Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novada pašvaldība mudina namu īpašniekus attīrīt ēku jumtus no sniega un ledus

Ņemot vērā, ka tuvāko nedēļu laikā tiek prognozēti mainīgi laikapstākļi, Bauskas novada pašvaldība mudina māju īpašniekus un apsaimniekotājus attīrīt ēku jumtus no sniega un apledojuma, kas var radīt apdraudējumu cilvēka veselībai, portālu informēja Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada būvvaldē norādīja, ka ēku īpašnieki, valdītāji un apsaimniekotāji ir atbildīgi par jumtu tīrīšanu un uzturēšanu tādā stāvokli, lai saglabātu konstrukciju nestspēju arī ziemas sezonā. Jo sevišķi tas attiecas uz  publiskām ēkām (veikali, biroji, sporta centri utml.). Projektējot ēkas vai būves, tās stiprības aprēķinos vienmēr ir ietverta sniega slodze atkarībā no Latvijas rajona un katra jumta konfigurācijas.

“Pašreizējā sniega sega nav tik bieza, lai radītu apdraudējumu, bet tas varētu rasties, ja iestāsies ilgstošs atkusnis un snigšana turpināsies. Tad varētu pieaugt jumta konstrukciju noturības risks, un būtu nepieciešams veikt apsekojumus,” skaidroja Bauskas novada būvvaldē.

Citās Latvijas pašvaldībās vietvaras policija apseko ēkas, lūkojot, lai uz tām neatrodas sniegs un ledus. Piemēram, Jelgavā pēdējo nedēļu laikā apsekotas vairāk nekā 112 adreses pilsētā, preventīvas pārrunas veiktas ar 97 īpašumu īpašniekiem par nepieciešamību novērst apdraudējumu, lai uz ēkām neatrodas sniegs un ledus, informēja Jelgavas valstspilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību pārvaldē. Pašvaldības saistošie noteikumi “Jelgavas valstspilsētas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un inženierbūvju uzturēšanu” nosaka, ja publiskajā ārtelpā uz ēkām atrodas sniegs un ledus, kas rada apdraudējumu, īpašniekam nekavējoties jānorobežo teritorija ap bīstamo vietu un ne vēlāk kā 24 stundu laikā apdraudējums jānovērš. Par šo saistošo noteikumu prasību neievērošanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskām personām līdz 100 naudas soda vienībām (500 eiro), juridiskām personām līdz 300 naudas soda vienībām (1500 eiro).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Baušķenieks pašrocīgi attīra savas garāžas jumtu. Viņš izmērījis, ka sniega segas biezums ir 32 centimetri, lai atkusnis jumtam nekaitētu, uzņēmies sniega tīrīšanu.

Bauskas novada domē paskaidroja, ka pašvaldībā tikai šobrīd tiek izstrādāti Bauskas novada teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi. Kamēr noteikumi top, pašvaldība atgādina, ka spēkā ir Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.906 “Dzīvojamās mājas sanitārās apkopes noteikumi”, kas nosaka, ka ziemas periodā papildus regulāri veicamie teritorijas sakopšanas darbi ir sniega un ledus (arī lāsteku) notīrīšana no ēkas fasādes un jumta, lai nepieļautu ledus un sniega krišanu no ēkas jumta, dzegām, ūdens notekcaurulēm, lodžijām un balkoniem. Atbildība par MK noteikto normu neievērošanu noteikta “Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā” un paredz brīdinājuma vai naudas soda dzīvojamās mājas īpašniekam vai pārvaldniekam (ja minēto pārvaldīšanas darbību uzdots veikt pārvaldniekam) piemērošanu no 10 līdz 1400 eiro, bet juridiskajai personai — no 10 līdz 14 000 eiro.

Bauskas novada pašvaldības policija līdz šim konkrētu īpašumu apsekošanu nav veikusi, bet, ņemot vērā tuvāko dienu laikapstākļus, patrulēšanas laikā pievērsīs uzmanību arī ēkām.

Vairāki baušķenieki interesējās, kālab netiek no sniega attīrīts lielveikala “Rimi Bauska” jumts. “Sakritis tik daudz sniega, tagad sola atkusni, kas svaru var palielināt un radīt apdraudējumu. Kad pēdējo reizi jumta konstrukcijas pārbaudītas? Vai slodzes izvērtētas? Vai jāgaida, kad jumts iebruks?” vaicāja baušķeniece Vija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SIA “Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers paskaidroja, ka sniega biezums un svars uz jumta tiek regulāri monitorēts. Līdz atkusnim ir plānota daļēja tirdzniecības ēkas jumta atbrīvošana no sniega.  

Uzziņai:

Mainoties laikapstākļiem, jumta konstrukciju noturības risks tikai pieaug, jo, piemēram, atkušņa laikā mitra sniega svars pieaug līdz pat četrām reizēm. Piemēram, tikko snidzis sniegs 25 cm biezumā sver 25 kg/m3, bet sablīvējies sniegs tādā pašā biezumā var svērt līdz pat 100 kg/m3. Tāpēc savlaicīgi ir jāplāno un jāveic sniega un apledojuma novākšana no jumtiem, renēm un caurulēm, kā arī pie jumta margām un sniega barjerām.

Lielākais risks ir būvēm ar plakaniem jumtiem, kuru konstrukcijas ir no metāla kopnēm vai rāmjiem. Ja šāda veida jumts sedz lielas platības, uz tiem var izveidoties sniega sanesumi, un konstrukcijas noturības risks ievērojami palielinās. Tādēļ regulāra apsekošana un jumtu tīrīšana noteikti jādara publisko ēku (klubu, veikalu, biroju, sporta centru u. tml. ēku) īpašniekiem un apsaimniekotājiem. Tāpat bīstama situācija var veidoties uz divslīpju koka jumtiem, īpaši, ja slīpums ir mazāks par 30–35 grādiem.

Avots: Liepājas pilsētas būvvalde

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Iedzīvotaji mudina pašvaldību sakopt savā īpašumā esošās ielas un ietves!

    8
    1
  2. tas nav mūsu interesēs, jo nav jau kam sodu uzlikt, esam pašvaldības vai valsts īpašumā

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.