Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Cik izplatīts ir karpālā kanāla sindroms mūsdienās?

Karpālais kanāla sindroms ir viens no biežāk sastopamajiem roku un rokas nervu traucējumu veidiem mūsdienās. Šī sindroma izplatība ir palielinājusies pēdējo gadu desmitos, un tas ietekmē gan jaunus, gan vecāka gadagājuma cilvēkus. Lai novērstu karpālā kanāla sindroma simptomus un samazinātu tā risku, ir svarīgi ievērot ergonomikas principus darbā un ikdienas aktivitātēs. Apskatīsim, cik izplatīts ir karpālā kanāla sindroms mūsdienās, kādi ir tā cēloņi un simptomi.

Kas ir karpālais kanāla sindroms?

Šis sindroms rodas, kad karpālais kanāls, kurā ir galvenais rokas nervs (mediānais nervs), tiek sašaurināts vai saspiests. Tas var notikt dažādu iemeslu dēļ, bet biežākais cēlonis ir ilgstošas roku un plaukstu darbības, it īpaši, ja tās saistītas ar atkārtotiem un sīkiem kustību ritmiem, piemēram, darbu pie datora, rūpēm par mājsaimniecības sadzīves iekārtām, vai brīvā laika nodarbēm, kuras prasa pastāvīgu roku izmantošanu.

Cēloņi karpālā kanāla sindromam

Viens no iemesliem, kāpēc karpālā kanāla sindroma izplatība ir pieaugusi, ir saistīta ar mūsdienu dzīvesveida un darba apstākļiem. Arvien vairāk cilvēku pavada ilgu laiku strādājot pie datora, veicot darbu, kas prasa atkārtotas kustības. Tā rezultātā tas var izraisīt ilgstošu spiedienu uz mediānā nervu un karpālo kanālu. Arī daži citi faktori var palielināt risku, tai skaitā vecums, dzimums (sievietes skar biežāk), aptaukošanās, iedzimtas anatomiskās īpatnības un citi veselības traucējumi, piemēram, cukura diabēts vai reimatiskas slimības.

Diagnosticēšana un ārstēšana

Karpālais kanāla sindroms var izpausties dažādos veidos, bet biežākie simptomi ir sāpes un tirpšana plaukstā, pirkstos un roku vidū. Šī sajūta var kļūt intensīva un nepatīkama, it īpaši naktī. Sākumā tiek veikta konservatīva ārstēšana, kas ietver roku aizsarglīdzekļu izmantošanu, fizioterapiju, pretiekaisuma medikamentus un injekcijas. Gadījumos, kad konservatīvā terapija nepalīdz vai sindroms ir ļoti izteikts, var būt nepieciešama operācija, lai atbrīvotu mediāno nervu no sasprindzinājuma.

Karpālā kanāla sindroms ir salīdzinoši izplatīts traucējums mūsdienās, it īpaši saistīts ar mūsdienu dzīvesveidu un darba apstākļiem. Tieši “Ādažu privātslimnīcas” speciālistiem ir daudzu gadu pieredze karpālā kanāla operāciju veikšanā. Lai no tā izvairītos un nodrošinātu labu roku veselību, ir svarīgi izprast riska faktorus un ievērot profilaksi, kā arī meklēt savlaicīgu medicīnisko palīdzību, ja rodas saistīti simptomi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.