Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Baušķenieki vislabprātāk mīl “cepties” anonīmos komentāros

Tas, kādā valstī dzīvosim, atkarīgs no pilsoniskās aktivitātes. Platformas “Mana balss” pārstāvji norāda, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, pilsoniskā aktivitāte Latvijā esot augsta. Vēl vairāk tā palielinājusies, kopš Pašvaldību likums nosaka, ka pilsētu un novadu domēs obligāti jāizskata iniciatīvas, kam savākts nepieciešamo balsu skaits, ziņo ReTv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ierasts, ka iedzīvotāji reģionos ir visai skeptiski par iespēju panākt pozitīvu domes – vēl jo vairāk Saeimas – balsojumu sev vēlamajā jautājumā. Arī baušķenieki vislabprātāk mīl “cepties” anonīmos komentāros vai aiz kadra.

Biedrības “Bauskas vecpilsēta” valdes priekšsēdētāja Egija Stapkēviča: “Es esmu baušķeniece,  līdz ar to varu teikt tikai to labāko par baušķeniekiem. Ja mēs runājam par pilsonisko aktivitāti, tad varbūt neder tādas klasiskas metodes. Mums ir mazliet jāpieiet lietām radoši, jebkurai sanāksmei ir jābūt ar ļoti lielu jēgu, tad jau arī – vismaz pēc mūsu pieredzes  – tie baušķenieki nāk.”

“Tituls “Jauniešu galvaspilsēta 2023” ir viens no iemesliem, kāpēc mēs varam teikt, ka jaunieši mums ir aktīvi. Viņus interesē, protams, viņu interesējošās tēmās. Mēs arī esam atraduši, kā viņus noķert. Jauniešu jomu es vērtētu diezgan augstu,” norāda Gints Jankovskis, biedrības “Laiks jauniešiem” vadītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz sarunu par pilsonisko līdzdalību  baušķeniekus trešdien aicināja iniciatīvu platforma “Mana balss”. Aptuveni desmit sanākušie lielākoties bija nevalstisko organizāciju un biedrību pārstāvji, kuri sadzirdēto  mēģināšot nodot tālāk savās biedrībās.

Bauskas lauku sieviešu kluba “Apvārsnis” vadītāja Raimonda Ribikauska: “Varbūt mēs pārāk maz par sevi runājam. Līdz ko aizskar lielākas intereses šie paši ceļi, tad gan mēs nākam visi kopā – gan sieviešu organizācijas, gan jauniešu.”

Iniciatīvu platformas  pārstāvis  teic, ka ik dienu portālā tiekot publicēta vidēji viena inciatīva. Pateicoties iedzīvotāju aktivitātei, 12 gadu laikā esot panākti 56 likumu grozījumi Saeimā. “Sabiedrības intereses ir ļoti plašas, un tādas tās atspoguļojas arī iniciatīvās. Reģionos, ja tā salīdzinoši, es teiktu, ka vairāk parādās tēmas par izglītību. Tās ir skolas, arī ar ceļiem un infrastruktūru saistīti jautājumi,” saka organizācijas “Mana balss” komunikācijas vadītājs Didzis Meļķis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā skaidro iniciatīvu platformas pārstāvji, jautājumi, par kuriem mēs vācam parakstus, lai tos izskatītu līdzīgi kā portālam “Ziedot.lv”, Latvijā atšķiroties no vecajām Eiropas valstīm. Tomēr mūsu pilsoniskā aktivitāte kopumā esot lielāka. Meļķis: “Šobrīd veicu tādu pētījumu, kāpēc Latvija ir tik efektīva, salīdzinot ar citām valstīm. Manuprāt, man hipotēze ir, ka tieši tāpēc, ka tas ir atstāts pašas sabiedrības ziņā. Kad pilsoniskā sabiedrība ķeras klāt, tad arī ir tā efektivitāte.”

Kopš pašvaldību likums domniekiem uzliek par pienākumu izskatīt iniciatīvu, ja savākts katrā novadā nepieciešamais balsu skaits, iesniegumu esot vēl vairāk. Bauskas novada domē jau skatītas trīs iedzīvotāju iniciatīvas. Tiesa gan – tas ne vienmēr nozīmē, ka tiks sasniegts tāds rezultāts, kādu vēlas iedzīvotāji. Kā norāda iniciatīvu platformas pārstāvji, Saeimas deputāti iedzīvotāju iniciatīvas uztverot kā nopietnu signālu. Visticamāk, ar laiku  attieksme mainīsies arī novadu domēs.

Foto: Sandra Leitāne

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (10)

  1. Nākošā aktivitāte varētu būt protests pret plānoto algu samazinājumu daļai pašadarbības kolektīvu vadītājiem pagastu KC, pagastu nodaļu apvienošanu, pagasta nodaļu pārvaldnieku samazinājumu un jaunu štata vietu izveidi Bauskas apvienības pārvaldē.

    10
    5
  2. A diez aiz ko tā?Vai ne aiz mazās zilās žaketes un citu domes darbinieku augstprātības un atriebīguma?

  3. Kad uzdod jautājumus skolas vadībai, tad atsevišķi skolotāji sāk “knābāt” bērnu un viņš jāņem ārā no skolas. Pat komentāros “aizstāvji” “iesaka nerunāt lieku”. Drošība izglītības iestādē tā arī neesot uzlabojusies, bet vadība turpina valdīt un saņemt algu… Vēlāk tiesību aizsardzības iestādes risina sekas, cīnoties kā ar vējdzirnavām.

  4. Biedrību pārstāvji iedzīvotāju aktivitāti vērtēja pozitīvi, bet raksta autors sarkastiski izsmej. Kā to vērtēt?

  5. Vai varētu BDz izskaidrot, ko dara, kas jādara departamenta vadītājam Bauskas novada domē? Katram departamentam ir pakļautas nodaļas ar nodaļu vadītājiem. Ko dara departamenta vadītājs? Vada nodaļu vadītājus?

  6. Baušķenieki komentāros seko “Bauskas Dzīves” anonīmo rakstu piemēram.

    5
    1
  7. tad, kādēļ pašdarbības kolektīva vadītājs nav no tiem pašiem pašdarbniekiem, bet ir “augstākas sugas”, kam jāmaksā jau alga? Tātad, tie pašdarbnieki ir jau daļēji profesionāļi, sponsorējami no budžeta?

  8. “Aptuveni desmit sanākušie” – tas vien izsaka visu par šī bezjēdzīgā tusiņa būtību.

  9. Tur atrodas tikai puteņa veidotāji,bet parastajiem iedzīvotājiem nav laika tur atrasties…

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.