Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Apkures sadārdzinājuma vilnis Bauskas novadā vēl priekšā

Divas lietas paliek ekonomikā nemainīgas – ja pieaugs degvielas cena, tad pieaugs visu preču cena, un, ja pieaug gāzes cena, tad arī pārējo kurināmo resursu cenas pieaugs. Attiecīgi finansiāli bargai ziemai gatavojas gan tie, kas kurina ar gāzi, gan tie, kas ar citiem resursiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc šī gada sākuma cenu kāpuma, kas visvairāk skāra gāzes lietotājus, likās, ka vasarā cenas stabilizēsies un kaut kas paliks lētāks. Tomēr Krievijas iebrukums Ukrainā nogrieza ne tikai gāzes ceļus, bet ierobežoja arī ierastās kokmateriālu plūsmas, un tas izraisīja koka kurināmā sadārdzinājumu.

Siltuma nozares pārstāvji teica, ka, vērojot biržas cenas, mati stāvus ceļas un tas nav tikai saistībā ar gāzi, lai gan tur pašlaik novērojams vislielākais cenu pieaugums. «Pēc pēdējām prognozēm izskatās, ka siltuma tarifs pieaugs. Neviens šķeldas piegādātājs negrib slēgt līgumu ilgāk par diviem mēnešiem, visi grib slēgt līgumus par biržas cenu – ja tur iet augšā cena, tad arī visiem citiem piegādes cena pieaug,» stāsta SIA «Iecavas siltums» valdes loceklis Andis Kaspars.

«Skaidrības jau patiesībā nav ne par ko. Kā gāzes cena sāk staigāt, tā visi energoresursi uzreiz trako. Cenas jau pašlaik briesmīgas. Gāzes cena kāpj un krīt praktiski katru dienu. Šķeldas cena ļoti pieaug – biržas cena jau ir 40 eiro par megavatstundu. Tarifu esam iesnieguši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, bet tur būs korekcijas. Sagaidāms, ka būs enerģijas komponentes regulēšana, varēs mainīt katru mēnesi atkarībā no cenas. Pašlaik viss pakārtots biržām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēram, ja ir kuģis, kas uz Eiropu vedīs šķeldu, un tur gatavi maksāt pat 46 eiro par megavatstundu, tad šķeldas cenas visur kāps. Nenoteiktībā dzīvojam. Visi cerēja, ka vasarā cenas, kā vienmēr, būs zemākas, bet tā nav,» skumji notiekošo vērtē SIA «Bauskas siltums» valdes loceklis Ilmārs Rūsis.

Vērojot gāzes cenas, virkne iedzīvotāju vēlētos pievienoties centrālajai apkurei, bet tas nav tik vienkārši. «Zinu, ka ir divas mājas, kas runā ar «Bauskas siltumu» par pieslēgšanos centrālajai apkures sistēmai. Paši pagaidām plānojam projektu pirmsskolas izglītības iestādei «Pasaulīte». Runāsim arī ar tiem, kas atradīsies siltuma trases malā – varbūt vēl kāds vēlas pieslēgties. Šogad gan to neizdarīsim, pašlaik galvenais tikt galā ar projektēšanu. Novilkt siltuma vadu lejā pa Saules ielu – tas nav tik vienkārši, kā smiltīs cauruļvadu ierakt,» komentē Bauskas pilsētas nodaļas vadītājs Jānis Feldmanis. 

Siltuma uzņēmumi ne vienmēr raujas ieguldīt naudu jaunās siltuma apgādes caurulēs – arī tur rēķina izdevīgumu. «Ir dažas mājas procesā. Bet projektētāji ir pārslogoti. Ja kāda māja ir pati gatava finansēt pieslēgumu, tad varam skatīties,» tā komentē I. Rūsis.

Tikmēr A. Kaspars vērtē, ka vismaz vienu māju līdz ziemai Iecavā pieslēgšot. «Divām mājām topogrāfija pasūtīta, notiek saskaņošana un projektēšana. Domāju, ka ar vienu māju problēmu nebūs – te galvenā aizķeršanās var būt ar konkursu uz būvniecību, jo pašiem nav tādu iespēju. Tomēr domāju, ka ar vienu māju noteikti izdosies, bet par otro neesmu drošs. Ir pieteikusies arī trešā māja, bet tur ir jārēķina, vai tas ir ekonomiski izdevīgi – vilkt siltā ūdens caurules līdz nelielai divu stāvu ēkai,» stāsta A. Kaspars.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (16)

  1. valsts kartejo reizi apkrapj tautu—-paris nedelas atpakal iepumpeja gazi no krievijas par cenu kas ir 8 reizes zemaka neka to tirgo tautai

