldības līdzdalības budžeta projektu konkursa iedzīvotāju balsojuma rezultātus, uz pašvaldības finansējumu pretendēs trīs projekti – «Bērnu rotaļu un atpūtas laukuma atjaunošana Bauskā, Bērzkalnu ielā 55», «Brīvdabas spēka trenažieru laukuma izveide Iecavā, Skolas ielā 19» un «Bērnu rotaļu laukumu un velosipēdu remonta stendu izveide Vecumnieku Centra parkā un Misas daudzdzīvokļu māju pagalmos Vecumnieku pagastā».
Trīs projektu tāmes aprēķinātais kopējais budžets ir 160 396,68 eiro, kas atbilst sākotnēji atvēlētajam finansējumam – 165 tūkstoši eiro. Šādu līdzekļu piešķiršanu finanšu komitejas sēdē atbalstīja visi deputāti.
Jānorāda, ka atšķirībā no pašvaldības līdzdalības projektiem, kur pašvaldība piešķir finansējumu un projektu īsteno pieteicēji, šajā gadījumā projektu īsteno pašvaldība, izejot visu procesu – būvprojektu, cenu aptauju un projekta īstenošanu. Cik tas prasīs laika un kādas būs šo projektu galējās izmaksas, pašlaik nav zināms.

Deputāti bažījas
Tomēr domes sēdē 27. jūnijā aktuālākais jautājums bija par balsošanas norisi un rezultātu atbilstību iedzīvotāju aktivitātei. Gailīšu pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes loceklis Mārcis Pļaviņš naktī pirms sēdes bija aizsūtījis domei un deputātiem jautājumus par paša procesa norisi, uz kuriem atbildes mēģināja meklēt deputāte Inita Nagņibeda.
Vairāki jautājumi bija par iespējām balsot, kā arī konkursa nolikuma atbilstību iedzīvotāju prasībām – šajā gadījumā aktualizējot jautājumu par iedzīvotāju skaitu pagastos. Tika konkrēti norādīts, ka grūti cīnīties pagastam, kurā ir 500 iedzīvotāju, ar pagastu, kurā ir četri tūkstoši iedzīvotāju. «Vai izskatīja citus balsošanas mehānismus, kāpēc bažas neņēma vērā un neko nedarīja, lai visiem pagastiem būtu vienlīdzīgas iespējas?» uzdoto jautājumu nolasīja I. Nagņibeda.
Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks sacīja, ka vienīgā iedzīvotāju konsultatīvā padome, kas nāca ar ierosinājumiem, bija no Mežot-nes – tā ierosināja, lai balsojums notiktu arī pagastu nodaļās. «Uz to reaģējām, radot iespēju balsot pagastu nodaļās. Visiem pagastiem bija vienlīdzīgas iespējas,» tā uzskata A. Mačeks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pozitīvāki un kritiskāki viedokļi
No deputātu puses paveikto pozitīvi vērtēja Ināra Pētersone, atzīmējot, ka tas ir pirmais gads un par grozījumiem nolikumā vēl runās. «Pirmajam gadam rezultāts ir ļoti labs. Nespējam uzreiz izstrādāt nolikumu, ko nevarētu uzlabot un pilnveidot,» tā I. Pētersone.
Kritiskāks bija deputāts Rihards Melgailis: «Redzam, ka nolikums ir uzlabojams, ļoti ceru, ka ņemsim vērā. Pašiem jāapsēžas un jāizdomā, ko uzlabot nolikumā, lai citu gadu nebūtu tā, ka uzvarēs pagasts ar visvairāk iedzīvotājiem.»
Gailīšu pagasta aicinājumu atbalstīja deputāts Jānis Dūmiņš: «Arī iepriekš izskatījās, ka balsojums būs nevienlīdzīgs. Vajadzēja rīkoties un meklēt balsošanas iespējas citādākas, lai nebūtu šī nevienlīdzība. Iedzīvotāju padomes jau tā daudzviet ir neaktīvas, un, ja viņi saka, ka bija problēma, tad varam nākotnē iegūt negatīvu skatījumu uz līdzdalības budžetu. Varbūt varam atvērt un pārskatīt balsojumus, iespējams, ka bijusi liela nevienlīdzība.»
«Viss korekti izdarīts saskaņā ar nolikumu, visiem bija vienlīdzīgas iespējas. Ja nespējam iemācīties zaudēt, tad nekur tālāk netiksim. Tas ir mūsu pirmais gads, ir dažādi jautājumi, varam atgriezties pie šī jautājuma, uzklausīt ierosinājumus, paskatīties, vai ir kaut kas grozāms,» noslēdza A. Mačeks. Ar 16 balsīm lēmumprojektu apstiprināja.

Neveiksmīga izvēle
Jāatzīmē gan, ka ir viens jautājums, uz kuru pašvaldības vadība arī iepriekš nespēja apmierinoši atbildēt un arī tagad to nevarēja. Deputāti aktualizēja arī to. «Mūs piespieda balsot arī par Bausku un Iecavu, bez emocijām, kas iznāca diezgan muļķīgi,» norādīja deputāts Mārtiņš Cimermanis. «Iecavā, ja godīgi, balsoju par to, kas labāk patika, nezinu, cik tas projekts bija ļoti svarīgs,» pauda deputāte Inita Nagņibeda.
Problēmsituācija šeit slēpjas faktā, ka tie, kuri balsoja par vienu projektu, bija spiesti balsot arī par diviem citiem ne tik zināmiem un izprotamiem. Veidojas arī dīvainā statistika, kad Bauskā, kur iedzīvotāju aktivitāte līdz šim ir bijusi tik zema, ka pat nevar izveidot iedzīvotāju konsultatīvo padomi, pēkšņi par rotaļu un atpūtas laukumu Bērzkalnos nobalsojuši vairāk nekā divi tūkstoši iedzīvotāju. Secinājums – pagastu aktīvisti reizē ar savām kampaņām panāca, ka uz kopējā fona labi izskatās pilsētas.
Potenciāli pirmajā gadā Bauskas novada vadība varēja izvēlēties modeli, kad atvēl finansējumu trīs projektiem neatkarīgi no tā, kāda ir šo projektu dzīvesvietas piesaiste. Tomēr izvēlējās divas atsevišķas sadaļas Iecavai un Bauskai, pamatojot to ar faktu, ka pilsētas tāpat pārbalsošot pagastus. Pārbaudīt, vai tas tā ir, nesanāca, jo pašvaldība piespieda vienā balsojumā balsot uzreiz par trīs projektiem, lai arī ir lielas aizdomas, ka gan Gailīšu, gan Vecumnieku projekti būtu līderos novadā.
Noslēgumā jācitē deputāts Juris Krievs: «Pēc kara ar ieročiem nevicinās. Esam sarīkojuši komisijas darbiniekam pratināšanu un jūtamies apmierināti, bet paši izlaidām tādu nolikumu cauri. Kad skatīsim atkal jautājumu par nolikumu, piestrādāsim rūpīgāk.» ◆

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

 1. Maček, ja uzskatāt ka bija korekti, tad kas jūsu skatījumā vispār ir nekorekts? Nokaunieties!

  11
 2. Šis balsojums ir līdzīgi kā par novada identitāti, kad nebija iespējas balsojumā paust reālo nostāju:
  1. Esmu par veco identitāti
  2. Nepatīk neviens no piedāvātajiem variantiem.

  12
 3. Nekas sarežģīts nav jāizgudro! Balsis pārrēķina % pret pagasta iedzīvotājiem un darīts! Kam vairāk %,tas vinnē!

  14
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.