Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novada izglītības iestādes saņems pirmos datorus

Jau novembra beigās Latvijas pašvaldības sāks saņemt pirmos datorus, lai varētu tos sadalīt savām izglītības iestādēm, nodrošinot skolēnus ar mācību procesam nepieciešamajām ierīcēm, portālu informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā datorus saņems visas 43 pašvaldības, kuras kā projekta partneri apņēmušās rūpēties par piegādātās tehnikas sadali izglītības iestādēm un turpmāku izmantošanu mācību procesā. Kopā ar datoriem pašvaldībām un izglītības iestādēm tiks nodrošināta programmatūra centralizētai un efektīvai datortehnikas administrēšanai.

Būs pieejamas arī programmas “Google Workspace for Education” standarta licences, kas sniedz iespēju izglītības iestādēm organizēt klases pārvaldību un datu apstrādi atbilstoši ES noteiktajām datu glabāšanas prasībām. Projektā Valsts izglītības satura centrs (VISC) kā sadarbības partneris nodrošinās metodisko atbalstu pašvaldību digitālajām komandām.

“21. gadsimta digitalizācijas lēciens arī izglītībā pieprasa apgūt laikmetam atbilstošas un nepieciešamas prasmes. Līdz ar datoru nodrošināšanu skolēniem būsim spēruši sen vajadzīgo soli arvien mūdienīgākas izglītības vides izveidošanā, lai pilnveidotā mācību satura apgūšana notiek ar šodienai atbilstošu rīku palīdzību,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Datoru skaits, ko saņems katra pašvaldība, ir aprēķināts proporcionāli skolēnu skaitam izglītības iestādēs 7.-9.klašu grupā. Tādējādi visā Latvijā kopumā ar datoriem tiks nodrošināti vairāk nekā 40% šīs vecuma grupas skolēnu.

Bauskas novadam atvēlēti 611 datori. Ministrijā informēja, ka Bauskas novada pašvaldībai projekta “Izglītības iestāžu digitalizācija 7.-9. klasēm” ietvaros šonedēļ tiks piegādāti pirmie 70 portatīvie datori. Plānots, ka pārējie portatīvie datori (atlikušie 541) tiks piegādāti pašvaldībai līdz šī gada beigām.

Starp IZM un Bauskas novada pašvaldību noslēgtā sadarbības līguma ietvaros ir noteikts, ka pašvaldībai projekta ietvaros jānodrošina piegādāto portatīvo datoru apdrošināšana, uzturēšana, apkope un ilgtspēja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekta ietvaros pašvaldībai, iesaistot Valsts izglītības satura centru un apzinot pašvaldības izglītības iestāžu metodiskā atbalsta vajadzības, tiks sniegts metodiskais un konsultatīvais atbalsts: sniegtas konsultācijas par IT risinājumu ieviešanas un izmantošanas mācību procesā praksēm un ietekmi, tāpat paredzēts tehniskais lietotāju atbalsts, organizēti semināri, nodrošināti mācību materiāli u.c. pasākumi.

Bauskas novada administrācijas izglītības nodaļā paskaidroja, ka ierīces pašvaldībai vēl nav piegādātas, tāpēc pagaidām informācija par to, kurās skolās un kādā skaitā tās nonāks, netiks atklāta.

Izglītības nodaļa ir izstrādājusi dokumentāciju (kārtību), kas vēl jāapstiprina pašvaldības vadībai. Plānots, ka datori tiks izmantoti skolās, mācību procesa nodrošināšanai. Skolēniem līdzi uz mājām tehnika netiks dota. Par to, kur skolas telpās izvietot datorus, lems katra mācību iestāde.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apdrošināt tehniku pašvaldība neplāno, jo, apzinot variantus un iespējas, secināts, ka apdrošināšanas izmaksas vienam gadam visām ierīcēm ir pārāk lielas.

