Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novada pašvaldība “nogriež” naudu aizbildņiem

Pašlaik ir 132 Bauskas novada bērni, kas ievietoti pie aizbildņiem ar Bauskas novada bāriņtiesas (tajā skaitā Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadu bijušo bāriņtiesu) lēmumiem: Bauska – 76, Iecava – 20, Vecumnieki – 31, Rundāle – 5).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: freepik.com

Laikrakstā «Bauskas Dzīve» vērsās kāda baušķeniece (vārdu nevēlējās publiskot, bet redakcijai tas ir zināms), kas ir aizbildne bērnam ar īpašām vajadzībām. Bērnam pašlaik 15 gadu. Pašreizējos dārdzības apstākļos kundze bija nesaprašanā par to, kādēļ no šī gada janvāra vairs netiek maksāts 100 eiro pabalsts aizbildņiem, ko iepriekš Bauskas novadā piešķīra.

Kā var «atņemt» 100 eiro dārdzības apstākļos?

«Man zvanīja, kaut ko sacīja, ka «pašlaik novada dome to nav ieplānojusi», bet tāpat nesapratu, kāpēc tā. Pie šīm cenām, ja vēl zāles jāpērk, kā var šajos laikos kaut ko noņemt nost?! Pati nevaru strādāt un pelnīt, jo bērns ir ar īpašām vajadzībām. 100 eiro – tas ir ļoti daudz! Audžuģimenes saņem vairāk, aizbildņiem nekas gadiem nav mainījies. Ar visiem pabalstiem kopā man mēnesī iznāk ap 189 eiro. Dzīvoju mājā, bet arī tā ir jākurina. Bērnam viss kaut kas vajadzīgs. Par visu jāmaksā! Ir ļoti sāpīgi par šo noņemto pabalstu. Bauskas novada pašvaldības attieksme ir dīvaina,» uzskata aizbildne. Kā pašlaik ģimenē ar iztikšanu? Vai izdosies galus savilkt kopā?

«Kaut kā iztiksim, jo vīrs strādā, citādi nebūtu variantu un iespēju. Mazāk ko nopirksim, bet samaksāsim par visu, apģērbs ir, iztiksim. Paši saknes izaudzējam, būs jāiztiek, bet ir sāpīgi un neizpratne, kāpēc tieši tagad nauda bija jānoņem,» pauž Bauskas novada iedzīvotāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jauni saistošie noteikumi

Sadarbībā ar Bauskas novada sociālo dienestu un bāriņtiesu situāciju skaidro Andra Matuļenko, Bauskas novada administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste: «Gluži nevar piekrist rakstītājai, ka aizbildņiem sen nekas naudas ziņā nav mainījies. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1643 «Kārtība, kādā piešķir un izmaksā pabalstu aizbildnībā esoša bērna uzturēšanai» no 2021. gada 1. jūlija tika dubultots pabalsta apmērs aizbildnim par bērna uzturēšanu: par bērnu līdz sešiem gadiem (ieskaitot) tas ir 215 eiro mēnesī, līdz tam tas bija 107,50 eiro; par bērnu vecumā no septiņiem līdz 17 gadiem (ieskaitot) – 258 eiro mēnesī, līdz tam tas bija 129 eiro. Šādi tas ir vienādots ar pabalstu par audžuģimenē ievietota bērna uzturu.

100 eiro aizbildnim par bērna uzturēšanu no bijušā Bauskas novada pašvaldības tika maksāti kā brīvprātīgā iniciatīva. Rundāles bijušajā novadā šāda ikmēneša pabalsta nebija, Iecavā par aizbildnībā esošu pirmo bērnu – 20 eiro, otro bērnu – 40 eiro un katru nākamo bērnu 60 eiro apmērā mēnesī. Vecumnieku bijušajā novadā šāda ikmēneša pabalsta aizbildņiem nebija.

Bauskas bijušā novada 2021. gada budžetā bija plānots finansējums 108 000 eiro, kas bija paredzēts 90 bērniem (100 eiro mēnesī). Ar 2022. gadu spēkā stājušies jaunie saistošie noteikumi par pašvaldības brīvprātīgi iniciētajiem atbalsta veidiem, kur iepriekšminētais pabalsts vairs nav iekļauts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstrādājot saistošos noteikumus par pašvaldības sociālajiem pabalstiem, pašvaldība izveidoja darba grupu. Kā prioritāti darba grupa noteica pabalstus un palīdzību, kuru no pašvaldības budžeta var nodrošināt visām sociālajām grupām vienlīdzīgi visā jaunveidotā novada teritorijā. Darba grupa strādāja, lai jaunajos saistošajos noteikumos sabalansētu gan budžeta iespējas, gan mērķa grupas, kurām pašvaldības atbalsts visvairāk nepieciešams.

Pamats šādam lēmumam ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rekomendācija – nedublēt valsts un pašvaldības sniegtos pabalstus. Sākotnēji nodrošināt pašvaldības autonomās funkcijas un tikai pēc tam – brīvprātīgās iniciatīvas. Ja pašvaldībai radīsies brīvi finanšu līdzekļi, izvērtējot situāciju, priekšlikums varētu tikt virzīts deputātiem izskatīšanai.»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

 1. šogad ir tik daudz visādu bērnu pabalstu, ka tur vecākiem vispār vairs nav jāstrādā. Neviens neuzliek pienākumu dzemdēt bērnu, ja saprotams, ka nebūs ko ēst.

  5
  5
 2. Vai nu Tev nav bērnu vai arī neesi sapratusi, ka pie šādām uzpūstām cenām katrs eiro ir no svara.

  2
  1
 3. aizbildnim naudas avots? Kur tad lielaa beernu miilestiiba? Nav maaksla buut aizbildnim ar pabalstu naudu.

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.