Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā paaugstināto NĪN likmi ekspluatācijā laikus nenodotām būvēm piemēros bez termiņa atlikšanas

Bauskas novadā paaugstināto nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi ekspluatācijā laikus nenodotām būvēm piemēros bez termiņa atlikšanas, aģentūru LETA informēja pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada pašvaldība informē, ka 30.septembrī novada dome pieņēmusi saistošos noteikumus, kuros noteikts, ka būvi, kuras būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, apliek ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā, sākot ar nākamo mēnesi pēc būvniecības termiņa izbeigšanās līdz mēnesim, kad parakstīts akts par būves pieņemšanu ekspluatācijā.

Jau no 2014.gada 1.oktobra Bauskas novada Būvvalde, pagarinot papīra formāta būvatļaujas, kas izdotas pirms šī datuma, ir veikusi rakstisku piezīmi par termiņu, līdz kuram ēka jānodod ekspluatācijā. Vienlaikus Būvvalde informēja, ka šo termiņu būs iespējams pagarināt, ne tikai iesniedzot būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopiju kā līdz šim, bet arī aktuālu ēkas kadastrālās uzmērīšanas lietu un ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpildmērījuma plānu.

Kā „Bauskas Dzīve” izpētījusi, Latvijas pašvaldībās ir dažāda prakse paaugstinātās NĪN likmes ekspluatācijā laikus nenodotām būvēm piemērošanā. Arī Dobeles novadā paaugstināto NĪN likmi ekspluatācijā laikus nenodotām būvēm piemēros, tāpat kā Bauskā, nekavējoties. Savukārt Cēsu novadā – no nākamā gada jūlija, Valmieras, Ķekavas, Ropažu novadā, Jūrmalā – no 2024. gada.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā vēstīts, atbilstoši normatīvajiem aktiem, no šā gada 1.oktobra būvēm, kurām tiks pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, var piemērot paaugstinātu NĪN likmi 3% apmērā no zemes vai ēkas kadastrālās vērtības.

Astoņi gadi, kas ir maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš līdz būvju nodošanai ekspluatācijā, tika noteikti 2014.gadā Būvniecības likumā un ar šo likumu saistītajos Ministru kabineta noteikumos “Vispārīgie būvnoteikumi”, lai veicinātu īpašumu sakārtošanu un novērstu situācijas, kad ekspluatācijā nenodotās ēkas īpašnieki jau izmanto.

Likums skar dzīvojamās mājas, saimniecības un vēl cita veida ēkas, kurām būvatļaujas izsniegtas pirms 2014.gada 1.oktobra un kurām nebija norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš. Ja būvatļauja saņemta pēc 2014.gada 1.oktobra, tajā jau tika norādīts konkrēts objekta maksimālais būvdarbu termiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas nozīmē, ka visām būvdarbu stadijā esošajām ēkām, tostarp ēku pārbūvēm, noteikts vienots maksimālais termiņš, kad objekts ir jānodod ekspluatācijā – ne vēlāk kā astoņu gadu laikā, skaitot no atzīmes saņemšanas būvatļaujā par būvdarbu sākšanu. Savukārt būvēm, kurām veikts paredzētās darbības ietekmes uz vidi novērtējums, noteikts īsāks termiņš – pieci gadi.

Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (11)

 1. Bauskas novada dome jau noteikti parūpēsies, lai piemestu savu artavu klāt pie Covid, pārtikas un apkures cenu sloga klāt saviem iedzīvotājiem, lai nekļūst pārāk bagāti.

  13
  1
 2. Nav šī prakse diez ko gudra. Pirmkārt, ir jānodala tie nenodotie īpašumi, kuri piemēram ir traucējoši pilsētvidei, savukārt, ja nenodots objekts ir laukos, tad pēc būtības tas sabiedrībai nekādi netraucē un tur likt sodu ir tīri birokrātiska pieeja.
  Otrkārt, visām šīm valsts iestādēm ir viens niķis – štruntīgi informēt un tad ķerties klāt sodīšanai. Es piemēram nesaprotu, kāpēc bauskas pašvaldība nevar uztaisīt katru gadu aktualitāšu apkopojumu, kurš attiecas uz īpašniekiem un to nosūtīt kopā ar īpašuma nodokļa aprēķinu. Īpašuma nodokļa aprēķinu izlasa visi atšķirībā no saistošajiem noteikumiem, kurus non stop labo un drukā vēstnešos un mājas lapā. Cilvēkiem nav laiks visam tam spamam izsekot līdz. Mūsdienu e-laikmetā vispār būtu ideāli izveidot īpašniekiem e-vidi, kurā parādās aktualitātes, lai īpašnieks var sekot līdzi gan savu objektu aktualitatēm, visām izmaiņās kas to skar un varētu skart nākotnē.
  Kopumā kā parasti tas izskatās tā, ka aparāts, kuram būtu jāstrādā sabiedrības interesēs strādā pēc principa, lai attaisnotu savu esamību sistēmā un saņemtu ikmēneša grasi.

