Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Hedemoras iedzīvotāji neaizmirst Bausku vairāk kā 30 gadu garumā

Par sabiedrības veikumu Bauskas vecpilsētā pie brīvprātīgo veidotās mozaīkas sienas ciemiņiem stāsta biedrības «Bauskas vecpilsēta» vadītāja Egija Stapkēviča (no kreisās). Viesi (no labās): Kalle Induss, Jāns Uve Jūhansons, Roberts Ungers, Ulfs Hānsons un Stērlings Šē.

Lai rosinātu Bauskas novada iedzīvotājus atjaunot draudzību un sadarbību, kas sākās pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados ar Hedemoras komūnas cilvēkiem, pilsētā pagājušās nedēļas nogalē bija ieradušies pieci kungi no Zviedrijas, viņu vidū trīs hedemorieši, kuri Bauskā iepriekš bijuši daudzkārt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Oficiāls sadarbības un sadraudzības līgums Bauskas pašvaldībai ar Hedemoras komūnas pašvaldību Zviedrijā noslēgts 2009. gadā, pēc tam tas atjaunots šī gada maijā. Tomēr sadarbības un tieši draudzības saites sākušās jau no pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem.

Deviņdesmitajos slimnīcai atspaids – zviedru dāvinājumi
Pašā 90. gadu sākumā Hedemoras komūnā tika izveidota Dienviddālarnas atbalsta grupa Latvijai. Tā sekmējusi sadarbību starp Hedemoras un Bauskas luterāņu draudzi, Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu Bauskā un Iecavā, vairākām mācību iestādēm, Bauskas slimnīcu, biedrības «Sarkanais Krusts» Bauskas komiteju. Draudzības iedibinātājs ir Jāns Uve Jūhansons, privātuzņēmējs ar bibliotekāra izglītību. Savukārt tās uzturētājs un kontaktpersona Bauskā bija Ģirts Bernauts, toreiz vēl rajona izpildkomitejas priekšsēdētāja vietnieks.

Joprojām Bauskā ir cilvēki, kas atceras, kā tieši grūtajos deviņdesmitajos Hedemoras iedzīvotāji mums palīdzējuši, mūs atbalstījuši. Ārstes Vilma Butule un Maruta Priedīte lieliski atminas, ka Bauskas slimnīcā pacienti gulējuši no Zviedrijas vestās gultās, arī gultasveļai un mediķu uzsvārčiem bija Hedemoras un Avestas slimnīcu zīmogi. Kalle Induss, kam saknes no tēva puses ir Latvijā, arī atgādināja, ka Bauskas mediķiem trūcis zāļu, nebija antibiotiku, to uzzinot, Jāns Uve «pieslēdzies», sagādājis un atsūtījis medikamentus uz Bausku. Ar hedemoriešu atbalstu daudz paveikts Bauskas Svētā Gara luterāņu baznīcas un draudzes labā, arī jaunais jumts dievnamam bija Hedemoras luteriskās draudzes finansēts. Šādu piemēru ir daudz.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sadarbība apsīkusi, aicina to atjaunot
Nu pēdējos gados sadarbība apsīkusi, lai par to atgādinātu un atjaunotu ne tikai oficiālā līguma formātā, bet tieši starp iedzīvotājiem, nevalstiskajām organizācijām, sportistiem, kultūras un mākslas cilvēkiem, pirms nedēļas Bausku apmeklēja jau iepriekš minētais Bauskas ilggadējais draugs Jāns Uve Jūhansons, Ulfs Hānsons, kurš bijis Hedemoras pašvaldības domes priekšsēdētājs no 2009. līdz 2018. gadam un Bausku apmeklējis vairākkārt. Tāpat šeit viesojās pianists Stērlings Šē, privātuzņēmējs Roberts Ungers un jau minētais Kalle Induss.

Bauskas kopienas centrā «Pasta 5» zviedriem bija tikšanās ar biedrības «Bauskas vecpilsēta», kopienas centra aktīvistiem, vietējiem iedzīvotājiem, kā arī ar pašvaldības uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāju Lauru Ārenti, kultūras nodaļas vadītāju Elīnu Mālu un izglītības nodaļas vadītāju Baibu Šuminu. Kopienas centra pārstāves Egija Stapkēviča, Ieva Bronko-Pastore un Laura Ikerte zviedru draugus iepazīstināja ar vietējās sabiedrības brīvprātīgajām aktivitātēm, darbiem un vajadzībām centra telpu iekārtošanā.

