Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Elektrības jauda Bauskas novadā samazināta 666 objektos; tarifu samazinājumu mājsaimniecībām piemēros automātiski

Kopš 2022. gada maija, kad a/s “Sadales tīkls” uzsāka aktīvu sabiedrības informēšanu par elektroapgādes tarifa pieaugumu, līdz septembra sākumam jau 22 000 klientu izmantojuši iespēju samazināt elektrības pieslēguma jaudu, tā samazinot savu ikmēneša maksājumu par elektrības piegādi. Vēl aptuveni 15 000 klientu jūlijā un augustā izvēlējušies “Speciālo” tarifu plānu, kas piemērots pieslēgumiem ar izteikti mazu elektroenerģijas patēriņu noteiktā periodā. Bauskas novadā slodzes samazinājums izvēlēts 666 objektos, bet speciālais plāns 866 objektos. Uzņēmuma “Sadales tīkls” pārstāvis Jānis Aizpors precizē, ka kopējais objektu skaits novadā ir 27 680. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

J. Aizpors paskaidro, ka, samazinot pieslēguma jaudu, iespējams ikmēneša maksājumu samazināt vidēji par 2 līdz 6 eiro (neskaitot PVN). Piemēram, samazinot pieslēguma jaudu no 3 fāzēm (F) 32 ampēriem (A) uz 3 F 25 A, tarifa fiksētās daļas mēneša maksājums samazinās par 6,44 eiro (neskaitot PVN).

Samazinot jaudas, ieguvēji ir gan paši klienti, kuri tūlītēji samazina tarifa fiksētās maksas daļu, gan ilgākā perspektīvā – sabiedrība kopumā. Tīkls pakāpeniski kļūst efektīvāks, ļaujot samazināt gan tā uzturēšanas izmaksas, gan perspektīvā arī jaunu pieslēgumu izveidošanas izmaksas. Šobrīd atbrīvoti jau 67 MW jaudas, kas ir pielīdzināmi 6600 jaunu 3F 16A pieslēgumu izveidei, savukārt kopējais tarifa maksas samazinājums klientiem jau ir aptuveni 1,5 miljoni eiro gadā.

Tikmēr Saeima 21. septembrī galīgajā lasījumā apstiprināja Klimata un enerģētikas ministrijas sagatavotos grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā. Grozījumi paredz elektroapgādes tarifa fiksētās maksas daļas (jaudas uzturēšanas maksas) samazinājumu fiziskām personām par 60% laika periodā no šī gada 1. septembra līdz 31. decembrim, izmaksas kompensējot no valsts budžeta un AS “Latvenergo” dividendēm. Uzņēmums “Sadales tīkls” izdalījis četrus būtiskus faktus, ko fiziskām personām svarīgi ņemt vērā par konkrēto atbalsta mehānismu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Samazinājums fizisku personu pieslēgumiem tiks piemērots automātiski

Samazinājums attiecas tieši uz fiksēto sadales tarifa daļu, kura tarifu struktūras maiņas rezultātā pieaugusi, nevis uz mainīgo daļu jeb maksu par piegādātajām kilovatstundām, kas struktūras maiņas rezultātā ir nedaudz samazinājusies. Attiecīgi, 60% samazinājums attieksies uz pozīciju, kas elektrības rēķinā parādās kā “maksa par jaudas uzturēšanu” sadaļā “Pārvades un sadales pakalpojumi”.

Samazinājumu plānots piemērot no šī gada gada 1. septembra līdz šī gada 31. decembrim. Atbalsts jau tiks iekļauts attiecīgā perioda elektrības rēķinos, proti, klientiem nekādi papildu soļi tā saņemšanai nebūs jāveic. Pirmos rēķinus ar samazinātu maksu klienti saņems oktobrī (rēķini par septembrī patērēto elektroenerģiju), savukārt pēdējos – 2024. gada janvārī (rēķini par decembrī patērēto elektroenerģiju).

