Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Speciālisti aicina veikt HIV testus un pārbaudīties uz B un C hepatītiem; Bauskā to var izdarīt HIV un atkarību profilakses centrā

No 20. līdz 27.novembrim norisināsies Eiropas testēšanas nedēļa, kuras mērķis ir aicināt cilvēkus veikt HIV un hepatītu testus, informē Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas pārstāvis Jānis Stundiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Testēšanas nedēļa ir iniciatīva, kas uzsākta 2013. gadā ar mērķi palielināt sabiedrības informētību par to, cik svarīgi ir savlaicīgi un regulāri veikt HIV un hepatītu B un C testu, lai samazinātu cilvēku skaitu, kuri nezina savu diagnozi, kā arī novērstu infekcijas vēlīnu atklāšanu.

Bez maksas un anonīmi pārbaudīties uz C hepatītu un HIV infekciju iespējams HIV profilakses punktos visā Latvijā. Bauskā to var izdarīt HIV un atkarību profilakses centrā Bauskā, Dārza ielā 12A.

“Lai tuvotos Pasaules Veselības organizācijas noteiktajam mērķim līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu sabiedrības veselībai, ir nepieciešams veicināt testēšanu ne tikai augsta riska grupās, bet visā sabiedrībā, jo ar C hepatītu var inficēties gan seksuālā ceļā, gan veicot kosmētiskas (manikīrs, tetovējumi) un retos gadījumos, medicīniskas manipulācijas. Tāpēc jau desmito gadu starptautiski “Eiropas testēšanas nedēļas” jeb “European Testing Week” mērķis ir apvienot partnerorganizācijas visā Eiropā uz vienu nedēļu, lai palielinātu C hepatīta un HIV testēšanas pieejamību un veicinātu sabiedrības izpratni par ieguvumiem, ko sniedz agrīna diagnostika,” stāsta J. Stundiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Asociācija aicina arī ģimenes ārstus iesaistīties C hepatīta un HIV infekcijas skrīningā, hronisku C hepatīta pacientu identificēšanā, organizējot C hepatīta (anti-HCV) un HIV testu visiem pacientiem, kuri apmeklē ģimenes ārstu līdz 27. novembrim un līdz šim nav pārbaudīti uz minētajām infekcijām.

“Šobrīd katrs pacients, kam tiek atklāts C hepatīts, var tikt izārstēts, tā ievērojami samazinot aknu cirozes un aknu vēža risku. Vēl jo vairāk, katrs izārstētais pacients vairs nav infekcijas risks sabiedrībai. Zāles C hepatīta ārstēšanai apmaksā valsts. Savukārt katru HIV pozitīvu pacientu ir iespējams efektīvi ārstēt, kas arī tiek darīts par valsts budžeta līdzekļiem.” skaidro infektoloģe, hepatoloģe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Aknu slimību nodaļas vadītāja un LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas viceprezidente prof. Ieva Tolmane.

“Agrīna testēšana un diagnostika pašlaik ir vieni no svarīgākajiem jautājumiem HIV jomā Latvijā, lai pacienti ārstēšanu saņemtu laikus, saglabātu savu veselību un apstādinātu infekcijas izplatību. HIV infekcijas galvenais pārneses ceļš šobrīd Latvijā ir heteroseksuālie kontakti, un tas skar praktiski visu sabiedrību. Dati liecina, ka HIV pacienta sociālais portrets ir Latvijas iedzīvotājs neatkarīgi no vecuma, dzimuma un profesijas,” paziņo infektoloģe, dermatoloģe, veneroloģe, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas prezidente dr. med. Inga Ažiņa.

“Eiropas testēšanas nedēļa” jeb “European Testing Week” tika uzsākta 2013. gadā, tā ir progresējusi un kļuvusi par plaši atzītu Eiropas mēroga pasākumu, kurā katru gadu piedalās simtiem organizāciju. Plašāka informācija https://www.infekcija.lv/pacientiem/. Plašāka informācija par starptautisko kampaņu: https://www.testingweek.eu/.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.