Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

5 parametri, kas jāizvērtē, izvēloties portatīvo datoru

Pēdējos gados portatīvais dators nenoliedzami ir kļuvis par daudzu cilvēku ikdienas sabiedroto. Tas ir gan parocīgs darba vajadzībām, gan privātai lietošanai. To ir ērti iemest somā un doties uz prezentāciju vai izmantot, lai pasūtītu internetveikalā iecienītās preces, nepieceļoties no dīvāna.

Tomēr mūsdienās portatīvo datoru piedāvājums ir tik pat plašs, cik to izmantošanas iespējas. Kā neapjukt dažādo parametru jūklī un kam pievērst uzmanību, izvēloties portatīvo datoru, stāsta IT uzņēmums “Capital”.

Izmērs

Ja esi pārliecināts, ka vēlēsies portatīvo datoru pavisam ērti paķert līdzi savā ikdienas somā, tad viens no pirmajiem parametriem, kas jāizvērtē, ir tā izmērs. Jāatceras, ka izvēloties mazāku datora izmēru, tiek izvēlēts arī mazāks ekrāna izmērs, kas var ietekmēt to, cik ērti būs ar to veikt ikdienas darbus.

Populārākie portatīvo datoru izmēri:

  1. 13–14 collas, svars parasti ir ap 1,5 kg. Šāda izmēra un svara portatīvais dators ir ērti paņemams līdzi un neaizņem daudz vietas. Jāatceras, ka izmērs vien nenosaka datora jaudu, tāpēc arī maza izmēra portatīvie datori var sniegt lielisku darbības rezultātu.
  2. 15–16 collas, svars parasti ap 2 kg. Šī ir vispopulārākā izvēlē, kas nodrošina mobilitāti, tomēr no 15 līdz 16 collu izmēra klēpjdatorus nepārvieto tik bieži kā to mazākās versijas.

Procesors – “klēpjdatora smadzenes”

Ikviena portatīvā datora izvēlē liela loma ir tā procesoram.

  1. Intel i7 un i9 procesori. Ja redzi datora tehniskajā specifikācijā kādu no šiem jaudīgajiem procesoriem, tad zini, ka dators visdrīzāk būs piemērots kā darbam ar liela izmēra failiem, piemēram, apstrādājot video, tā jaunāko video spēļu spēlēšanai.
  2. Intel i5 procesori. Šie ir vieni no biežāk lietotajiem procesora tipiem darba klēpjdatoriem. Tiem piemīt optimāla jauda darbam ar dažādām programmām un failiem. Jāņem vērā, ka ne visi i5 procesori iepaliek no i7 veiktspējas ziņā, tāpēc pirms pērc, salīdzini!
  3. Intel i3 paaudzes procesori. Šie procesori ir vienu soli zem i5 modeļiem. Dators ar i3 procesoru būs piemērots dažādu biroja darbu veikšanai, piemēram, dokumentu apstrādei mazos apjomos, kā arī ar to varēs brīvajos mirkļos pabaudīt pa kādai filmai. Taču nopietnākam darbam, tomēr ieteicams izvēlēties datoru ar i5 procesoru.
  4. Ryzen procesori. Ryzen procesori ir īpaši jaudīgi un ir sevišķi piemēroti lielizmēra failu apstrādei AutoCAD un līdzīgās programmās. Ryzen procesorus saviem datoriem bieži izvēlas arī datorspēļu profesionāļi.

Displejs

Izvēloties displeju portatīvajam datoram, vispirms jābūt skaidrībai, kādam darbam dators visbiežāk tiks izmantots. Ja galvenokārt dators tiks lietots teksta failu apstrādei un prezentāciju sagatavošanai, tad lieliski derēs 1920x1080px izšķirtspēja un matēts displejs.

Ja datoru plānots izmantot dažādiem vizuālajiem darbiem, piemēram, dizainam, maketēšanai, attēlu apstrādei, tad ideālā gadījumā jālūkojas jau lielākas par 1080px izšķirtspējas virzienā un jāizvēlas glancēts ekrāns, jo tajā krāsas būs iespējams saskatīt precīzāk un košāk.