    12
    3
  2. Ko tad gribēji kalibrus pa čainik galvām pilnīgu panikuēst meža ogas un pilnām biksēm dzilos krūmos gaidīt mazās kasešbumbinas ar laika degli kas atri uzrau gaisā pusroku un puskāju

    6
    4
  3. Komentāros atkal vaimanas par zaudēto padomju laimi, kad nekas neko nemaksāja un pašiem arī nekā nebija, izņemot Vremju 21.00 un lētu šņabi. Tā vien šķiet, ka tādu, kas skries krievu tankus bučot, arī šoreiz būs atliku likām…

    19
    16
  4. Šis viss parāda tikai vienu problēmu – visos līmeņos kaut kāda ilgtermiņa domāšana un risku vērtējums neeksistē. Visas ilgstspējas stratēģijas vai tas ir valsts vai pašvaldības līmenī nav. To ka krievija ir risks un gāzes adata ir bīstama – to tomēr ar galvu domājošs cilvēks varēu tā kā saprast. Tāpēc mani personīgi izbrīnīja visu gazifikatoru entuziasms – uzbūvē māju, uzliek gāzes apkuri – super, lēti, varu aizbraukt ceļojumā, bet tagad ai ai ai un vai. Valsts arī pēkšņi brīnās – kā tad tā? A tā. To ka kaut kas tāds būs, es pieņēmu kā lielu risku un tāpēc man viss ir štokos un ja nebūtu pārtikas cenas, tad es vispār teiktu, ka man dzīvē nekas nav mainījies un man ir poh uz visām cenām. Jā, bet pirms tam es arī ieguldījos un strādāju, nevis gulēju un dirnēju. Tagad man tas viss atmakasājas.

    6
    6
  5. Malkai laikam ar drīz būs biržas cenas . Valstij tak pox par tautu !. Tas nekas ka Latvijas meži pieder tautai . Tāpat ar elektrību. Hessi iet uz pilnu jaudu ūdens šogad pietiek , bet elektrība kosmosu maksā ! Tak vajag uzvārīties kādam , gan tie loxi samaksās!

    12
    2
  6. No kurienes tev tā iedoma, ka Latvijā meži pieder tautai? Ja kas, valstij (ne tautai), pie mums pieder mazāk par pusi no visām mežu platībām. Pārējie ir privātīpašums. Nu, nedzīvojam mēs padomju laikmetā, kad beidzot to sapratīsiet? Esmu šajā laikā dzīvojis, un otrreiz to piedzīvot noteikti negribu.

    5
    6
  7. vajadzētu saprast, ka Putins un viņa kleptokrātu varza jums nekādu Brežņeva laiku “sociālismu ar pamuļķa seju” viss neatgriezīs, kur nu vēl lētu malku. Meži jau pirmajās dienās tiks izdalīti Rotenbergiem, Aveniem u.tml. miljardieriem, ar kuriem P. ir “doļā”, un varēsiet smilkstēdami pirkt par vēl trīskārt augstāku cenu.

    3
    2
  8. vien daudziem pensionāriem arī tā pensija tik pat liela paliek pēc ikgadējās indeksācijas, jo tie pāris eiriki jau nav ņemami vērā pie daudzkārtējā cenu kāpuma. Kā arī kārtīgs saimnieks kurināmo gādā jau pavasarī, vai vismaz vasarā, bet valdība taisās atmaksāt vien pēc pirkuma fakta, bankas apmaksāta rēķina, bet kā pie tāda tikt, ja, redzot pensijas lielumu, banka nekādu kredītu nedod, tātad arī kurināmo par patreizējām cenām nenopirkt.

    7
    3
  9. daudzi uz nākamo pavasari būs parādnieki.. Un tiesas izpildītāji pelnīs lielu naudu…

    7
    1
  10. protams, ka prieksaa vel visaadi debess briinumi buus,., bet, vai valdibai nebutu japienem meeri un jaauzliek griesti visiem sitiem komersantiem, kas grib tagadn uzskruveet cenas debesiis, i kurinamajam, i elektro , i paartikai!!?? un kapec visu tikai eksporteet uz aarzemee, pa prieksu pasu tautu nodrosinaat ar visu nepieciesamo un elementaaro, un tad , kaapee ne viens par to nerunaa!!??_

  11. Par vecajiem laikiem jau te neviens lāga neraud.Kas bijis sen jau aizgājis.Nu bet nupatanas jau iet par traku!Ka tik uz pavasara pusi visi nebūs noraudājusies no tiem jaunajiem laikiem!Nu bet jācer jau uz to labāko

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.