Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā liels pieprasījums pēc lauksaimniecības zemes; Vecumniekos prasa 2500 eiro par hektāru, Rundālē pāri 10 tūkstošiem eiro

Pagājušajā gadā saglabājies augsts pieprasījums pēc lauksaimniecības zemes, un tas joprojām pārsniedz piedāvājumu. Bauskas novadā zemes tirgū pieprasījums pārsniedz piedāvājumu un zemes platības pārdošanā parādās ļoti reti, portālu informēja AS “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”) Zemgales reģiona vadītāja Mārīte Lazdiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa pastāstīja, ka “Altum” pērn aizdevumos zemes iegādei piešķīra vairāk nekā 19 miljonus eiro, kas salīdzinot ar gadu iepriekš ir kāpums par 11 %, un kopumā ar “Altum” aizdevumu palīdzību aizvadītajā gadā notikuši 305 lauksaimniecības zemes iegādes darījumi. Zemgales reģionā zemes kreditēšanas programmā bijuši 60 darījumi un atvēlēti 4,8 miljoni eiro.

“Bauskas novadā  zemes tirgū  darījumi notiek ļoti reti, jo pieprasījums pārsniedz piedāvājumu un zemes platības pārdošanā nonāk minimāli. Tas, ka pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, ietekmē arī cenas. Lauksaimniecībā izmantojamās zemes cenas ietekmē arī atrašanās vieta novadā. Piemēram, Vecumnieku pagastā cena var būt ap 2500 eiro par hektāru, kamēr Rundāles pagastā pat pāri 10 tūkstošiem,” situāciju ieskicē M. Lazdiņa. Viņa pavēstīja, ka pagājušajā gadā Bauskas novada lauksaimniekiem  “Altum” piešķīra 14 aizdevumus 275 hektāru  lauksaimniecībā izmantojamās  zemes iegādei par kopējo summu – 1,33 miljoni eiro.

Kopumā Latvijā ik gadu ar valsts atbalsta programmas aizdevumu palīdzību lauksaimnieki nopērk 5000 līdz 5500 hektāru lauksaimniecības zemes. 2021. gadā tie bijuši 5300 hektāri, kamēr gadu iepriekš – 5900 hektāri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visvairāk darījumu bijis Vidzemē – kopumā 93, zemes iegādes darījumiem lielākais piešķirtais finansējuma apjoms ir Zemgalē, kur aizdevumos piešķirti 4,8 miljoni eiro. Zemgalē arī ir lielākais vidējais piešķirtā aizdevuma apjoms – 79 tūkstoši eiro, savukārt mazākais vidējais aizdevums ir Vidzemē – 48 tūkstoši eiro. Latvijā vidējais aizdevuma apjoms pērn bijis aptuveni 63 tūkstoši eiro, kas ir par 14% vairāk nekā 2021. gadā un par 50% vairāk nekā 2017. gadā.

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme šobrīd ir aktīvs tirgus segments nekustamā īpašuma tirgū un augstais pieprasījums ietekmē arī cenas. Šobrīd aptuveni 95% darījumu lauksaimniecībā izmantojamās zeme cenas Zemgalē ir no 3000 līdz 9000 eiro par hektāru, liecina “Altum” aplēses.

“Bieži ir situācijas, kad lauksaimniekam rodas iespēja izpirkt iepriekš nomātu zemi, un daudzos gadījumos tas ir izdevīgāk nekā turpināt to nomāt. Tomēr ne vienmēr banka var izsniegt finansējumu, jo zemniekam pietrūkst nodrošinājuma. Šādos brīžos noder “Altum” zemes kreditēšanas programma, kas ļauj iegādāties zemi arī bez papildu nodrošinājuma ar atmaksas termiņu līdz 30 gadiem, kas ir svarīgi, jo sabalansē aizņēmuma atmaksas termiņu ar laiku, kurā ražošanas vajadzībām izmantotā zeme var sevi atpelnīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tieši garais atmaksas termiņš un maza paša līdzdalība mēdz būt vienīgā iespēja uzsākt vai attīstīt savu saimniecību maziem uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un jaunajiem lauksaimniekiem. Zemes iegādes aizdevumus piešķiram ar fiksētu procentu likmi, kas ir nemainīga visu aizdevuma periodu un ļauj  lauksaimniekiem rēķināties ar noteiktām izmaksām aizdevuma periodā. Vienlaikus šobrīd jaunajos darījumos klientiem var būt jārēķinās ar augstākām izmaksām, ko tieši ietekmē šobrīd novērojamais resursu cenu kāpums globāli. Lauksaimniecības zemes iegādes aizdevumus  “Altum” piešķir ar fiksētu procentu likmi, kas ir 2,2% plus Valsts kases resursu cena un mēs redzam, ka šobrīd kopējā likme jau var būt pat 5% līmenī,” skaidro M. Lazdiņa.