Tāpat arī jāņem vērā, kādā vidē visbiežāk portatīvais dators tiks lietots. Ja ir plānots ar to strādāt siltās, saulainās vasaras dienās āra kafejnīcās, tad jāpievērš uzmanība, cik spožu var noregulēt datora ekrānu, jo saulainā dienā nepietiekami spožā ekrānā neko nebūs iespējams saskatīt.

Aizmirstā funkcionalitāte

Svarīgi ir arī klēpjdatora ieejas porti jeb veids, kā pieslēgties pie monitora, televizora vai jebkuras citas ierīces.

Izvēloties portatīvo datoru ieteicams pārbaudīt vai tam ir HDMI, USB Type-C & USB 3.2 pieejas, jo tās ir visbiežāk pieejamā citām ierīcēm.

Tāpat arī jāizskaita, cik ir USB pieejas un vai ar to skaitu pietiks ikdienas vajadzībām. Jāņem vērā, ja plānots izmantot peli ar portatīvo datoru, tad viena USB pieeja vienmēr būs aizņemta. Ja būs vēlēšanās izmantot ārējo datora ventilatoru – vēl viena USB pieeja aizņemta. Ja regulāri jāpieslēdzas ārējam cietajam diskam, jāieplāno arī USB pieeja tam, lai varētu ērti turpināt veikt darbu, nemainot savu darba vides iekārtojumu, nemitīgi pārspraužot USB vadus.

Operatīvā jeb RAM atmiņa

Aprakstot operatīvo atmiņu, apgalvojums, jo lielāks skaitlis, jo jaudīgāka atmiņa, ir patiess. Jo lielāka RAM atmiņa, jo dators būs ātrāks. Tas ir sevišķi noderīgi tiem, kam ikdienā bieži vien jāpārslēdzas starp lietotnēm, piemēram, fotogrāfiju un video apstrādē. Tas ir svarīgi arī, ja strādājot nepieciešams turēt vaļā un lietot daudz interneta pārlūka lapas.

Lai gan RAM ir viegli nomainīt un papildināt, tomēr ieteicams iegādāties klēpjdatoru ar iespējami lielāku operatīvo atmiņu – 8GB kā mazāko. Ja tomēr šķiet, ka būs vēlēšanās operatīvo atmiņu palielināt pēc datora iegādes, noteikti pirms tam pārliecinies kāds ir maksimālais RAM apjoms, ko atbalsta datora operētājsistēma. Kā arī pirms jaunas operatīvās atmiņas iegādes, pārliecinies, ka tā būs saderīga ar datora pārējām detaļām. To noteikt var palīdzēt datorspeciālists.

Baterija

Nedrīkst aizmirst par portatīvā datora bateriju. Ja plānots datoru daudz izmantot ceļā un vietās, kur nebūs ērta piekļuve elektrībai, tas ir īpaši svarīgi. Portatīvo datoru darbības laiks var būt ļoti dažāds, sākot no piecām līdz pat divpadsmit stundām. Daudz kas ir atkarīgs no darbībām, kas tiek veiktas ar datoru, piemēram, attēlu un video apstrāde patērēs diezgan daudz baterijas spēka, bet e-grāmatas lasīšana ar zemiem spilgtuma iestatījumiem, bateriju tērēs ļoti lēnām.

Kā izvēlēties?

Portatīvais dators ir jāapskata kā kopums un jāizvērtē, kuras īpašības tieši tev ir vissvarīgākās un bez kurām vari iztikt. Tā kā portatīvos datorus pārdod jau ar komplektētu specifikāciju (atšķirībā no dažiem stacionārajiem datoriem, kurus var “salikt” pēc savām vēlmēm), tad visdrīzāk būs jāmeklē kompromiss attiecībā uz kādu no parametriem. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi zināt datora izmantošanas mērķi.

Nobeigums

Izvēloties portatīvo datoru, piedomā, kā tas tiks lietots ikdienā, un balstoties uz šo informāciju, noteikti atradīsi sev piemērotāko variantu. Vari ieskatīties arī Capital.lv internetveikalā, kur ir pieejams plašs portatīvo datoru klāsts. Lai izdodas atrast īsto!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.