Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā aicina uz Dzejas dienas norisēm

Septembra pirmajā pusē jau tradicionāli tiek atzīmētas Dzejas dienas, kuru laikā tiek cildināta un dažādos radošos veidos atspoguļota dzeja. Īpaši nozīmīgas šīs dienas ir bibliotēkām, arī Bauskas novada bibliotēkas par godu tām ir sagatavojušas daudzveidīgus pasākumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vecumnieku pagasta daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā «Sarkanā skola» Dzejas dienu sakarā 5. septembrī no plkst. 16 līdz 17 būs iespēja noskatīties audivizuālu dzejas projektu «Turi muti/ neklusē». Dzejas projekta autore ir mākslas terapeite Inga Bitēna, kura darbā izmantojusi pašas rakstītu dzeju un zīmējumus, bet mūzikas un video autors ir Valters Levins.

«Dzejoļu krājums projektā ir diezgan liels, tāpēc, lai saprastu īsto domu, ir jānāk un jāskatās,» stāsta daudzfunkcionālā sociālo pakalpojuma centra vadītāja Līva Vecvanaga, «mums bieži norisinās iekšējie pasākumi ar klientiem, un publiskie pasākumi tuvākajā laikā netiek plānoti. Nupat aizvadījām Integrācijas dienu, bija lekcija un arī koncerts. Pasākums bija labi apmeklēts – uz koncertu ieradās nedaudz vairāk kā 100 cilvēki, bet Integrācijas dienā aptuveni 250. Manuprāt, Vecumniekiem šāds apmeklējums ir liels.»

Brunavas pagasta Grenctāles bibliotēkas vadītāja Baiba Kopilova stāsta, ka Dzejas dienu laikā 8. septembrī interesentiem būs iespēja sanākt kopā un lasīt dzeju. «Ja izdosies tikt, tad par muzikālo pavadījumu parūpēsies akordeonists Albīns Baļčūns,» stāsta B. Kopilova, «neteikšu, ka ļoti daudz, bet ikdienā bibliotēkā apmeklētāji ir – reizēm pieci seši dienā, reizēm vairāk.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas autoosta 8.septembrī uz vienu vakaru pārvērties par dzejas cienītāju satikšanās vietu. Otro gadu pēc kārtas te norisināsies pasākums «Sirds uz perona», kur ikviens varēs publiski nolasīt sevis izvēlētus dzejoļus.

Akcijā apvienojas cilvēki lielās un mazās vilcienu un autobusu pieturās Latvijā un pasaulē. Šogad dzejas vārdu epicentrs ir stacija «Smārde». No tās uz pāris minūtēm notiks tiešraides pieslēgšanās katrai dzejas pieturai, ko vadīs Eva Johansone.

2022. gadā akcija organizēti notika 28 vietās Latvijā un vēl 12 citās valstīs, kur skanēja pašu izvēlēts dzejolis un vēstījums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākums «Dzeja dziesmā» kopā ar dziesminieci Antu Eņģeli 11. septembrī plkst. 18 norisināsies Iecavas pagasta Rosmes bibliotēkā. «Dziesminiece Anta Eņģele ir cilvēks ar senu pieredzi, ar īpašu balss tembru un attieksmi pret to, ko viņa dara,» vairāk par pasākumu stāsta Rosmes bibliotēkas vadītāja Gunta Dombrovska, «reti kura dziesma ir bez dzejas, jo visām pamatā ir dzejas rindas. Arī Antas Eņģeles repertuārs ir plašs, jo viņa dzied gan visiem labi zināmas dziesmas, gan arī savas.»

G. Dombrovska uzskata, ka Dzejas dienas ir svarīgas, jo tā ir tradīcija, ko paši veicinām, lolojam, padarām «dzīvu». «Dzeja nav tā literatūras daļa, kuru ikdienā daudzi lasa apzināti, bet tajā pašā laikā tā visu laiku ir klātesoša. Lielā mērā dzeja ir bijusi arī cīņas ierocis, jo tā ļauj izmantot vairāk simbolu nekā, piemēram, daiļliteratūrā,» domās dalās G. Dombrovska, «mēs vispār esam tauta, kura atzīst simbolu valodu jau kopš dainu laikiem. Tāpēc dzejai ir jābūt ne tikai Rīgā, bet tai ir «jāatnāk» arī pie cilvēkiem, kuri ikdienā par to neaizdomājas vai nelasa.»

Iecavas pagasta Zorģu un Ziemeļu bibliotēkas par godu Dzejas dienām 8. septembrī īstenos kopprojektu, pasākumu «Apstājies, ieklausies, sajūti!». «Kopā ar Zorģu bibliotēku rīkojam izbraukumu pie saviem lasītājiem ar muzikālu priekšnesumu un dzejas lasījumiem. Parasti Dzejas dienu un citi pasākumi tiek rīkoti bibliotēkā, bet šoreiz mēs brauksim pie saviem lasītājiem uz pagalmiem,» stāsta Iecavas pagasta Ziemeļu bibliotēkas vadītāja Santa Trokša, «būtībā pasākums rīkots vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem ir ierobežotas iespējas apmeklēt bibliotēku biežāk. Vēlamies viņiem sniegt emocionālu baudījumu caur mūziku un dzejas rindām.» Bibliotēku pārstāvji un 9. klases skolnieces, kuras arī piedalīsies pasākumā, apmeklēs iedzīvotājus Zorģos, Dimzukalnā un Dzimtmisā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

S. Trokša atzīst, ka apmeklētāju skaits ikdienā nav ļoti liels, tomēr tas nav šķērslis rīkot dažādus pasākumus un meistarklases.

Dažādi Dzejas dienu pasākumi norisināsies arī citās novada bibliotēkās – 6. septembrī plkst. 10 Kurmenes bibliotēkā būs iespēja satikt bērnu rakstnieci Signi Lūsiņu, bet plkst. 17 Iecavas pagasta Zālītes bibliotēkā interesenti varēs veidot dekorus no dzijas. 7. septembrī plkst. 14 Iecavas bērnu bibliotēkā notiks Tēva dienas kartīšu veidošana, bet 8. septembrī plkst. 15 Ādžūnu bibliotēkā norisināsies dzejas lasījums dabā.

Sākumskolas bērniem 14. septembrī plkst. 11 būs iespēja piedalīties «Dzejas spēlēs» Vecsaules pagasta Vecsaules bibliotēkā, bet Taurkalnes bibliotēka šajā dienā plkst. 15 aicina ikvienu uz dzejas pēcpusdienu. Vecumnieku bibliotēkā 15. septembrī plkst. 13 notiks pasākums «Dzeja – priekos un bēdās, nomodā un sapnī…», bet Bauskas kultūras centrā plkst. 16 norisināsies sarīkojums «Grāmatu svētki – Dzejas svētki». Par Dzejas dienas pasākumiem plašāk iespējams uzzināt Bauskas novada mājaslapā.

Foto: Publicitātes foto

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Plūdoņa Lejeniekos būtu īstā vieta kādam Dzejas dienu pasākumam. Pēdējos gados nav dzirdēts, ka tur tiktu organizēts kaut viens sakarīgs ar Plūdoņa daiļradi vai vispār ar dzeju un literatūru saistīts pasākums.

  2. Tāpēc, ka netika novērtēts izcilās un enerģiskās skolotājas Vijas Cerusas ieguldījums un darbs literatūras laukā.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.