Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

LED spuldzes automašīnām: kas jāzina?

LED apgaismojums iekaro visu pasauli. Tas ir jaunākais gaismas avots, kas maz piesārņo un ir ļoti efektīvs, salīdzinot ar jebkurām kvēlspuldzēm vai halogēnu pildītām halogēna spuldzēm. Automašīnās arī arvien biežāk tiek uzstādītas LED spuldzes, nevis halogēna spuldzes. Galu galā, kas par tām būtu jāzina katram autovadītājam?

Iespējamība “neiziet” tehnisko apskati

Lietuvā tehniskās apskates inspektori ir ļoti stingri attiecībā uz automašīnu gaismām. Viņi vienmēr rūpīgi pārbauda visas gaismas, mēra gaismas intensitāti un virzienu. Izvēloties LED apgaismojumu automašīnai, kurā vienmēr ir izmantotas halogēnās spuldzes, TA lapu var nesaņemt. Problēma ir tāda, ka LED spuldzes ļoti spilgti spīd un gaisma bieži izplatās plaši apkārt. Naktīs šāds auto var apžilbināt pretimbraucošos, tāpēc tas tiek uzskatīts par nopietnu trūkumu. TA inspektori var pieprasīt pareizi noregulēt gaismas vai nomainīt spuldzes pret tām, kuras uzstādījis transportlīdzekļa ražotājs.

LED spuldzes jaunām automašīnām

LED spuldzes automašīnām parasti tiek uzstādītas dārgākos transportlīdzekļos. Tie ir aprīkoti arī ar pašiem lukturiem, kas attiecīgi lauž gaismu. Rezultātā refrakcijas risinājumi nedaudz atšķiras no vecākiem halogēna modeļiem.

Patiesībā, LED spuldžu nomaiņa dažkārt var būt diezgan sarežģīta, un var būt nepieciešams nomainīt visu lampu. Kāpēc ražotāji dara šādus trikus? Atbilde ir vienkārša – LED spuldzes tuvāko 10 gadu laikā vienkārši nebūs jāmaina. Teorētiski LED lampai vajadzētu darboties apmēram 30 000-50 000 stundu. Automašīnas vidējais ātrums ilgtermiņā ir tikai aptuveni 35 km/h. Nav grūti aprēķināt, ka priekšējiem lukturiem būtu jāspīd vairāk nekā 1 miljons kilometru. Praksē skaitļi var nebūt tik precīzi, taču automašīna darbosies ar tām pašām lampām ļoti ilgu laiku.

Uzziniet vairāk par LED lampām šajā lapā.

LED spuldzes deg 50 000 stundas

Cik daudz laika dienā Jūs pavadāt pie stūres? Teiksim, 3-4 stundas, ieskaitot nedēļas nogales. Cik ilgs laiks paiet gadā, ja ceļojat katru dienu? 1095-1460 stundas. LED spuldzes automašīnām deg apmēram 50 000 stundu. Tām nav ieslēgšanas un izslēgšanas ciklu, atšķirībā no parastām. Tātad LED spuldzes nebūs jāmaina 34-45 gadus. Tie ir teorētiski aprēķini, kas parasti neatbilst realitātei, taču ir skaidrs, ka, braucot 10 gadus, spuldzes nevajadzēs mainīt.

Augstas LED spuldžu izmaksas

LED spuldžu komplekts maksā 50-70 eiro. Salīdzinot ar 8-12 eiro, ko maksā par divām vienkāršām halogēna spuldzēm, tā šķiet milzīga summa. Bet rodas vēl viens jautājums: cik bieži Jūs maināt halogēnās spuldzes? Spuldzes parasti nomaina reizi 1-2 gados. Te Jums un ir liela cena.

Lietojot automašīnu 8-10 gadus, LED spuldzes noteikti atmaksāsies. Īsākā periodā – ne īpaši. Tāpēc nav ieteicams iemontēt LED spuldzes automašīnā, kas tiks pārdota un nomainīta pret jaunāku modeli pēc 2 gadiem. Labāk izvēlēties kvalitātīvas halogēna spuldzes, kas izstaro patiešām pietiekami daudz gaismas. Veikalos vienmēr ir īpašie piedāvājumi par labām cenām, vienkārši meklējiet akcijas vai izpārdošanas, un LED spuldzes automašīnām maksās daudz mazāk.

Starp citu, daži ražotāji jau piedāvā LED spuldzes, kas lauž gaismu tāpat kā halogēna. Un tas nozīmē, ka šādas spuldzes var iemontēt arī vecāko modeļu automašīnās, kur nebija nodrošināta LED apgaismojuma iespēja.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.