Altum novērojis, ka pēdējā gada laikā arvien pieaug konkurence par īpašumiem, kas nonāk pārdošanā. Pagājušajā gadā lielāks piešķirtā finansējuma apjoms par nedaudz mazāku zemju platību arī liecinot par zemes cenu līmeņa pieaugumu.

“Ņemot vērā augsto interesi un joprojām ierobežoto piedāvājumu, arī šogad lauksaimniecībā izmantojamās zemes cena var turpināt augt, ko veicina arī lauksaimnieku vajadzība pilnvērtīgi noslogot viņu īpašumā esošās lauksaimniecības tehnikas jaudas. “Altum” prognozē, ka lauksaimniecības zemes tirgus būs ļoti aktīvs un, iespējams, šogad tirgū parādīsies arī iepriekš neapsaimniekota lauksaimniecības zeme, kuras atgriešanai lauksaimnieciskajā darbībā būs nepieciešama sakopšana, attīrīšana no apauguma un attiecīgi papildu ieguldījumi. Arī šādas zemes iegādei “Altum” finansējums ir pieejams. Maksimālā aizdevuma summa ir līdz vienam miljonam eiro,” stāsta Mārīte Lazdiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šobrīd inflācija aug un strauji pieaug arī dažādu resursu cenas, šā gada pavasaris iezīmējies arī ar jūtamu lauksaimniecības minerālmēslu cenu kāpumu, ko izteiktāk izjūt saimniecības, kas nav minerālmēslu krājumus savlaicīgi iegādājušās pagājušajā rudenī un ziemā. “Altum” prognozē lielāku pieprasījuma kāpumu arī pēc apgrozāmajiem līdzekļiem.

Aizdevumu apgrozāmiem līdzekļiem var saņemt lauksaimnieki, zivsaimnieki, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, kā arī augļu un dārzeņu ražotāju grupas. Savukārt finansējuma apmērs tiek noteikts, izvērtējot saimniecības lielumu, intensitāti un ražošanas darbības radītājus.

“Šobrīd kaimiņos notiekošā kara izraisītā nenoteiktība tieši un netieši ietekmē daudzus uzņēmējus un var būt aktuāla pārorientēšanās un citiem tirgiem vai  piegādātājiem, tehnoloģiju pielāgošana, lai mazinātu resursu cenu augošo ietekmi uz ražošanu. Šādām vajadzībām ir pieejami dažādi “Altum” instrumenti, kas ir privāto tirgu papildinoši un izmantojami situācijās, kad paaugstinātu risku dēļ banku finansējums nav pieejams, vai arī pieejams nepietiekamā apmērā. Piemēram, “Altum” var sniegt kredīta garantijas, kad ar esošo nodrošinājumu nepietiek finansējuma saņemšanai no bankas. Izmantojami arī aizdevumi energoefektivitātes uzlabošanai, tāpat arī Zemes fonda pakalpojumi, kas palīdz lauksaimniekiem situācijās, kad nepieciešams stabilizēt finanšu situāciju vai vajadzīgi papildu resursi attīstībai,” atklāj M. Lazdiņa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. Tiešām smieklīga informācija. Pat maldināšana. Jautājums kam šāda maldinoša info ir izdevīga.? Rundāles novada puse līdz pat Tērvetei no 9.000 līdz pat 12.000 Eur. par 1 ha. Vidēji tie ir 10.000 Eur par 1 ha un tas jau ir no 2018 gada. Protams Vecumnieki,Iecava,kur zemes nav tik auglīgas cena zemāka 5-6 tk Eur par ha. Tā kā īpašnieki, par sviestmaizi nepārdodiet.

  2. nezinatajam kas zemi nepirks jau vienalga ko raksta,zemnieks jau tik pasmin,jo zina patieso cenu,taka tads raksts tuksi salmi

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.