
Šogad vēstures un tūrisma interesenti Zemgales reģionā, tostarp arī Bauskas novadā, izmantojot modernus digitālos risinājumus, varēs piedzīvot unikālu pieredzi, iepazīstot zudušos laikus, portālu informēja Zemgales plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste Undīne Šulca-Heistere.
Viņa atklāja, ka Zemgales plānošanas reģions sadarbībā ar reģiona pašvaldībām un projekta partneriem no Lietuvas īsteno projektu “Reclaimed History”. Šī projekta galvenais mērķis ir ar mūsdienīgiem, digitāliem risinājumiem ļaut iepazīt reiz zudušo vēsturi.
2024.gada izskaņā Jelgavas novada divās muižās atklāšanas svētkus svinēja divi jauni digitālie risinājumi. Lielvircavas muižā atklāts īpašs logs – ekrāns, kas ļauj baudīt 19.gadsimta muižas dzīves ainas, kā arī ekrāns ar informāciju par muižas izstāžu telpām un vēsturiskajiem priekšmetiem. Savukārt Lielplatones muižā uz klavierēm izveidotas digitālas projekcijas, attēlojot klavieru spēli un atskaņojot muižas garam atbilstošu 19.gadsimta Ferenca Lista mūziku.
Savukārt Bauskā digitālo risinājumu pasākums ieplānots 20. septembrī. Interesenti varēs iepazīt vēsturiskos objektus, kas “atdzīvosies” ar 3D modeļu un augmentētās realitātes palīdzību. Būs iespēja aplūkot Bauskas sinagogu, Vairogmiestu netālu no Bauskas pils, kā arī Iecavas muižu un Bārbeles kūrorta ēku. Papildus tam Bauskas rātsnamā būs pieejams digitāls stends ar divām spēlēm par vēsturiskām mērvienībām un mērierīcēm, kā arī interaktīvu puzli, kas ļaus iepazīt Bauskas vēsturisko apbūvi.
Jāmin, ka digitālie risinājumi tiks ieviesti arī citās vietās – Rokišķu, Akmenes un Paņevežas pašvaldībās, kā arī Jēkabpils un Aizkraukles novadā.
Projekts “Digitāli pieejami un pievilcīgi zudušā kultūras mantojuma tūrisma galamērķi Zemgalē un Ziemeļlietuvā”/ Reclaimed history” tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027.gadam ietvaros. Projekta kopējais finansējums ir 752 295,17 eiro (t.sk. Zemgales plānošanas reģiona finansējums ir 153 395 eiro). Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://ej.uz/Reclaimedhistory
Cik daudz un kas precīzi ir zināms par tā saukto Vairogmiestu un tā apbūvi, ja būs tāds digitāls rīks? Ka nesanāk interpretācija, kam maz sakara ar realitāti, bet nauda, protams, apgūta …
Piekrītu. Vairogmiesta vietā jau sen vajadzēja veikt arheoloģisko izpēti.
Āboļnieks un vēl kādi 6 no muzeja jau 34 gadus pēta un pēta , atalgojumos jau miljoni iztērēti un secinājuši , ka vēl jāpēta……
šis ir vien rīks no rīku komplekta piekļūšanai ES fondu un budžeta naudai. Tādai pat, kā Mežotnes pils digitālajai versijai. Tādai, kas vien dzimusi mūslaiku dižo domātāju prātos, ar burulaivām un caur gateri “laistu” dēļu jumtiem un tādu pašu dēļu sētu. Tam, “ar lāpstu”, to tiešām tur nolauzīsi, jo pat pusmetra dziļumā tur dolomīta slānis, bet ko tur, zināšanas jau nav vajadzīgas naudas “apgūšanai”.