Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Arī mūspusē aicina Eiropas Kultūras mantojuma dienu objekti

Šajā nedēļas nogalē – no 8. līdz 10. septembrim Latvijā norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas. Ik gadu katra Eiropas valsts izvēlas sev aktuālu tēmu kultūras mantojuma jomā un to reprezentējošus objektus. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde šogad Eiropas kultūras mantojuma dienās ir izvēlējusies pievērst sabiedrības uzmanību Latvijas kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas simtgadei, portālu informēja Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Zonne-Zumberga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kultūras mantojuma saglabāšanas pirmsākumi meklējami jau antīkajā pasaulē, taču par tā juridisku aizsardzību un sistēmas izveidi mūsdienu izpratnē var runāt tikai pēc Lielās franču revolūcijas, kad Francijā tika pieņemts likums par mākslas, vēstures un zinātnes pieminekļu aizsardzību un izveidota Francijas vēstures pieminekļu galvenā inspekcija. 19. gs. gaitā un 20. gs. sākumā Francijas piemēram sekoja daudzas Eiropas valstis, arī Latvijas teritorijā aktivizējās atsevišķi senatnes pētnieki un biedrības, taču kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas izveide Latvijā sākās tikai pēc neatkarīgas valsts nodibināšanas, kad 1923. gadā tika pieņemts likums par pieminekļu aizsardzību un izveidota Pieminekļu valde.

Uz savas darbības 35 gadiem šogad atskatās arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, kas Latvijas kultūras mantojuma aizsardzības simtgades reprezentēšanai ir izvēlējusies simts nozīmīgus kultūras mantojuma objektus, par kuriem stāstījums iekļauts arī ikgadējā Eiropas kultūras mantojuma dienām veltītā izdevumā. Tostarp, Rundāles pils ansamblis, Mežotnes pils, Bauskas pils, Mežotnes pilskalns ir šā gada Eiropas kultūras mantojuma dienām nominētie objektu vidū.

Atzīmējot Eiropas kultūras mantojuma dienas, Rundāles pils muzejs 9. septembrī ielūdz uz bezmaksas ekskursijām trijās muzeja ekspozīcijās un izstādēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pulksten 12 ikviens ir aicināts uz ekskursiju izstādē “Durvis uz vēsturi” pils pirmajā stāvā, kas vēsta par Rundāles pils muzeja darbinieku ekspedīcijām 20. gadsimta 60. – 80. gados, portālu informēja Rundāles pils muzeja pārstāve Andra Jakoviča.

Padomju laikā Rundāles pils muzejs bija viens no retajiem, kas uzdrošinājās glābt baznīcu iekārtas, priekšmetus un ēku arhitektūras detaļas, un viens no pirmajiem Latvijā, kas nodarbojās ar kultūrvēsturisku objektu padziļinātu izpēti. Izstādē “Durvis uz vēsturi” pils pirmajā stāvā atspoguļota daļa no muzeja darbinieku paveiktā kultūras mantojuma apzināšanā un saglabāšanā. Ekskursiju izstādē vadīs tās kuratore, muzeja Mākslas pētniecības nodaļas arhīviste Anita Bistere.

Savukārt pēcpusdienā, plkst. 13.30, Rundāles pils muzeja restauratore Baiba Leitlante apmeklētājus aicinās ieskatīties baznīcu mākslas ekspozīcijā Svētās Ģimenes kapelā, kas iekārtota kādreizējā pils staļļu ēkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ekspozīcijā apskatāmi 17. un 18. gadsimta sākuma sakrālās mākslas darbi, starp kuriem centrālo vietu ieņem Zemītes baznīcas altāris – 17. gadsimta 2. ceturksnī darināts manierisma stila kokgriezumu šedevrs, kura restaurācijai veltīti vairāki gadi.

Visbeidzot plkst. 15 būs iespēja Rundāles pils muzeja Zinātniskās restaurācijas nodaļas vadītājas Ainas Balodes vadībā izstaigāt dekoratīvās mākslas ekspozīciju “No gotikas līdz jūgendstilam”, kas aizņem 15 telpas pils pirmajā stāvā. Tajā pārstāvēti visi vēsturiskie stili no 15. gadsimta līdz Pirmajam pasaules karam – to attīstības pamatlīnijas Rietumeiropā un izpausmes Latvijā. Īpaša uzmanība pievērsta tam, kā laika gaitā mainījies ornaments, priekšmetu forma, funkcija, dekors.

Lai palīdzētu plānot pasākuma norisi, Rundāles pils muzejs aicina uz ekskursijām pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu pr@rundale.net.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt Bauskas pils muzeja ceremoniju zālē darba laikā no pulksten 9 līdz 19 tiks rādīta īsfilma “Bauskas pils centrālā torņa atjaunošana”. Īsfilmu noskatīties varēs bez ieejas maksas. 

Plaša programma Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros svētdien, 10. septembrī ieplānota Mežotnes pilskalnā. Visas dienas garumā apmeklētāji aicināti izstaigāt Mežotnes pilskalnu un koka taku, kas ved uz Vīna kalna pilskalnu, iemūžināt skaistus mirkļus un izvietot tos sociālajos medijos, izmantojot tēmturi #Mežotnespilskalns. Izlozes rezultātā trīs uzvarētāji saņems skaistas balvas, ko sarūpējusi Bauskas novada pašvaldības Rundāles apvienības pārvalde.

No pulksten 12 līdz 13 varēs iepazīt Mežotnes pilskalna stāstu kopā ar Lauru Ārenti, vairāku Mežotnes pilskalna attīstības projektu vadītāju, tagadējo Bauskas novada uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāju  (pulcēšanās pie Mežotnes baznīcas).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pulksten 14 kultūrtelpā “Mežotnes baznīca” notiks dievkalpojums Liepājas diecēzes bīskapa Ulda Gailīša un Mežotnes ev. lut. draudzes mācītāja Rolanda Radziņa vadībā. Muzicēs Laima Zandarta un Zaiga Lazdiņa-Radziņa

No pulksten 15 līdz pulksten 18 senpilsētas laukumiņā būs pieejama piknika vieta un ugunskurs – nesteidzīgas atpūtas cienītāji varēs izmantot iespēju uzcept desiņas vai citus līdzpaņemtos našķus.

Pulksten 20 sekos svētku vakara uzrunas, bet pulksten 20:30 kultūrtelpā “Mežotnes baznīca” notiks dažādu gadsimtu dziedājumi un Arvo Perta skaņu gleznas koncertā “Laiks. Tu. Lūgšana”. Koncertā piedalīsies sitaminstrumentālisti Mikus Bāliņš un Elvijs Endelis, dziedātāja Aleksandra Spicberga un vīru vokālā grupa. Mūziķus pavadīs Ivara Vācera veidotās gaismu spēles. Dalība koncertā tikai ar iepriekšēju pieteikšanos pa tālruni 26524190 (Lilita Lauskiniece).

Foto: Ļena Brazjule

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.