Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Baltu vienības dienā Mežotnes pilskalnā un Skaistkalnē godinās uzvaru un draudzību

22. septembrī daudzviet Latvijā un arī kaimiņos Lietuvā tiks atzīmēta Baltu vienības diena, pieminot uzvaru Saules kaujā 1236. gadā. Pasākumi tiks aizvadīti arī Bauskas novadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tālā pagātnē, 13. gadsimtā – 1236. gadā, norisinājās Saules kauja, kurā lietuvieši un zemgaļi sakāva tā laika lielāko krustnešu militāro spēku Austrumbaltijā – Zobenbrāļu ordeni. Pieminot šo vēsturisko notikumu, daudzviet Latvijā un Lietuvā tradicionāli tiek rīkoti Baltu vienības dienu pasākumi.

Pasākumā «Trejdeviņas dzirkstelītes» no plkst. 19 kultūrtelpā «Mežotnes baznīca» tiks atklāta Bauskas foto studijas izstāde «Rudens». Turpat kultūrtelpā aicinās pie «Latviskā rudenāju galda», kur pēc sentēvu tradīcijām jābūt ēdieniem, kas gatavoti no rudenī ievāktās ražas un šajā laikā pieejamiem produktiem.  Par šo maltīti parūpēsies Rundāles pagasta uzņēmēja Solveiga Ikerte.

«Šoreiz Baltu vienības dienas pasākumā vēlējos apspēlēt gan tuvojošos latviskos rudenājus (Miķeļdiena), gan arī šo gaismas sasaukšanos. Tālab būs rudenīgās izstādes atklāšana, brīnišķīgs sen latviskais galds, gan arī tradicionālā ugusnkura kurināšana un uguņošana vakara noslēgumā,» pastāsta Rundāles apvienības pārvaldes kultūras darba organizatore Lilita Lauskiniece, «Baltu vienības dienā arī svarīgi, lai mēs svinam kopā ar lietuviešiem, tāpēc viena folkloras kopa būs no Latvijas, bet otra no Lietuvas. Vēlējos aicināt tādus māksliniekus, kuri pie mums ir bijuši ļoti reti vai nemaz nekad nav viesojušies.» Šogad sarīkojumā muzicēs folkloras kopa «Dimzēns» no Jelgavas un Jonišķu kultūras centra Kirnaiču folkloras ansamblis «Klečia» no Lietuvas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Man patīk tas, ka Baltu vienības dienas pasākums ietver labu sadarbību ar mūsu partneriem, draugiem – mēs, rundālieši, jau ilgu laiku sadarbojamies gan ar Pakrojas, gan  Pasvales un Jonišķu rajona māksliniekiem,» tā L. Lauskiniece, «mums tas ir draudzības apliecinājums, ja tā varētu teikt.» Apmeklētāju interese par pasākumu nav prognozējama, taču pirms Covid–19 pandēmijas, kad pasākumi varēja notikt, interesentu skaits esot bijis pietiekami labs.

Divi Baltu vienības dienas pasākumi norisināsies arī pierobežas Skaistkalnē. Skaistkalnes vidusskolas vēstures skolotājs Ingus Pavinkšnis pastāsta, ka tradicionāli šajā dienā Skaistkalnes vidusskola dodas ciemos pie draugiem Lietuvā, Biržos, un kaimiņi brauc ciemā pie viņiem uz Skaistkalni. Tas notiek «uz maiņām» – vienu gadu ciemos, otru gadu uzņem viesos pie sevis.

«Šogad pasākums norisināsies Skaistkalnes brīvdabas estrādē un sāksies piektdien jau plkst. 12.30 ar svinīgām runām, kam sekos kultūras programma – uzstāsies gan kolektīvi no sadarbības skolām, gan mūsu pašu kolektīvi,» tā I. Pavinkšnis. Pie skaistkalniešiem viesosies draugi no Biržu Aušras pamatskolas un Biržu Mūzikas skolas. «Pēc kultūras programmas estrādē mēs dosimies atpakaļ uz skolas teritoriju, lai iekurinātu ugunskuru, mielotos ar zupu, kā arī vienotos rotaļās, dejās un dziesmās,» par gaidāmo pasākumu stāsta I. Pavinkšnis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrs Baltu vienības dienas pasākums Skaistkalnē notiks plkst. 20 vakarā uz tilta, kas savieno Skaistkalni un Germanišķus Lietuvā. «Šogad svinību vieta būs Lietuvas pusē – turpat netālu no tilta atpūtas zonā. Pasākums vienu gadu tiek organizēts mūsu pusē, bet nākamo gadu Germanišķu pusē,» stāsta Skaistkalnes pagasta nodaļas vadītāja Ineta Skustā, «uz tilta aizdedzināsim lāpas, arī tilts būs izgreznots – mūsu pusē ar Latvijas karoga krāsu lentēm, otrā pusē ar kaimiņvalsts karoga krāsu lentītēm. Lietuvieši būs novijuši lielu ozola zaru viju, un šī vija simboliski mūsu iedzīvotājus apņems kopā – tad dosimies uz pasākuma norises vietu.»

I. Skustā pastāsta, ka tiks kurts ugunskurs, kurā pēc vecām baltu tradīcijām tiks mesti graudi, dzintara putekļi, kā arī ūdens un citas simboliskas lietas. Sarīkojumā uzstāsies gan Skaistkalnes pašdarbnieki, gan arī kolektīvi no Germanišķiem. «Šogad apmeklētāji tiks cienāti ar zivju zupu, ko nolēmām gatavot, jo atrodamies turpat pie Mēmeles. Mēs no savas puses cienāsim sanākušos ar pašceptu maizīti,» tā I. Skustā, «pat ja pasākums norisinās vakara stundā, parasti apmeklētāju skaits ir diezgan liels.»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.