Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kam domātas komposta tvertnes?

Lai noskaidrotu komposta tvertņu priekšrocības, sāksim ar to, kas ir komposts un kam tas ir noderīgs. Kompostēšana ir dabisks process organisko vielu sadalīšanai un pārstrādei, veidojot augsnes humusu. Piegādājot organiskās vielas, ūdeni un skābekli, jau esošās baktērijas sadalīs augu vielu noderīgā dārza kompostā. Komposts ir dabīgs un bezmaksas mēslojums, kas ir būtisks ne tikai labākai ražai, noplicinātas augsnes dzīvīgumam, bet arī šķirojot un pārstrādājot atkritumus, mēs mazāk piesārņojam dabu ar atkritumiem. Komposts ir vērtīgs augsnes uzlabotājs dārzā. Atšķirībā no vienkāršas minerālmēslu pievienošanas komposts uztur un uzlabo augsnes auglību. Vēl viens pozitīvs kompostēšanas rezultāts ir tas, ka tas var samazināt jūsu sadzīves atkritumu daudzumu līdz pat 30%. Kompostēšana ir veids, kā aktīvi aizsargāt vidi. Tātad, apspriežot, kas ir komposts, var teikt, ka komposta tvertne ir “konteiners”, kurā ievieto organiskos atkritumus, kas laika gaitā pārvēršas kompostā. Komposta tvertne palīdz visu kompostēšanas procesu veikt kārtīgi un lietderīgi.

Pirms komposta tvertnes uzstādīšanas un piepildīšanas atrodiet tai piemērotu vietu. Jāņem vērā šādi punkti:

1. Izvēloties vietu, pārliecinieties, ka komposta tvertne ir viegli pieejama no mājas, dārza vai mazdārziņa. Vietai jābūt arī viegli pieejamai ar ratiņkrēslu. Padomājiet arī par saviem kaimiņiem un uzstādiet komposta tvertni vismaz 0,5 m attālumā no viņu īpašuma.                                  

2. Novietojiet komposta tvertni tieši uz zemes, tādējādi mikroorganismi var nokļūt kompostā. Uz komposta tvertnes pamatnes jāpiestiprina restīte (komposta tvertnes pamatne), pateicoties kurai komposta tvertne saglabā stabilitāti un pasargā kompostu no grauzējiem. Pirms komposta tvertnes uzstādīšanas atbrīvojiet sablīvēto zemi. Betona, akmens un asfalta pamatnes nav piemērotas zem komposta tvertnes.                              

3. Ja komposta tvertni uzstādīsit saulē vai ēnā, zem kokiem vai dzīvžogiem, komposta saturs netiks labi kompostēts. Kompostam ir nepieciešams saules siltums, lai iztvaicētu ūdeni, taču tam nav pilnībā jāizžūst, jo mitrums ir svarīgs puves procesam. Komposta tvertne jānovieto vietā, kas ir aizsargāta no stipra vēja.

Visām mūsu komposta tvertnēm ir ērti, slēgti vāki, kas pasargā kompostu no izžūšanas, pārāk daudz mitra komposta un putnu un mājdzīvnieku radītiem bojājumiem.

Padoms – nepiepildiet komposta tvertni uzreiz. Tā vietā lēnām piepildiet to ar ikdienas organiskajiem atkritumiem. Noteikti nodrošiniet labu ventilāciju – ļoti svarīgi ir nodrošināt pietiekamu skābekļa daudzumu. Virtuves atkritumos ir liels ūdens daudzums, tāpēc mitros materiālus vajadzētu sajaukt ar sausiem materiāliem, bet rupjus – ar smalkiem materiāliem. Jo labāk komposts ir sajaukts, jo vieglāk un labāk tas sadalās. Atcerieties: Jūsu komposta tvertne nav atkritumu kaudze, kurā varat vienkārši mest visu pēc kārtas. Ja vēlaties, lai jūsu komposts darītu savu darbu, izejvielas jāpievieno mērenībā un jābūt uzmanīgiem, ar ko piepildāt savu komposta tvertni.

Kā kompostēt?

Pirmoreiz piepildot komposta tvertni, izmantojiet lielus, strukturētus materiālus, piemēram, nolauztus zarus, lai izveidotu apakšējo slāni. Tas atvieglo gaisa iekļūšanu kompostā no apakšas, un liekais ūdens var labāk noplūst. Nodrošiniet vislabāko iespējamo dārza un virtuves atkritumu maisījumu nākamajos slāņos.

Ko var pievienot kompostam:

Augļu un dārzeņu atkritumi, kafijas biezumi, tējas lapas, olu čaumalas (sasmalcinātas), augi podos, grieztie ziedi, izlietotā podiņu zeme, zāliena spraudeņi un lapas.

Ko nedrīkst likt kompostā:

Gaļa, zivis, pārtikas atliekas, maize, desas, siera mizas, kauli, slimi augi, ogles vai akmeņogļu pelni, cigaretes, pakaiši, zāles un riekstu čaumalas.

Kompostēšana ziemā

Jūs varat kompostēt pat aukstajā sezonā! Ziemas kompostēšanai varat iemest kompostā saražotos mitros virtuves atkritumus, kā arī neaizmirstiet kompostam pievienot rudenī savāktās sausās lapas un sasmalcinātos dārza atkritumus. Aukstajos ziemas mēnešos komposta saturs kompostē lēnāk, taču process notiek nepārtraukti, jo mikroorganismu darbība rada siltumu.

Kādas ir komposta tvertnes?

Piedāvājam vācu ražotāja lielākās 600 L un 900 L GRAF komposta kastes un Anglijā ražotās mazākās 5 L un 9 L komposta tvertnes.

Vācu ražotājs GRAF piedāvā “Thermo-King” kompostēšanas tvertnes. Tās ir īpašas kompostēšanas kastes, kurām ir optimāla ventilācijas sistēma un termo sienas no īpaša “Thermolin” materiāla. Šī tehnoloģija nodrošina augstas kvalitātes sadalīšanos. Ietilpīga komposta tvertne ar lieliem vākiem ievērojami atvieglo iepildīšanu. Komposta tvertnes Thermo King 600 L un 900 L papildus iespējams iegādāties ar pamatni, kas nodrošinās stabilitāti un kārtīgu komposta izvešanu. Un komposta tvertnei Thermo-Wood 600 L jau ir pamatne, tāpēc jums nav jāuztraucas par papildu detaļām.

Anglijā ražotās komposta tvertnes Garland Caddy 5 L un 9 L ir kompaktas un piemērotas mājas kompostēšanai visu gadu. Šo komposta tvertņu priekšrocība ir to ārkārtīgi mazais izmērs un tas, ka tās neizdala nepatīkamu smaku, pateicoties integrētajiem smaku filtriem. Smaku filtrs saglabā nepatīkamās smakas 3-4 mēnešus, pēc to kalpošanas laika beigām papildus var iegādāties jaunus smaku filtrus. Vēl ērtākai un patīkamākai kompostēšanai iesakām iegādāties noārdāmus maisus. Noārdāmie maisi atvieglo sadzīves kompostēšanu, ir videi draudzīgi, sadalās 45 dienās un neatstāj negatīvu ietekmi uz kompostēšanas procesu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.