Kā darbosies Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku interneta mājaslapas pēc 1. janvāra?
Lai gan Bauskas novads apvienojies jau no 1. jūlija, vecās iestrādes paliks, šajā gadījumā turpinās strādāt bijušās Iecavas, Rundāles un Vecumnieku pašvaldības mājaslapas.
Bauskas novada Uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāja Laura Ārente atklāja, ka iedzīvotāji turpinās saņemt informāciju ērtā veidā, izmantojot līdzšinējās novadu mājaslapas rundale.lv, vecumnieki.lv, iecava.lv, kā arī izveidotos sociālo tīklu kontus. «Bauskas novada pašvaldība ir pieteikusies valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietnes vienotajai platformai, ko piedāvā Valsts kanceleja. Šo platformu jau izmanto ministrijas, Tukuma, Ogres novads un citi,» informē L. Ārente.
Līdz šim novadu pašvaldības uzturēšanas izdevumus plānojušas dažādi. 2021. gada budžetā Rundāles novadā mājaslapas uzturēšanai bija atvēlēti 290,40 eiro, Bauskas novada budžetā mājaslapas uzlabojumu veikšanai atbilstoši nepieciešamībai bija paredzēti 1500 eiro (2021. gadā uzlabojumi nav veikti). Iecavas novadā mājaslapas uzturēšanai atvēlēti 700 eiro, dažādu uzlabojumu veikšanai nepieciešamības gadījumā – 600 eiro. «Vecumnieku novadā mājaslapu uzturēja algots darbinieks, veicot gan nepieciešamos uzlabojumus, dažādus atjauninājumus, datu kopiju veidošanu, gan pro-grammatūras uzturēšanas pro-blēmu diagnostiku un novēršanu,» atklāja L. Ārente.
Ilgtermiņā neefektīvs risinājums
«Bauskas Dzīve» lūdza komentāru par likvidēto pašvaldību mājaslapu uzturēšanu Valsts kontrolei. «Šis ir pārejas laika risinājums, lai iedzīvotāji turpinātu izmantot šos kanālus un saņemt informāciju. Pašlaik pašvaldībai uz svaru kausiem jāliek tas, kā informēt sabiedrību par domes lēmumiem, notikumiem, pretī liekot izmaksas,» saka Valsts kontroles Piektā revīzijas departamenta direktors Edgars Korčagins, «pārejas laikā izmaksu ziņā lētāk ir uzturēt iepriekšējos kanālus, bet ilgtermiņā tas nebūtu labākais risinājums. Jautājums par to, cik pašvaldību mājaslapas ir efektīvs instruments sabiedrības informēšanai, ir nonācis mūsu redzeslokā, un nākotnē plānojam šo jomu pētīt sīkāk.»
Darbosies līdz pavasarim
Lai noskaidrotu citu pašvaldību pieredzi, «Bauskas Dzīve» lūdza komentāru Jelgavas novada pašvaldībai. Līdzšinējai Ozolnieku un Jelgavas novada pašvaldībai bija savas mājaslapas. Līdz ar reorganizāciju jaunais Jelgavas novads par oficiālo mājaslapu izmanto līdzšinējo Jelgavas novada pašvaldības mājaslapu.
«Pašlaik mājaslapas uzturēšana uz servera un tehniskais nodrošinājums izmaksā 300 eiro gadā, taču tās ir tikai formālās izmaksas. Rūpes par uzlabojumiem, piekļūstamības nodrošinājums atbilstoši normatīvajiem aktiem prasa papildu izdevumus. Tā kā mājaslapa jelgavasnovads.lv izgatavota pirms pieciem gadiem, tehniski un dizainiski tā ir jau novecojusi. Bija plānots līdz ar novadu apvienošanu sākt abu lapu datu migrāciju, aizsākot arī dizaina maiņu,» atklāja Jelgavas novada pašvaldības Komunikācijas departamenta sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Enija Kreicberga-Kapša, «jaunās domes deputāti nobalsoja par Jelgavas novada pašvaldības pievienošanos Valsts kancelejas projektam – vienoto tīmekļvietņu platformai. Jelgavas novada pašvaldība, izpildot domes lēmumu un gaidot šī projekta īstenošanos, pašlaik ir nedaudz sprukās, jo nevar realizēt mājaslapu pārveidi, kā bija domāts. Tas nozīmē, ka arī ozolnieki.lv tiek uzturēta un apmaksāta kā lapa vismaz līdz 2022. gada pavasarim, ar 2022. gada 1. janvāri pārtraucot tās darbību un uzturot tikai kā skatāmu arhīvu.»
Līdzšinējā Ozolnieku novada pašvaldības mājaslapa vēl eksistē, bet tā vairs nepilda informēšanas funkcijas. Ja projekts par vienoto tīmekļvietņu izstrādi saņems atbalstu un finansējumu, Jelgavas novada pašvaldības mājaslapai nākamajā gadā noritētu strukturāla pārveide, būs datu migrēšana gan no «jelgavasnovads.lv», gan no «ozolnieki.lv» un nodrošinājums no vienota pakalpojuma sniedzēja, skaidro Enija Kreicberga-Kapša. Viņa arī atklāj, ka pašvaldībai būtu pienākums maksāt nomu – pašlaik Valsts kanceleja min, ka tie varētu būt 1500 eiro gadā.
Aicina pievienoties vienotai sistēmai
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Lita Trakina atklāja, ka pašlaik vienotajai tīmekļu platformai (VTP) ir pievienojusies Rīga, Limbaži, Līvāni, Ogre, Jēkabpils, Tukums, Jūrmala un Ropaži. Valsts kancelejas vadītā projekta izstrādē ir Dienvidkurzemes novada pašvaldības un Liepājas valstspilsētas tīmekļu vietnes.
«2022. gada pirmajā ceturksnī Valsts kanceleja plāno sākt un izstrādāt Bauskas, Balvu, Ādažu, Gulbenes, Jelgavas novada, Krāslavas, Ludzas, Talsu, Valkas (iespējams, arī Varakļānu, taču jāņem vērā, ka šī novada juridiskais statuss vēl nav nostiprināts) tīmekļa vietņu risinājumus,» informē L. Trakina, «VARAM sadarbībā ar Valsts kanceleju jau iepriekš ir aicinājusi un iesaka visām Latvijas pašvaldībām pievienoties vienotajai tīmekļu platformai, izveidojot un izvietojot savu pašvaldību tīmekļu vietnes (mājaslapas) šajā platformā, tā ietaupot pašvaldī-bu resursus (finanšu, personāla u. c.) tīmekļu vietņu uzturēšanai un darbināšanai, kā arī radot sabiedrībai vienveidīgu (pierastu) valsts un pašvaldību tīmekļu vietņu vizuālo un funkcionālu izskatu.»
VARAM iesaka Bauskas novadam, veidojot «jaunu» vietni, visu administratīvi teritoriālās reformas rezultātā apvienoto pašvaldības novadu mājaslapās esošo aktuālo informāciju pārcelt (migrēt) uz jauno risinājumu, tā nodrošinot iespēju iedzīvotājiem saņemt pilnu informāciju par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem un aktivitātēm. «Jaunizveidotajām pašvaldībām ir jānodrošina pilna informācija iedzīvotājiem par apvienoto pašvaldību pakalpojumiem, darbību, pieņemtajiem lēmumiem un veicamajām aktivitātēm. Pašvaldībām jārūpējas, lai iedzīvotājiem būtu pieejams viens, bet pilnvērtīgs informācijas avots,» informē VARAM pārstāve Lita Trakina.
Reklāma