Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Apbalvoti “Latvijas Ainavu arhitektūras balva 2022” laureāti; to vidū “Japānas dārzs Zemgales lauku ainavtelpā” Viesturu pagastā

Apbalvoti “Latvijas Ainavu arhitektūras balva 2022” laureāti, informēja Latvijas Ainavu arhitektu asociācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nacionālās žūrijas balvu nominācijā “Ārtelpa” saņēma Japānas dārzs Zemgales lauku ainavā, atpūtas laukums “Saules parks” Baznīcas ielā 10, Dobelē, bērnu atpūtas un rotaļu laukums Uzvaras parkā, Jelgavā, dārzs Daugavas krastā, Pierīgā, zinātnes un inovāciju centrs “Vizium”, Ventspilī, Roņu ielas pārbūve un teritorijas labiekārtojums izejai uz pludmali Liepājā, “Business Garden Rīga” biroja komplekss un dzīvojamais kvartāls “Lindenholma”.

Kā “Bauskas Dzīve” jau vēstījusi iepriekš, Japānas dārza projekta autore un izstrādātāja ir Iveta Burkāne. Objekta būvniecība noritēja no 2002.-2004.gadam, ekspluatācijā tas nodots 2006.gadā. Objektu konkursam pieteikusi Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras profesore Aija Ziemeļniece.

Ivetas Burkānes veidotais Japānas dārzs Zemgales lauku ainavā. Publicitātes foto.

“Japānas dārzs izveidots līdzās lauku sētai 20 gadus atpakaļ. Starp apbūvi un Japānas dārzu ir t.s. priekšdārzs jeb latviskais dārzs, kas veido kompozicionālu pāreju mērogā, dizainā un augu valsts dažādībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ir vizuāli nolasāma gan dārza nacionālās identitātes atšķirība, gan kopējais abām identitātēm. Īpaši tas ir attiecināms uz gadalaiku maiņu un augu valsts īpatnībām (pavasaris, vasaras pilnbrieds, rudens salnas, sarma, sniegputeņu laiks). Augu dendroloģiskās īpašības, agrotehnoloģija, laistīšanas sistēmas utt. uzturēšana liek saimniekiem ļoti rūpīgi sekot līdzi dārza ģenēzei un tā attīstības jeb transformācijas procesiem,” vēstīts balvas pieteikuma aprakstā.

Tāpat nominācijā “Ārtelpa” balvu saņēma pirmās kārtas labiekārtojums Mārupē, tirdzniecības centra “Alfa” rekonstrukcija, Arkādijas parks, Jaunā Teika un jumta terase “Henrihs”, Muzeju krātuves ēkas apkārtnes labiekārtojums, tirdzniecības centra “Origo” un biznesa centra “Origo One” jaunbūve, “Roche Latvija” atjaunotās vēsturiskās ēkas teritorijas labiekārtojums, Upesciema veloparks, rotaļu laukuma atjaunošanas pirmā kārta Kareivju ielā, Talsos, Miera osta brīvdienām Talsu novada Mērsragā.

Nacionālās žūrijas balvu nominācijā “Procesi” saņēma Cēsu viduslaiku pils virtuves dārzs, “BrownReg” projekts degradēto teritoriju remediācija jaunu publisko ārtelpu attīstībai, “Rīgas vasara 2021” vasaras ielas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nacionālās žūrijas balvu nominācijā “Personības” saņēma ainavu arhitektes Anita Neilande, Daiga Seņkāne, Daiga Veinberga, Māra Urtāne.

Sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu “Lsm.lv” skatītāju simpātiju balvu nominācijā “Ārtelpa” saņēma projekts “Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem”, kura rezultātā izveidots Ālandes upes atpūtas komplekss.

Starptautiskās žūrijas balvu nominācijā “Ārtelpa” saņēma labiekārtojums pie “Hanzas perona”, dārzs Jūrmalā “The Lost Garden”, Ķemeru vēsturiskais parks, “Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem” par Ālandes upes atpūtas kompleksa izveidi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starptautiskās žūrijas balvu nominācijā “Procesi” saņēma Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra ārtelpa un Sporta pils dārzi.

“Latvijas Ainavu arhitektūras balva 2022” izceļ ainavas, to vērtības pagātnē un nākotnē.

Ieguldītais finansējums objektu un vietu izveidē kopumā sasniedz gandrīz 189 miljonu eiro, aptverot 127,27 hektāru platību Latvijā. Objektu projektēšanā un izveidē ir strādājuši vairāk nekā 100 projektēšanas uzņēmumi, 73 būvfirmas un speciālisti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā vēstīts, “Latvijas Ainavu arhitektūras balvai 2022” saņemti 57 pieteikumi. Nominācijā “Ārtelpa” saņemti 46 pieteikumi, nominācijā “Procesi” – septiņi, bet nominācijā “Personības” – četri pieteikumi.

“Latvijas Ainavu arhitektūras balva 2022” ir ainavu arhitektūras nozares meistarības sasniegumu skate, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības un citu nozaru speciālistu izpratni par ārtelpu kā nozīmīgu estētikas un sociālas vides saskarsmes vietu, nacionālas un vietējas nozīmes kultūrvides stiprinātāju un ilgtspējīgas attīstības sastāvdaļu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. ja šādas balvas pasniegtu arī par Latvijas upēm atgrieztajām piekrastes pļavām, agrākos laikos tik raksturīgām Latvijas ainavā. Tām, kur tagad varam rudeņos un pavasaros redzēt vien arumus, bet vasarās labību vai rapsi, bieži vien līdz pašam ūdenim, it sevišķi mazāko upju krasos.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.