  10
  1
 3. tur viss likumos rakstītais tiek ievērots simtprocentīgi, tavuprāt. Vien Valsts kontrole, tiesībsargs un KNAB bieži vien ir citās domās…

 4. Jautājums” bauskas dzīvei” ,vai šis raksts nebija jāliek uzreiz pēc 30 septembra, kad tika nolemts sākt slaukt novada ļaudis ar jaunizcepto nodokli. Kur analīze, cik novadā ir šādu apliekamo ēku, cik naudas noslauks no potenciālajie cietušajiem. Un galu galā uzvārdus, kas balsoja par likuma stāšanos spēkā bez termiņa atlikšanas?
  Lai zinam savus deputātus.

 5. Būvi, kuras būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, ar nākamo mēnesi pēc būvniecības termiņa izbeigšanās līdz mēnesim, kad parakstīts akts par būves pieņemšanu ekspluatācijā, apliek ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3 procentu apmērā, ja to ir noteikusi pašvaldība savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē ne vēlāk kā līdz pirmstaksācijas gada 1.novembrim, no lielākās turpmāk minētās kadastrālās vērtības:
  1) būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības;
  2) būves kadastrālās vērtības.

 6. Nu, ko lai saka. Likums ir jāievēro. Kaut arī tas nav sevišķi gudrs. Droši vien tāpēc arī tajā paredzēta iespēja pašvaldībai to piemērot savos noteikumos – pakāpeniski un saprātīgi, nevis tikpat negudri kā sākotnējā redakcijā.
  Problēma ir atšķirīgajās nodokļa likmēs zemei un būvei. Piemērs – Bauskai tipiska privātmāja ar kadastrālo vērtību 20 000 € un zeme – 4000 €. NĪN par māju būs aprēķināms 0.2% no kadastrālās vērtības – 40 €, par zemi 1.5% – 60 €, kopā 100 €. Paņemsim 2 gadījumus – pirmajā zeme, uz kuras uzbūvēta māja, kas nav nodota, uzmērīta, otrajā ir zeme, sen nodota ekspluatācijā māja, kurai pašu spēkiem uzcelta piebūve. Pirmajā gadījumā aprēķinās paaugstināto NĪN 3% no zemes vērtības – 120 €, otrajā 3% no lielākās, tas ir, mājas vērtības – 600 plus 60 par zemi, kopā 660 €. Pirmajā gadījumā NĪN likme palielināta 2x, otrajā 15x.
  Vienkārši skaisti. Nav ilūziju, ka kāds vispār iedomājies par samērīguma principu. Galu galā, kur koku cērt, tur skaidas lec. Un tiesu izpildītājiem arī jāļauj nopelnīt. Un kā reiz teica mūsu rakstniekpremjers un caurkritušais saulvedis – ja kādam kaut kas nepatīk, var braukt projām.

 7. Nu, ko lai saka. Likums ir jāievēro. Kaut arī tas nav sevišķi gudrs. Droši vien tāpēc arī tajā paredzēta iespēja pašvaldībai to piemērot savos noteikumos – pakāpeniski un saprātīgi, nevis tikpat negudri kā sākotnējā redakcijā.
  Problēma ir atšķirīgajās nodokļa likmēs zemei un būvei. Ja paaugstināto NĪN aprēķinās no tipiska privātmājas apbūves gabala kadastrālās vērtības Bauskā, nodoklis palielināsies 2x – piemēram, no 60 līdz 120 eiro. Ja aprēķināts tiks no tipiskas privātmājas (kā lielākās) kadastrālās vērtības, nodoklis palielināsies 15x – līdz pat 600 un vairāk eiro.
  Vienkārši skaisti. Nav ilūziju, ka kāds vispār iedomājies par samērīguma principu. Galu galā, kur koku cērt, tur skaidas lec. Un tiesu izpildītājiem arī jāļauj nopelnīt. Un kā savulaik teica mūsu rakstniekpremjers un caurkritušais saulvedis – ja kādam kaut kas nepatīk, var braukt projām.

 8. Kas mājas būvē? Kādi desmit procenti ar saviem līdzekļiem un pārējās mājas būvē bankas kredīts. Likums un pašvaldību noteikumi rūpējas par savlaicīgu banku kredīta transformēšanu likvidā lietā- mājā. Citādi bankai nebūs ko atņemt, ja kas. Nu vēl nodokļu aspekts no vienīgā mājokļa.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.