Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā elektrības taupīšana turpināsies

Liels izaicinājums pašvaldībām ir augošie elektrības rēķini. Vairākas vietvaras lēmušas vasarā ierobežot apgaismojumu naktīs, lai taupītu līdzekļus par patērēto elektroenerģiju. Latvijas Pašvaldību savienībā atzīst – šādi lēmumi ir pareizi, un sabiedrība ir jāradina pirms apkures sezonas domāt par naudas taupīšanu, ziņo Latvijas Radio.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas pilsētā elektrības taupības pasākumi sākti jau šī gada janvāra vidū, nakts laikā izslēdzot daļu ielu apgaismojuma (kur tas iespējams atslēgtas divas fāzes). Vairāki baušķenieki interesējās, vai vasaras periodā, kad salīdzinoši ilgi ir gaišs un tumšais periods ir īss, nebūtu lietderīgi uz ielu apgaismojuma rēķina vēl vairāk ietaupīt un daudzviet to samazināt lielākā apjomā, uz ko Bauskas novada domē atbildēja, ka atsevišķa iedzīvotāju daļa uzstāj uz apgaismojuma nepieciešamību arī vasaras sezonā, tādā veidā radot un pastiprinot drošības izjūtu pilsētā, tālab papildu ekonomēšana nav paredzēta.

Pagājušajā nedēļā Bauskas pilskalnā laternas dega arī dienas laikā. Pašvaldībā skaidroja, ka šeit tika veikta divu gaismas ķermeņu spuldzīšu nomaiņa. Pēc remontdarbiem tika pārbaudīta apgaismojuma ķermeņa sistēmas darbība. Foto: Uldis Varnevičs
 

Bauskas novada domē informēja, ka šī gada sešos mēnešos, salīdzinot ar pērno pusgadu, elektroenerģijas izlietojums ielu apgaismojumam Bauskā ir samazinājies par 49,4 tūkstošiem kWh jeb par 14,96%.

«Uzsveram, ka turpmāk enerģijas ietaupījums tieši ielu apgaismojumam būs vēl lielāks. Šī gada 13. jūlijā pašvaldība ir izsludinājusi atklātu konkursu iepirkumam par visu novada ielu apgaismojuma neefektīvo gaismekļu nomaiņu pret jauniem energoefektīviem LED gaismekļiem. Izpildot šī iepirkuma rezultātā noslēgto līgumu, Bauskas novadā ielu apgaismojums tiks nodrošināts tikai ar LED gaismekļiem, kuri ir ekonomiskāki un finansiāli izdevīgāki pašvaldībai, rezultātā ietaupot vēl vairāk finanšu līdzekļu, tiks samazināti izdevumi par elektroenerģiju,» skaidroja pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijā vairākas pašvaldības uz savām ēkām sākušas izvietot saules paneļus, citas vēl ir izvērtēšanas procesā, piemēram, Preiļu novada pašvaldība ir iecerējusi uzstādīt saules paneļus uz 24 iestāžu jumtiem. Vietvara ir izrēķinājusi, ka ar šo soli var mazināt elektrības rēķinu, kas pašlaik novada visām iestādēm ir ap 100 000 eiro mēnesī. Skaidrojām, vai līdzīgi nevar rīkoties, arī Bauskas novada dome.

Bauskas novada līdzekļu izlietojums samaksai par elektroenerģiju aprīlī, kad spēkā vēl bija valsts atbalsts, Bauskas novada pašvaldības iestādēs (bez kapitālsabiedrībām) bija 71 875 eiro, savukārt par maiju – 138 460 eiro. Bauskas novada domē pauda, ka saules paneļu uzstādīšana pašvaldības ēkām būtu finansiāli ļoti liels ieguldījums.

«Saistībā ar saules paneļu uzstādīšanu ir jāievēro vairākas būtiskas lietas. Ir vēlams, ka jumts, uz kura uzstādīt iekārtas ar paredzamo kalpošanas laiku 25 gadi, ir tehniski ļoti labā stāvoklī. Uz ēkas jumta ir iespējams uzstādīt saules paneļus, izmantojot jaunus materiālus, stiprinājumus un blīvējumus. Nešaubīgi, ka jumtam būtu perfekti jākalpo ne mazāk kā uz tā uzstādītajām saules iekārtām. Nevar aizmirst, ka, no ēkas novietojuma viedokļa skatoties, jumtam ar saules paneļiem jābūt pavērstam dienvidu virzienā. Pašvaldības pārvaldībā esošās ēkas ar šādu novietojumu ir reti sastopamas,» situāciju raksturoja pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārbūves procesā esošām ēkām Bauskā, Rūpniecības ielā 9 un Slimnīcas ielā 4, uz jaunā jumta ir paredzēts uzstādīt iekārtas, kas izmantos saules enerģiju un kuras tiks integrētas ēkas apsildes sistēmā un palīdzēs samazināt tēriņus par siltumu un izlietoto elektrību.

Apkures gaidāmās izmaksas pagaidām ir vēl liels nezināmais, taču vietvarām tas būs īpaši liels izaicinājums, Latvijas Radio sacīja Latvijas Pašvaldību savienības eksperts Aino Salmiņš.
«Ir jāsāk pierast pie tā, ka resursi būs jātaupa un šīs ir tikai pirmās bezdelīgas. Pagājušajā gadā mēs ar skepsi skatījāmies uz dažādiem ierobežojumiem, tagad tas ir pamatotāk, un resursi būs jātaupa ne tādā apjomā vien.

