Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Filmu “Mātes piens” demonstrēs arī Bauskā

Režisores Ināras Kolmanes filma “Mātes piens” uz Latvijas kinoekrāniem būs skatāma no 2.februāra. Bauskā kinolenti demonstrēs Bauskas Kultūras centrā 7. februārī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Filmas “Mātes piens” mediju pārstāve Inga Zālīte pastāstīja, ka kinodarbs ir stāsts par trīs paaudžu sievietēm, kuram scenāriju rakstījis Arvis Kolmanis pēc Noras Ikstenas grāmatas “Mātes piens” motīviem.

Filma “Mātes piens” stāsta par jaunu un daudzsološu padomju laika ārsti Astru, kuru atveido Maija Doveika, bet jaunības epizodēs – Elīna Vaska-Botere, kas konfliktē ar totalitāro padomju režīmu, zaudējot visu – karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, liedzot savam bērnam mātes pienu. Viņa ir spiesta pamest zinātni un doties uz lauku ambulanci, līdzi ņemot arī savu meitu Noru, kuru atveido Rūta Kronberga, kas pazīstama kā galvenās lomas – Billes atveidotāja filmā “Bille”. Pieaugot, meita kļūst par viņas vienīgo atbalstu un cenšas palīdzēt mātei pārvarēt depresiju, gan arī pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā.

Filmā “Mātes piens” ir atspoguļots garš laika periods no četrdesmitajiem gadiem līdz pat atmodai, kas filmēts divu gadu garumā. Filmas galvenās varones lomai bija jāpiesaista vairākas aktrises. “Astras lomā, ko atveido Maija Doveika īstenībā būtu bijis jāatrod pat trīs lomas atveidotājas, pieskaitot arī mazo Astru vēl zīdaiņa autiņos. Godīgi sakot nevaru pateikt, kā tieši, bet tas bija tāds mirkļa uzplaiksnījums, kad man tapa skaidrs, ka Astra jaunībā būs Elīna Vaska- Botere. Tas gan Elīnai, gan man bija liels izaicinājums, jo Maiju mēs jau bijām iepriekšējā gadā filmējuši, kad bija jāsāk filmēties Elīnai, tad mēs pielāgojām Elīnas lomu Maijas atveidotajai Astrai,” atklāj filmas režisore Ināra Kolmane

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Elīna Vaska-Botere, kura filmā atveido Astru jaunībā stāsta par iejušanos tēlā: “Man bija iespēja papētīt to, ko Maija jau bija izdarījusi. Es aizbraucu uz studiju, kur caurskatīju safilmēto materiālu. Dažas detaļas, piemēram, Maijas žestus, patapināju arī savam darbam – atveidojot Astru jaunībā. Man pielaikoja arī Maijai atlasītos kostīmus un frizūru. Bet tikpat svarīga, kā vajadzība līdzināties ārēji, bija arī nepieciešamība saistīties iekšēji. Astras iekšējo stāju šajā parunājam ar Ināru.”

Foto: Publicitātes foto

Savukārt Rūta Kronberga, kas filmā atveido Astras meitu Noru, par visspilgtāk atmiņā palikušo ainu stāsta: “Nezinu, vai to varu saukt par aizraujošu, bet noteikti pieredzi. Es nekad nebiju tuvumā redzējusi tādu ainu. Man aktiera darbs asociējas ar smiekliem, raudāšanu un citām asām emocijām, bet kā var atveidot vienkārši cilvēcīgu mieru, kurā vairs nav nekādu dzīvības pazīmju, manuprāt, tas ir tas darba aspekts, par kuru netiek runāts bieži. Jā, es domāju, ka es nekad neaizmirsīšu šo.” Savukārt filmas mīļāka epizode, ar kuru aktrise dalās: “Tā, kur es savam draugam varēju iesist pļauku.” Viņa atzīstas, ka ikdienā nav agresīva, tāpēc pēc tas bija ļoti grūti.

Režisores Ināras Kolmanes darbu mūzikā ietērpis komponists Raimonds Tiguls, kurš darba procesā filmu ir noskatījies vairāk kā 100 reizes, atklāj: “Kad mani Ināra uzrunāja rakstīt filmai mūziku, zinot grāmatu, man radās vīzija par mūzikas noskaņu filmā un arī mūziķu sastāvu – klavieres un stīgu orķestris. Tapa ieraksts ar Sinfonietta Rīga mūziķiem, diriģentu Normundu Šnē un Reini Zariņu pie klavierēm. Kopā ar režisori Ināru Kolmani piemeklējām precīzas vietas mūzikai. Sākot darbu pie filmas mūzikas rakstīšanas, kas laika līnijā sasaucās ar Krievijas karavīru iebrukumu Ukrainā, kas deva savu noskaņu mūzikā, jo filma arī sākas ar kara ainām.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tet TV un izklaides pakalpojumu daļas direktore Inga Alika-Stroda atzīst: “Latvijas skatītājs ļoti novērtē vietējo kino. Līdz ar to arī mēs arvien vairāk investīciju un laika resursu veltām vietējā satura ražošanā. Interesanti ir arī tas, ka šis ir mūsu pirmais kopproducētais projekts. Mums ir liels gods ekranizēt visā pasaulē iecienītu rakstnieces Noras Ikstenas darbu un esam gandarīti strādāt ar režisori Ināra Kolmani, ar kuru jau lieliski sadarbojāmies pie filmas “Bille”. Tāpat mums ir būtiski sabiedrību ar ekrānos pieejamo saturu izglītot. Ticam, ka vēsturiski nozīmīgais stāsts ar fantastisko aktieru ansambli ir jāredz ikvienam iedzīvotājam – gan tiem, kuri ir pieredzējuši filmā atainotos laikus, gan skolēni, kuri var tikai iztēloties par mūsu, mūsu vecāku un vecvecāku piedzīvoto.”

Foto: Publicitātes foto

Filma būs skatāma visos kinoekrānos un kino izrādīšanas vietās no 2.februāra, kā arī kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.

Filma veidota kā Latvijas un Beļģijas kopprodukcija, Filmu studijai DEVIŅI sadarbojoties ar Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu Tet un Beļģijas kompāniju UMEDIA. Filmas projekts saņēmis finansiālo atbalstu Nacionālajā Kino centrā, ES programmā “Radošā Eiropa MEDIA”, ģenerālsponsors ir veikalu tīkls DEPO.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Filmas režisore Ināra Kolmane kopā ir sapulcējusi krāšņu aktieru ansambli: Maija Doveika, Elīna Vaska-Botere, Rūta Kronberga, Indra Briķe, Inga Tropa, Juris Lisners, Ģirts Krūmiņš, Jānis Znotiņš, Zane Bierande, Elīna Vāne, Oleksi Gorbunov un citi.

Filmas scenāriju veidojis Arvis Kolmanis. Filmas tapšanā ir piedalījusies starptautiska komanda – operators Rolandas Leonavičius (Lietuva), mākslinieks Algirdas Garbačiauskas (Lietuva), aktieru atlases režisore Evita Bērziņa, kostīmu māksliniece Evija Džonsone, grima māksliniece Gunda Zvirbule, montāžas režisors Michal Lansky (Čehija), komponists Raimonds Tiguls, skaņu režisors Arturas Pugačiauskas (Lietuva), producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova-Jēkabsone, izpildproducente Ieva Majore, filmas patroni Ieva un Robin Hull u.c.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.