Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novada bibliotēkās elektrību lieki netērē

Apkures sezona strauji tuvojas, un energoresursu cenu kāpuma dēļ bibliotēkās cenšas taupīt elektroenerģiju, lai noturētu literatūras krājumus atbilstīgā vidē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bibliotēkās ir jānodrošina ne tikai gaisma lasītājiem, bet arī atbilstoša gaisa kvalitāte krājumiem, «Bauskas Dzīvei» stāsta novada bibliotēku vadītājas. Mitrs gaiss var bojāt gan kopējamo papīru, gan arī grāmatas, kas mitrumā var sākt pelēt un bojāties. Iestādēs ir dažādi plāni, kā šoziem taupīt energoresursus, lai nekaitētu ne sev, ne apmeklētājiem, ne galvenajām lasītavu iemītniecēm – grāmatām.

Papīrs un gaisma

«Mūsu bibliotēkai ir centrālā apkure, pārsvarā tiek kurināts ar šķeldu, bet ventilatori gan darbojas ar elektrību,» stāsta Vecumnieku bibliotēkas vadītāja Mārīte Boša, «bibliotēkai ir divas lielas telpas, mazākajā atrodas datori. Lai ietaupītu, domājam atslēgt elektrības piegādi šajā telpā, ja nav apmeklētāju.» Citus gadus mitrajā laikā izmantoja elektriskos sildītājus, taču šogad no tā centīsies atturēties. «Ja ir mitrs laiks, kopējamais papīrs kļūst mikls, un printeris tādu papīru neņem pretī,» atzīst M. Boša, «kad sāk kurināt, stāvoklis uzlabojas, bet vistrakāk ir tieši ar printēšanu.» Vecumnieku bibliotēkas vadītāja paskaidro, ka tagad arī koridorā, kur parasti bija ieslēgtas divas lampas, izmantota tikai viena. Telpās, kas netiek izmantotas, gaismas izslēdz.

Edvarta Virzas Iecavas bibliotēkas vadītāja Aiva Avota-Zalstere stāsta, ka bibliotēkā ir centrālā apkure, jo telpas atrodas vienā ēkā ar citām iestādēm. «Par centrālo apkuri mums nav nekādu lemšanas tiesību, jo lēmumu, kad pieslēgt apkuri un kā to regulēt, pieņem Dzīvokļu komunālā saimniecība,» skaidro A. Avota-Zalstere, «ar citiem energoresursiem tas, ko mēs kā bibliotēka varam darīt, ir censties lieki nededzināt gaismas.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

A. Avota-Zalstere teic, ka darbinieces ņem vērā arī pašvaldības ieteikumus, ja tādi sniegti. «Lasītavā mēs neieslēdzam visas gaismas, bet tikai vienu rindu, kad nav tumšais dienas laiks,» skaidro bibliotēkas vadītāja, «datori mums ir divi, un ikdienā ieslēdzam tikai vienu, bet otru tad, ja ir nepieciešamība. Mums telpas nav tik lielas, lai izdevumi būtu milzīgi, bet iespēju robežās mēģinām ietaupīt.»

Saglabā optimismu

«Bibliotēkai ir elektrības apkure,» stāsta Iecavas pagasta Rosmes bibliotēkas vadītāja Gunta Dombrovska, «lai ietaupītu, skatīsimies pēc iespējām, bet tā, lai nenodarītu ļaunumu cilvēkiem un grāmatu krājumam. Gaisam ir jābūt pietiekami sausam, nevar būt pārāk liels mitrums un krasas temperatūras maiņas, kas krājumu var sabojāt.» Tomēr G. Dombrovska ir optimiste un uzskata, ka būs labi, jo Rosmes bibliotēka ir neliela un nav jāapkurina liela platība. «Pat ja būs mazliet vēsāk, mani tas nebiedē, bet mums nav svarīgs tikai cilvēks, kurš var apģērbties siltāk, bet krājums, pret kuru nevaram atļauties izturēties nevērīgi,» atzīst G. Dombrovska, «lielu scenāriju mums pašlaik nav, vērosim, kāda būs situācija, kā tiks kārtots budžets, un tad skatīsimies, ko un kā labāk darīt.»

Svitenes pagasta bibliotēkas vadītāja Ārija Geidāne paskaidro, ka telpās ir centrālā apkure, kas vienota ar tautas namu un pagasta pārvaldi. «Pašlaik apkure mums vēl nav pieslēgta,» stāsta Ā. Geidāne, «lielākā daļa gaismekļu jau ir nomainīti pret taupīgajām jeb LED lampām. Ja bibliotēkā nav cilvēku, tiek izgaismota tikai puse telpas.» Bibliotēkas vadītāja stāsta, ka vienu gadu apkure esot kavējusies, jo bijušas problēmas ar katlu, taču īslaicīgi starpgadījumi krājuma stāvokli neietekmē. «Vēsi ir cilvēkam,» bilst Ā. Geidāne, «bet atkarīgs arī no tā, kā mitrumu uzsūc pati ēka.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sildītāju atļauties nevar

«Mūsu bibliotēkai ir centrālā apkure pagasta pārvaldes ēkā,» stāsta Rundāles pagasta Pilsrundāles bibliotēkas vadītāja Aelita Ramane, «bija rīkojums lieki netērēt elektrību, neslēgt gaismas koridorā pie bibliotēkas, kā arī izslēgt gaismas, ja nav apmeklētāju. Bibliotēka atrodas jaunā ēkā, un man nav tik daudz naktslampu, lai varētu sēdēt gaismā un cilvēki redzētu, ka es bibliotēkā esmu. Turklāt visas lampas taču ir energoefektīvas.»