Tika vecpilsētā parādīti arī pagalmiņi, kuros kopīgi ierīkotas dobes, apstādījumi, uz necilas, pelēkas mūra šķūnīšu sienas 30 metru garumā mozaīkas tehnikā izveidots panno ar zivju un ūdens motīviem, kā arī parādīts Rīgas ielas posms, kur mājas dekorētas ar brīvprātīgo palīgu darinātām rozēm.
Kā pavēstīja E. Stapkēviča, pēc iepazīšanās ar Bauskas iedzīvotāju veikumu draugi no Hedemoras esot gatavi iestāties biedrībā «Bauskas vecpilsēta» un to atbalstīt. Tāpat pasniedzēja gleznošanas studijās Rundālē un Bauskā L. Ikerte ievadīja sarunas par iespējamu vietējo gleznotāju (gan profesionāļu, gan amatieru) darbu izstāžu apmaiņu starp Bauskas un Hedemoras novadu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Kad starptautiskajā arēnā ir tik saspringta situācija, mūs visus ietekmē karš Ukrainā, arī ekonomikā nav tie labākie laiki, svarīgs ir drauga atbalstošais plecs. Tāpēc rosinu atjaunot sadarbību neformālā līmenī, starp iedzīvotājiem, nevalstiskajām organizācijām, sportistiem, kultūras un mākslas cilvēkiem,» sacīja J. U. Jūhansons. Visas iespējamās idejas Jāns Uve aicina sūtīt viņam, «Bauskas Dzīvei» viņš apliecina, ka organizatorisko darbu Hedemorā pats uzņemas veikt.

Pastaigā pa Bauskas vecpilsētu viesus no Hedemoras izveda Laura Ikerte. Ar viņu par Bauskas Svētā Gara baznīcas atjaunošanu sarunājas Roberts Ungers (no kreisās) un Jāns Uve Jūhansons.

Iemīlējis Bausku, pateicoties Ģirtam Bernautam
Jāns Uve iemīlējies Bauskā, pateicoties savam nu jau mūžībā aizgājušajam draugam Ģirtam Bernautam, kurš izcēlies ar organizatora talantu. «Ģirtam nekas nebija neiespējams. Atceros, ka ierosināju Hedemorā sarīkot meiteņu futbola komandu maču ar Bauskas vienības dalību. Ģirts teica – būs, brauksim spēlēt. Viņš tikai vēlāk atklāja, ka Bauskā nemaz meiteņu futbola nebija, aši noorganizējuši komandu, nedaudz patrenējuši, un meitenes atbrauca. Viss ir iespējams,» atmiņās dalās J. U. Jūhansons. Šajā pasākumā iesaistījies arī Bauskas luterāņu draudzes priekšnieks Guntis Macpans, viņš ar savu busiņu meiteņu komandu vedis uz Hedemoru. Draudzes priekšnieks arī piemin, ka arī Bauskas Svētā Gara luterāņu baznīcas ansamblis devies koncertēt uz sadraudzības pilsētu Hedemoru.

Hedemorieši bija ieplānojuši arī atceres pasākumu Ģirtam Bernautam Lejzemnieku kapsētā Vecumnieku pagasta Misā. To vadīja bijušais kapelāns no Alūksnes Raitis Evamois. Ģirta Bernauta pieminēšana turpinājās Misas tautas namā, kur Stērlings Šē spēlēja flīģeli, atminoties, ka Ģirtam muzicēšana bija tuva, tieši Misas kultūras namā viņš dziedāja ansamblī, spēlēja bungas. Ģ. Bernauts bija arī kādreizējā Bauskas rajona skolotāju kora «Daina» dalībnieks. Piedalījās arī Ģirta bērni un mazbērni, kas pauž pateicību gan draugiem no Zviedrijas, gan Misas tautas nama vadītājai San-drai Vēverei par pretimnākšanu, lietainajā dienā ielaižot pakavēties kultūras iestādē.

Kā atzīmēja atceres brīža dalībnieki no Zviedrijas – viss, ko Ģirts Bernauts darīja un kam ķērās klāt, tika paveikts ar azartu, uzņēmību un lielu entuziasmu, viņš nebija vienaldzīgs, tādējādi arī tika panākts atbalsts no Zviedrijas mūsu cilvēkiem grūtā laikā un tika uzturēta sirsnīga draudzība. Un par šo sadarbību un atbalstu viņš arī prata pateikties un allaž aicināja baušķeniekus – novērtējiet to, kas jums tiek dots, neaizmirstiet kaut Ziemassvētkos aizsūtīt pateicības kartītes! Draudzība patiesībā ir liela dāvana, to atjaunot, uzturēt aicina zviedri Hedemorā.

Stērlings Šē hedemoriešu un baušķenieku sadraudzības vakarā spēlēja klavieres un dziedāja gan zviedru tautas dziesmas, gan populāro klasiku no «Bītlu» un «Abbas» repertuāra.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.