Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas bērnu un jauniešu centrā darbojas 30 pulciņi; jaunums – radiovadāmo automobiļu klubs

Bauskas bērnu un jauniešu centrs trešdienās rīko pasākumu «Skolēnu rallijs» trases automodelismā. Mērķis ir popularizēt automodelismu un izplatīt informāciju, lai par pulciņu uzzina skolēni, kam tas varētu interesēt.

Pasākums noticis jau trīs trešdienas, turpināsies līdz 1. martam. Piedalījās vairāki interesenti ārpus pulciņa, bija atnākusi pat visa klase, kura gan tika sadalīta divās mazākās grupās, – kamēr vieni nodarbojās ar automodelismu, otri bija pavediena tēlniecībā. Tā informē Bauskas bērnu un jauniešu centra (BJC) direktore Veronika Puķe. Viņa uzsver, ka ir svarīgi pastāstīt arī par otru automodelisma pulciņu – radiovadāmo automobiļu klubu «RC BJC», kas ir atšķirīgs no trases automodelisma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieredze veicina panākumus
Trases automodelisms Bauskas BJC jau ir zināms pulciņš. Skolēni piedalās jau vairākus gadus, brauc arī uz sacensībām. «Stabili dar-bojas desmit dalībnieki, bet ik pa brīdim ir kāds, kas atnāk un pamēģina, vai ir vērts darboties,» stāsta pulciņa vadītājs Agris Kiršteins. «Bauskas Dzīve» pie viņa ieradās 18. janvārī, bet dienu pirms tam, 17. janvārī, pulciņa dalībnieki bija Jelgavas jaunrades nama «Junda» rīkotajās atklātajās sacensībās trases modelismā, kur junioru grupā trešo vietu izcīnīja baušķenieks Kārlis Čakšs.

Lai arī K. Čakss mācās Bauskas Valsts ģimnāzijas 7. klasē, tomēr uz automodelisma pulciņu viņš nāk jau vairākus gadus. Stāsta, ka sacensībās pašlaik startē iesācēju grupā, lai arī ir izmēģinājis piedalīties G12 sacensību klasē, – tur ātrumi ir lielāki, mašīnas jaudīgākas, vieglākas un ātrākas.

Pulciņa puiši pastāsta arī par trasēm. Bauskas trase esot salīdzinoši vidēji liela. Jelgavā esot vairāk nekā divas reizes lielāka, savukārt Rīgā vietām ir pat mazākas. Pie katras jāpierod, kaut kas jāiemācās.

«Uz pulciņu var nākt no septiņu gadu vecuma. Jauno dalībnieku tagad ir vairāk,» teic treneris A. Kiršteins.
Pēc trīs izmēģinājumu dienām no tiem skolēniem, kas atnāca darbošanos pamēģināt, pagaidām ātrākais ir Maksis Kostjuks, kurš apli veica 6,093 sekundēs, otrais ir Arsenijs Markovičs – 6,668, trešajā vietā ir Ieva Bille – 6,697 sekundes.

«RC BJC» pulciņā ar puišu rokām no dažādām detaļām pamazām top mašīna.

Sacensību garša
Kopā ar K. Čakšu sacensībās piedalījās arī citi Bauskas BJC audzēkņi, tai skaitā arī Pēteris Krams no Bauskas Valsts ģimnāzijas 6. klases. Viņš pulciņā ir jaunpienācējs, un šīs bija pirmās nopietnās sacīkstes. «Tā bija pirmā sacensību garša. Man patika. Braucu ar savu modeli – var teikt, ka pūliņi mašīnas izgatavošanā atmaksājās,» tā P. Krams. Viņam sacīkstēs desmitā vieta.

Trases automodeļus dalībnieki gatavo praktiski paši. Pamatni izzāģē no metāla sloksnes, pēc tam savieno arī visu pārējo. Puiši atzīst, ka visvairāk izmaksā pirmā mašīna. Pēc tam, pat ja izdomā kaut ko nomainīt, lielāko daļu detaļu paņem no vecās. Iesācēju modeļiem riteņi esot salīdzinoši cietāki un dilst lēni, bet jaudīgākām klasēm riepas jau ir mīkstākas un nolietojas ātrāk – tās iznāk mainīt. Bet līdz jaudīgākajām klasēm ir jāizaug.

Bauskas BJC direktore V. Puķe atzīst, ka trases automodelismā nomainījusies paaudze – aizgājuši pieredzējušākie pulciņa pārstāvji, vietā nāk jaunie. «Mums ir automodelisma trase, un gribas, lai skolēni saprastu, kas tas ir,» tā V. Puķe.

Pēteris Krams gatavo automodeli sacensībām.
Agris Kiršteins ar saviem audzēkņiem piedalās trases automodelisma sacensībās.

Jaunas iespējas
Nesen sācis darboties radiovadāmo automobiļu klubs «RC BJC», kuru vada Māris Grīnvalds. Pašlaik esot septiņi dalībnieki, bet regulāri kāds atnāk kaut ko izmēģināt, kāds arī paliek darboties pastāvīgi. Pašā sākumā pulciņā izmēģināja klasiskos radiovadāmos modeļus, kas ātri brauc, bet drīz vien nākusi apziņa, ka šajā jomā automodelisms var būt arī salīdzinoši lēns ar šķēršļu pārvarēšanu, bet var būt arī tāds, kur mašīnas saliek kopā ar lego klucīšiem, un tad brauc ar tādu. Iespējas, izrādījās, daudz un dažādas.
Jaunajā pulciņā aizrautīgi darbojas Gastons Kalniņš no Bauskas Valsts ģimnāzijas 6. klases. «Mājās bija radiovadāmā mašīna, bet tā ātri salūza. Šeit patīk – ir dažādi auto, ir iespēja arī pašiem salikt savu mašīnu. Mājās jau stāv kaut kas no lego, bet ilgāku laiku nebiju neko licis,» saka G. Kalniņš.

Māris Grīnvalds norāda, ka radiovadāmo modeļu jomā iespējas ir ļoti dažādas.

Daudz pārmaiņu
Bauskas BJC direktore Veronika Puķe cer, ka arī turpmāk trešdienās pieteiksies interesenti, kas vēlas izmēģināt trases automodelismu. Viņa pastāstīja, ka Bauskas BJC ir 30 pulciņi, kuros 18. janvārī darbojās 507 audzēkņi. Skaits gan esot mainīgs – visu laiku kāds nāk klāt vai iet prom. Mainās arī pulciņi – kā 30. pulciņš tikko pievienojusies ādas priekšmetu izgatavošanas darbnīca, kuru vadīs Ieva Bronko-Pastore.
Dažādi plāni ir arī pulciņu vadītājiem. Tā trases automodelismā martā sacensības noritēs Bauskā. Savukārt radiovadāmo modeļu pulciņš, kad kļūs siltāks laiks, meklēs iespējas pabraukāt ārpus telpām, kā arī domā par savas darbības popularizēšanu. «Plāns ir sataisīt telpās izmantojamu trasi no vairākiem elementiem, kuru būs jāpārvar ar lēni braucošu mašīnu. Domāju, ka ar tādiem maketiem mēs varēsim doties arī uz skolām parādīt, ar ko nodarbojamies,» teic M. Grīnvalds.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Cerams, ka tehnikas entuziasti nekļūs par ekonomistiem, psihologiem, advokātiem. Sabiedrības materiālā eksistence balstās uz inženieriem.

  2. Super, žēl, ka manā bērnībā tāds nebija. Forši, ka bērni kaut ko praktiski paši var darboties, ne tikai spēlēt videospēles.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.