A. Ramane teic, ka asas reakcijas no pašvaldības vēl nav, bet esot dzirdēts, ka iepriekšējais rēķins bijis ļoti liels, tāpēc sācies taupības režīms. «Es skatos pēc apmeklētājiem, piemēram, bērniem, kuri izmanto koplietošanas telpas,» skaidro Pilsrundāles bibliotēkas vadītāja, «man jaunajās telpās ir ļoti auksti, bet es neslēdzu sildītāju, ko vēl pagājušajā gadā varēju atļauties. Pirmajā stāvā uz betona grīdas ziemeļu pusē aukstums ir nenormāls. Arī tagad sēžu džemperī un ar šalli ap kaklu, domāju, ka uz darbu jāvelk siltie zābaciņi.» A. Ramani uztrauc, ka apkure var iespaidot bibliotēkas krājumu, kas ir ziemeļu pusē pie ēkas ārējās sienas.

«Bērniem grūti ieskaidrot, ka bibliotēkā ir auksti un uz šejieni jānāk apģērbtiem, nevis T-krekliņos kā skolā,» stāsta A. Ramane, «tā nav, ka ikdienā kāds students vai pensionārs te pavada ilgu laiku. Tomēr, kad ir apkure, gaiss šeit ir patīkamāks.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bibliotēkas vadītāja atzīst – taupīšana ir atkarīga no tā, kas būs jaunajā budžetā. «Arī bibliotēkai ir savi tēriņi budžetā, kur gan jau būs kādi norādījumi, bet ceru, ka nenonāksim pie tā, ka bibliotēka paliks bez gaismas,» uzskata A. Ramane, «kad bibliotēkā mērīja gaisa kvalitāti, teica, ka viss ir labi, bet man šķita – vai tiešām ir labi? Varbūt katastrofālāk ir tām bibliotēkām, kas ir vecās ēkās un ar krāsns apkuri.»

Cer uz LED

Stelpes pagasta bibliotēkas vadītāja Rita Matuševa skaidro, ka bibliotēku apkurina ar granulām. «Daudzdzīvokļu namā vienā no dzīvokļiem atrodas sociālais punkts un blakus bibliotēka, un uz diviem dzīvokļiem mums ir granulu apkure,» stāsta R. Matuševa, «elektrību ietaupīsim kā visi – mazāk izmantosim tur, kur nav jāizmanto. Izslēgsim to, ko iespējams izslēgt un kas tajā brīdī nav vajadzīgs, jo citādāk jau nekā.» Bibliotēkas vadītāja domā, ka grāmatām ļaunums nebūs nodarīts, jo +19 grādi pēc Celsija tām ir atbilstīga vide.

«Bibliotēkā ir centrālā malkas apkure kopā ar pagasta pārvaldi,» stāsta Kurmenes pagasta bibliotēkas vadītāja Gita Skadiņa, «taupīsim elektrību tā, ka bez vajadzības neko neieslēgsim. Ja otrā telpā nebūs lasītāju, tad arī tur neslēgsim gaismu.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gailīšu pagasta bibliotēkas vadītāja Ilga Pētersone informē, ka bibliotēka atrodas skolas telpās, tātad apkure ir vienota ar izglītības iestādi. «Jau labu laiku, kad nav apmeklētāju, izslēdzam gaismu, bet, kad atnāk – ieslēdzam,» par energoresursu taupīšanas paradumiem stāsta I. Pētersone, «sapnis nākotnē ir pāriet uz LED lampām, bet telpas ir lielas, un pašlaik tas nav iespējams.» Bibliotēkas vadītāja vērtē, ka ar mitrumu telpā nav problēmu, tāpēc krājumiem briesmas nedraud.

Pieskaņojas apmeklētājiem

Arī Dāviņu pagasta bibliotēkā ir centrālā apkure. «Apkure mums pagaidām vēl nav pieslēgta, bet to nosaka pagasta vadība,» stāsta Dāviņu bibliotēkas vadītāja Anna Moiseičenko, «kamēr ir gaišs, lampas neieslēdzam. Kad ir tumšs ap pulksten 16 – 17, tad ieslēdzam gaismu, jo atnāk bērni. Kad datorus izmanto, arī vajadzīga gaisma. Pēc bērnu apmeklējuma datorus arī pati izslēdzu, jo mazie vēl paši neapzinās šo darbību.»

«Mums ir biogāzes apkure,» informē Mežotnes bibliotēkas vadītāja Elīna Nagliša, «izstrādāta plāna, lai taupītu energoresursus, mums nav, bet jau pašlaik cenšamies ietaupīt. Kad spīd saule, tad nav vajadzīga gaisma, bet, kad paliek tumšāks, tad skatāmies.» E. Nagliša stāsta, ka datori bibliotēkā bez vajadzības netiek ieslēgti.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.