Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Dabas muzeja iniciatīvā Latvijā atrasti skudru dižpūžņi; tāds ir arī Bauskas novada Kurmenē

Latvijas Nacionālā dabas muzeja šovasar izsludinātajā foto iniciatīvā «Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus» ir saņemti vairāki desmiti fotogrāfiju no daudziem Latvijas novadiem. Izvērtējot iesūtītos skudru pūžņu attēlus, Dabas muzeja entomologi to vidū atklājuši arī vairākus dižpūžņus, informē Kristīna Soloha, Latvijas Nacionālā dabas muzeja pārstāve.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trīs izmēra ziņā visaugstākie skudru pūžņi atrasti Gulbenes novada Rankas pagastā, Krāslavas novada Kaplavas pagastā un Valmieras novada Matīšu pagastā. Savukārt divi izmēra ziņā visplatākie skudru pūžņi konstatēti Saldus novada Nīgrandes pagastā un Bauskas novada Kurmenes pagastā.

Dabas muzejā vēl neatklāj dižpūžņu fotogrāfijas un to autorus. «Bauskas Dzīvei» Kristīna Soloha skaidro, ka trīs augstāko un divu platāko dižpūžņu fotogrāfijas plānots iekļaut topošajā izstādē par skudrām, kas gada nogalē būs apskatāma Dabas muzejā. Līdz izstādes atklāšanai plānots saglabāt intrigu un neko vairāk neatklāt arī par Kurmenē nofotografēto visplatāko skudru pūzni.

Lielos skudru pūžņus foto iniciatīvas dalībnieki visbiežāk atraduši Latvijas mežos, bet arī, piemēram, pie purva, kapos, viesu namu vai kempingu teritorijā un pat pilsētvidē. Fotogrāfijas ar lielākajiem skudru pūžņiem uzņemtas Amatas, Audriņu, Carnikavas, Dunikas, Indrānu, Kaplavas, Kauguru, Krimuldas, Kurmenes, Jūrkalnes, Matīšu, Naudītes, Nīgrandes, Padures, Rankas, Sērenes, Siguldas, Skultes, Tīnūžu, Umurgas, Vecumnieku, Vestienas un Zvirgzdenes pagastā, kā arī Baldonē, Baložos, Ķekavā, Saldū un Rīgā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dabas muzeja entomologi pateicas visiem foto iniciatīvas dalībniekiem par skudru pūžņu dokumentēšanu, skudru dzīves vērošanu un aktīvo iesaistīšanos dabas datu vākšanā. Šīs iniciatīvas rezultātā iegūtos materiālus varēs izmantot arī turpmākajā pētnieciskajā darbā.

Savukārt, kā jau minēts, fotogrāfijas ar pieciem dižpūžņiem, kas augstuma vai platuma ziņā ievērojami pārsniedz citus novērojumus, būs iespējams apskatīt topošajā izstādē „SKUDRA”, kas Dabas muzejā norisināsies gada nogalē. Izstāde tiek veidota, lai ikvienu aicinātu pievērst lielāku uzmanību šo īpašo kukaiņu dzīvei un nozīmei Latvijas dabā, paskaidro K. Soloha.

Latvijas Nacionālā dabas muzeja publicitātes foto: Indra Riše
Latvijas Nacionālā dabas muzeja publicitātes foto: Līga Šaule.

Titulattēls – Latvijas Nacionālā dabas muzeja publicitātes foto: Dace Pinka.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.