Bauskas novada administrācijas izglītības nodaļā norādīja, ka IZM rekomendācijās kā viena no galvenajām prasībām bija datoru pieejamības skolēniem ilgtspējas nodrošināšana. Tas nozīmējot, ka ir pieņemams risinājums, ka bojātas ierīces vietā pašvaldība iegādājas jaunu. Citas pašvaldības ir izvēlējušās šo ceļu, nevis ierīču apdrošināšanu. 

“Šobrīd gan nevaram viennozīmīgi atbildēt, kā rīkosies Bauskas novads, jo iekšējās vadlīnijas vēl nav apstiprinātas, tālab norādījām, ka tiek plānots ierīces neapdrošināt, bet, kāds būs gala lēmums, šobrīd nav zināms. Šobrīd VARAM izstrādā savas vadlīnijas par konkrētā projekta ieviešanu pašvaldībās, ilgtspēju, prasībām, kas pašvaldībām jāievēro. Līdz ar to pastāv iespēja, ka pašvaldībām pašu izstrādātajās vadlīnijās (kas balstītas uz IZM rekomendācijām) būs jāveic izmaiņas, atbilstoši VARAM izstrādātajam dokumentam. Ir cerība, ka decembra pirmajā pusē šāds dokuments jau būs pieejams,” norādīja izglītības nodaļā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolām tiks piegādāti “Acer Chromebook 314” modeļa datori, ko piegādās iepirkuma uzvarētājs – SIA “Baltijas informācijas tehnoloģijas”. Līdz ar šo datoru iegādi Latvijas izglītības ekosistēmā ienāk “ChromeOS” operētājsistēma, dažādojot pieejamās tehnoloģijas, ko apgūst skolēni un paaugstinot konkurenci starp dažādiem programmatūras ražotājiem.

Kā norādīja IZM, ar šo iepirkumu Latvija seko pasaules tendencēm izglītības digitālās transformācijas jomā, kur izglītības iestādēs “Chromebook” datori visā pasaulē kļūst aizvien populārāki to salīdzinošās vienkāršības un zemāko izmaksu dēļ.

Iepirkums tika īstenots Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu projektā “Izglītības iestāžu digitalizācija 7.-9.klasēm” IZM izveidotajā Elektronisko iepirkumu katalogā. Projektā kā sadarbības partneri iesaistītas visas Latvijas pašvaldības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

IZM īstenotais projekts “Izglītības iestāžu digitalizācija 7.-9.klasēm” ir cieši saistīts ar memorandu “Dators ikvienam bērnam”, kura mērķis ir veicināt izglītības iestāžu digitalizāciju, padarot datorus pieejamus ikvienam Latvijas skolēnam. Parakstot memorandu 2021.gada 17.maijā, šo mērķi apņēmās sekmēt IZM, Valsts prezidenta kanceleja, Latvijas Pašvaldību savienība, Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Finanšu ministrija.

Tehnikas iegāde Latvijas skolēnu nodrošināšanai ar datoriem ir viens no veicamajiem uzdevumiem atbilstoši IZM piedāvātajam attīstības plānam “Nākotnes prasmes – nākotnes sabiedrībai”, lai mācību procesā mērķtiecīgi integrētu tehnoloģijas un satura apgūšanā izmantotu digitalizācijas sniegtās iespējas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. Nu ja- galvenais, ka skolēniem būs datori, bet skolotāji varēs klabināt uz saviem vecajiem datoriem, kuri audzina raksturu…. Varbūt nomainām arī skolotājiem tos lēnos brīnumus…

  2. ja berns no 1 lidz 9 klasei izmanto datoru vai vinsh maces vel rakstit ar pildsplavu?

  3. Diez kurām skolām būs?
    Vai atkal tikai Bauskai,vai atmetīs kādu arī tiem prastajiem un nevēlajamiem lauciniekiem,kam nekad neko neiedot?

  4. Nav starpības kāda atkarība, alkohola, narkotiku, azartspēļu vai datoru-telefonu. Veselība arī miskastē.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.