Jārēķinās, ka atbalsts nav paredzēts skolām un bērnudārziem, pašvaldību iestādēm. Katrs cents ir jātaupa, lai nodrošinātu apmācības skolā ziemas periodā, jo tur nekādas atlaides energoresursiem nav paredzētas, un tie būs ārkārtīgi lieli izdevumi. Var nākties ierobežot baseinu, lielu sporta zāļu darbu, būs nepieciešams sporta nodarbības maksimāli ilgi noturēt ārā,» stāstīja A. Salmiņš.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (18)

 1. Jautājums-kāpēc visur tiek taupīts uz apgaismojumu,bet uz Lidlauka ielas apgaismojums ir ieslēgts pat 1:00 naktī?

  18
 2. Bauskas novadā kā parasti nevarīši, ta ēkas jumts sūdīgs, ta nav pavērsts uz dienvidu pusi, ta vēl visādi trīssimti iemesli, lai nedarītu. Iedzīvotājiem bāžās ar saules paneļiem un granulu katliem virsū, a pašvaldība vēsā mierā gulēs uz saviem lauriem un labākajā gadījumā lampiņu nomainīs. Labi Bauskā kaut ko taupa, kāpēc netaupa Iecavā un Vecumniekos ielu apgaismojumu? Rokas par īsu? Interesanti Grantiņas kundze savu peldbaseinu iekurinās šajā sezonā?

  19
 3. Iedzīvotājam – nu kā tu nesaproti Lidlauka iela ir mūsu pilsētas noslogotākā štrāse, kur apgaismojuma samazināšanas intensitāte nav vēlama.

  6
  1
 4. Nav Bauskā saimnieka, taču ir tūrists ar kaut kur 20 gadu pieredzi – ta viš brauc uz Rīg (LPS), ta uz Brisel.,, ta uz uz ārvalstu sadraudzības pašvaldībām. Nu nepārredz “laukumu” šie pašvaldībnieki.. un būs tikai un vienīgi sliktāk. Nav laika un prasmju risināt lokālos jautājumus

  18
 5. Arī Salātu ielas māju iekšpagalmā, kur atrodas skeitparks, visu nakti pilnīgi bez vajadzības deg apgaismojums, it kā aicināt aicina nakts uzdzīvotājus – nāciet, tusējiet!

  16
 6. Un auto simti pagalmos un ielu malās. Pašvaldība maksās par zaudējumiem? Kāpēc pašvaldība vasarā gaismu neizslēdza līdz ar rīta blāzmu, kāpēc notrieca naudu? Prāta pietrūka vai nepārejošs slinkums?

  13
 7. Kas notiek ar pašvaldību? Vienas muļķības seko nākamajām. Jau vairs nevar izsekot vispārējam stulbumam. Kas tur ir par vainu? Es nesaprotu! Kāds var paskaidrot?

  11
 8. Ja izslēgs gaismas, varbūt mazgadīgie ar saviem motorolleriem pa naktīm negonkos. Murgs, kā sāk vàlèt no 00:00 tā līdz 02:00. Pašvaldības policija lūdzu pasekojiet līdz šiem trokšņotājiem

 9. Slimnìcas ielà gaisma deg naktìs.Ziemà slèdza àrà uz nakti,vasarà gan vajag eźiem un lapsai ceĺu izgaismot.

 10. Par tādām lietām parasti atbild izpilddirektors kā iestādes saimnieciskais vadītājs.Bauskā vispār par tādu nav dzirdēts ,ne tāds manīts.. bija Kalniņa,kas tagad..

 11. Miljonus šķiest prot, bet uzlikt vai saregulēt apgaismojuma līmeņa sensorus par pārdesmit latiem neprot, nu kopā ar sviesta kārtu un nodokļiem daži simti, varbūt tūkstots uz ielu. Turklāt par ielas apgaismojumu laikam atbild pašvaldības apakšuzņēmējs un regulēt apgaismojumu droši vien ir paredzēts līgumā. Deinstitualizēt par miljoniem grib, bet finansiāli dramatiskos enerģētiskos jautājumus risināt negrib. Vienīgais risinājums – izslēgt, samazināt, likvidēt. Vienu brīdi Bauskas pašvaldībā strādāja energopriekšnieks, kas savulaik bija liels priekšnieks arī Latvenergo. Viņš noteikti zina kā vada apgaismojumu un zina kas ir energoefektivitāte.
  Cik noprotams, tad Preiļos visi jumti ir uz dienvidiem un labā stāvoklī, vai arī Preiļos ir lieli nejēgas jumtu jautājumā. Tūlīt karstais ūdens arī pārvērtīsies par leģionellu perēkli, jo nebūs plus 55 grādi.
  Varbūt ekonomija sanāktu arī atlaižot kādu energoneefektīvu, vai vienkārši neefektīvu un nezinošu kadru vai kadreni? Kā daži saka, ir krīze un darbības ātrumam un efektivitātei ir jāatbilst krīzes apstākļiem.

 12. BauskasDzīvei vajadzētu iegūt informāciju par elektroenerģijas patēriņu pagājušā gada janvāra-jūnija mēnešos un patēriņu šā gada janvāra-jūnija mēnešos (pa mēnešiem)… Esmu pārliecināta, ka šim rakstam virsrakstam bija jābūt šādam “Bauskas novadā elektrības izšķērdēšana turpinās un turpināsies”. Un informācijas pieprasījums un reālie skaitļi to tikai uzskatāmi apliecinās. Uz priekšu BauskasDzīve!!!.

 13. kadreiz bija udens pumpis, nu sen vairs nav, bet blakus uzstadita laterna vel joprojam deg pa nakti. Sanak, ka loti isa Kaleja ielas posma deg 3 laternas. Manuprat nakti gaismu vajag tikai ielu krustojumos.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.