Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas muzejā piektdien atklās atjaunoto ekspozīciju «Ebreji Bauskā»

Ar Latvijas ebreju kopienas pārstāvju piedalīšanos Bauskas muzejā 19. maijā tiks atklāta atjaunotā ekspozīcija «Ebreji Bauskā», laikrakstu informē Aigars Urtāns, Bauskas muzeja vēstures nodaļas vadītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

A. Urtāns skaidro, ka 19. gadsimta otrajā pusē divas trešdaļas no visiem baušķeniekiem bija ebreji – veiksmīgi tirgotāji, prasmīgi amatnieki, uzņēmēji un vietējās inteliģences pārstāvji. Arī pēc Pirmā pasaules kara neatkarīgajā Latvijā 20. gadsimta 20. – 30. gados Bauskā līdzās latviešiem un vāciešiem ebreji bija nozīmīga pilsētas iedzīvotāju kopiena. Mūsdienās par to visu Bauskā vairs tikpat kā nekas neliecina, tāpēc muzeja jaunā ekspozīcija ir stāsts par pilsētas ebreju kopienas vēsturi no tās pirmsākumiem līdz traģiskajai bojāejai nacistu okupācijas laikā 1941. gada vasarā.

Kā vēsta muzejā, ekspozīcijas jaunums ir turīga 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma Bauskas ebreja dzīvokļa istabas interjera iekārtojums, kurā redzami daudzi ar ebreju dzīvi un sadzīvi saistīti priekšmeti.

Ekspozīcijas «Ebreji Bauskā» atklāšanas pasākumā par Bauskas ebreju kopienas vēsturi citu Latvijas ebreju kopienu vēstures kontekstā stāstīs muzeja «Ebreji Latvijā» direktors Iļja Ļenskis, par ebreju reliģijas rituāliem, lūgšanu tradīcijām un citiem sadzīves aspektiem runās Rīgas sinagogas rabīns Elijohu Krūmers, bet ebreju dziedājumus ļaus iepazīt un izbaudīt kantors (kora priekšdziedātājs) Telmans Guževskis.

Neliels ieskats topošajā ekspozīcijā. Foto – A. Urtāns

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (20)

 1. Kā tur Likvertenu mežā arī ir kaut kas sakārtots tais kapos! Vai kā visu laiku aizauguši?!

 2. parasti kapus sakopj piederīgie, ja stāv nesakopti, tad aktē. Vai piederīgie kaut vai par pēdējoreiz valsts piešķirtajiem 20 miljoniem to nav spējīgi izdarīt?

  3
  1
 3. un kur tad šie smēlās tās pārpasaulīgās spējas… un kāpēc esi laimīgs, ja no Bauskas izbrauc nepiekauts????????????? sāc sevi izglītot!!!

 4. Nekādu piederīgo jau lielākajai daļai Vecsaules silā nošauto Bauskas ebreju īsti nav. Nošāva visus. Baušķenieki piedalījās šajā eksekūcijā, joprojām apdzīvo ebrejiem piederējušos namus. Varētu jau tik daudz kā to zāli nopļaut.

  5
  2
 5. kā saki, ja nekādu piederīgo šo namu īpašniekiem nav, tad kālab bija jāatdod tie 20 miljoni no Krievijas iebraukušajiem ebrejiem? Lai viņi par šo naudu tad sakopj savu tautiešu kapus.

  1
  1
 6. jau vairumam baušķenieku, līdzīgi kā lielai daļai latviešu, trūkst pat minimālas empātijas pret citu tautu (kaut vai to pašu ukraiņu) ciešanām. Par savām izsūtīšanām vaimanāsim vēl tūkstoš gadus, bet par to pašu ebreju masveida nogalināšanu mums nospļauties. Vai nevarējam izrādīt tik daudz cieņas kā neapbūvēt kara laikā iznīcinātos ebreju kapus Biržu ielā? Appļaut divreiz gadā zālīti pie pieminekļa Vecsaules silā arī par grūtu. Kauns!

  4
  1
 7. Ebreju kapi Biržu ielā nav apbūvēti, ja neskaita vienu mājiņu. Pārējā aptuveni 2 ha platībā aug zāle un daži krūmi.

 8. un kāda cieņa ir vai bija tiem ebreju tautības pārstāvjiem pret latviešiem, kuri šeit ieradās reizē ar sarkano armiju un veica ne tās maigākās represijas pret vietējiem? Kā arī, kādu cieņu mēs redzam no tiem neskaitāmajiem ebrejiem interfrontē un vēl tagad, kā Latvijas noliedzējiem?

  1
  3
 9. vai pērējos, kas nepieder jūdiem, ebreji neuzskata par zemākas rases cilvēkiem- gojiem? Tiem būtu arī obligāti jāsakopj viņu kapavietas un piedevām ik pēc gadiem jāpārskaita viņiem miljoni….

  1
  2
 10. tikai viena mājiņa, protams, neskaitās (es ironizēju), bet gan jau drīz būs arī vairāk, jo nekas šo apbedījumu vietu no apbūves neaizsargā. Kas attiecas uz ebreju tautības cilvēkiem -čekistiem, istribiķeļiem un citiem represīvo institūciju dalībniekiem -, baidos, ka latviešu tur tomēr bija ievērojami vairāk. Un, ja kas, tie nošautie tūkstoši Bauskas ebreju jau nu noteikti nebija ne čekisti, ne interfrontieši.

 11. Bet man atkal patika Urtāna dungriņi, kuros viņš bija uzcirties, Izraēlas vēstnieci sagaidot.

 12. bet skaties procentuāli no attiecīgās populācijas valstī, tad arī to izsūtītāju un Latvijas iedzīvotāju mocītāju sanāks gluži pulka. Piedevām, viņi bija ne šādi tādi muļķiši, bet augstus amatus komunistu varā ieņemoši

 13. Esi kāds matemātiķis? Tad tik rauj rēķināt procentus un vilkt kvadrātsaknes! Varbūt arī izdosies izskaitļot kādas murgainas teorijas par kādas tautas pārākumu, “ļaunumu” vai citām visai tautai piemītošām īpašībām. Kā likums, šādi citās tautās vainas meklējošie paši izrādās nekam nederīgi, kompleksu mākti ļautiņi.

 14. un cik mēs maksājam , piemēram, Ždanokas un viņas kompānijas uzturēšanai? Tad paskaties, cik ir šo kompleksu pārņemto ebreju Latvijā, to kuri dara visu, lai šādas Latvijas nebūtu?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.