
Agrīnās intervences pakalpojumu bērni ar autiska spektra traucējumiem var saņemt 11 ārstniecības iestādēs, aģentūru LETA informēja Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS).
Agrīnās intervences pakalpojums balstās uz nefarmakoloģiskām pieejām un ietver terapeitisku pasākumu kopumu, kas tiek īstenots, ja pastāv aizdomas par autiska spektra traucējumiem, vai arī, kad šie traucējumi ir tikko diagnosticēti bērniem līdz sešu gadu vecumam.
Slimnīcā norāda, ka pakalpojumu var saņemt vienu reizi un visvairāk tas nepieciešamas mazākajā vecuma grupā. Uz pakalpojumu var nosūtīt ģimenes ārsts vai cits speciālists, bet visbiežāk to dara neirologi un pediatri.
Slimnīcā akcentē, ka vecāku iesaiste ir ļoti svarīga, nodarbības notiek vairākas reizes nedēļā un var ilgt vairākus mēnešus. Tāpēc ir tik svarīgi, lai pakalpojums pieejams iespējami tuvu ģimenes dzīvesvietai.
Bērnu slimnīca ir lielākais šī pakalpojuma nodrošinātājs. Vēl Latvijā šo pakalpojumu sniedz Rīgas veselības centra filiāles “Ķengarags”, “Bolderāja”, “Imanta”, Rīgas Stradiņa universitātes ambulance, daudzfunkcionālais centrs “Solis augšup”, slimnīca “Ģintermuiža”, Ainažu psihoneiroloģiskā slimnīca, Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca, Bauskas slimnīca un Talsu veselības centrs.
Agrīnās intervences komandā ir bērnu psihiatrs, klīniskais psihologs, ergoterapeits, audiologopēds, fizioterapeits, kā arī lietišķās uzvedības analītiķis jeb ABA terapeits. Mūzikas terapeits un citi speciālisti tiek pieaicināti pēc nepieciešamības.
Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra Neirālās attīstības traucējumu komandas vadītāja, ergoterapeite Liene Daškevica norāda, ka nereti sarežģījumus rada speciālistu piesaiste, jo viņiem ir jāiegulda papildu laiks specifisku prasmju apguvē, turklāt jāņem vērā sīvā konkurence ar privāto sektoru par cilvēkresursiem.
Jau vēstīts, ka kopš 2022.gada bērniem ar autiska spektra traucējumiem līdz sešu gadu vecumam tiek nodrošināta valsts finansēta agrīnās intervences programma.
Programma bērniem ar autiska spektra traucējumiem palīdz iegūt pamatprasmes, kuras bērni parasti apgūst pirmajos dzīves gados, un koriģēt autiska spektra un citus attīstības traucējumus.
Pēc programmas beigšanas atkārtoti tiek apmeklēts psihiatrs, neirologs vai ārstniecības iestādes klīniskais psihologs, kurš izraksta rekomendācijas uzturošajai terapijai.
Foto: Bauskas slimnīca
Reklāma