Plānotais samazinājums eiro izteiksmē atkarīgs no pieslēguma jaudas (fāžu un ampēru skaita)

Ikviens var pats pārliecināties par gaidāmo samazinājumu, “Sadales tīkla” mājaslapā pieejamajā tarifu aprēķina kalkulatorā ievadot sava pieslēguma parametrus, kas parāda, cik liela patlaban ir fiksētā tarifa daļa (jaudas uzturēšana). To var redzēt arī elektrības rēķinos par jūliju un augustu. Šī summa samazināsies par 60%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Samazinājums attiecas gan uz “Pamata”, gan “Speciālā” tarifu plāna fiksēto maksas daļu.

Maksas samazinājums ietekmē elektrības patēriņa apjomu, kas nosaka tarifu plāna (“Pamata” vai “Speciālais”) izdevīgumu

“Sadales tīkls” aicina klientus vēlreiz apzināt savu ikmēneša patēriņu un izvēlēties tam piemērotāko (izdevīgāko) tarifu plānu jau no septembra.

     Tarifu plānu piemērotības izvērtējuma salīdzinošā tabula

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Pieslēguma parametriPatēriņa sliekšņi, ņemot vērā samazinājumu (periodā no 01.09.2023. līdz 31.12.2023.)
Fāžu skaits, IAA strāvas lielums, atļautā jauda“Speciālais” tarifu plāns izdevīgs, ja patēriņš ir mazāks par“Pamata” tarifu plāns izdevīgs, ja patēriņš ir vismaz
līdz 1 F 16 Alīdz 3,42 kW12 kWh13 kWh
1 F 20 A4,27 kW15 kWh16 kWh
1 F 25 A5,34 kW19 kWh20 kWh
1 F 32 A6,84 kW24 kWh25 kWh
3 F 16 A10,30 kW29 kWh30 kWh
3 F 20 A12,87 kW36 kWh37 kWh
3 F 25 A16,09 kW46 kWh47 kWh
3 F 32 A20,60 kW58 kWh59 kWh
3 F 40 A25,75 kW73 kWh74 kWh
3 F 50 A32,18 kW92 kWh93 kWh
3F 63 A40,55 kW115 kWh116 kWh

Pārejas periodā tarifu plānu iespējams mainīt jau esošā mēneša ietvaros. Tātad septembra nogalē ir iespējams pārskatīt un izvēlēties sev piemērotāko tarifu plānu atbilstoši faktiskajam patēriņam, tam stājoties spēkā par visu septembri. Mainīt plānu var katru mēnesi – atbilstoši gaidāmajām patēriņa vajadzībām.

“Sadales tīkls” atgādina, ka, izvēloties “Speciālo” tarifu plānu, katram pašam rūpīgi jāseko līdzi savam patēriņam, jo pat nelielas tā svārstības var strauji palielināt ikmēneša izmaksas. Mainīgās vai grūti paredzamās situācijās ieteicams palikt pie “Pamata” tarifu plāna.

Pieteikt tarifu maiņu visērtāk iespējams portālā e-st.lv (sadaļā “Pieteikt pakalpojumu” – “Līgumi un tarifi” – “Tarifa plāna maiņa”), atzīmējot izvēlēto plānu un tā spēkā stāšanās datumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāji joprojām aicināti pārskatīt izvēlēto pieslēguma jaudu

Vajadzībām un patēriņam atbilstošas pieslēguma jaudas izvēle var palīdzēt samazināt ikmēneša elektrības rēķinu. Kādi pieslēguma parametri (F un A skaits) būs piemērotākie, aprēķināt var palīdzēt “Sadales tīkla” mājaslapā pieejamais slodzes aprēķina kalkulators, kurā ir apkopotas mājsaimniecībās sastopamākās elektroierīces un to vidējā jauda. Mājaslapā var smelties arī papildu ieteikumus efektīvam pieslēgumam, savukārt pēc detalizētākas konsultācijas var vērsties pie elektrospeciālistiem.

Slodzes piemērotību īpaši ieteicams izvērtēt mājsaimniecībām ar 3 F, 25 un vairāk A pieslēgumu, jo šāda jauda mājsaimniecības vajadzībām varētu būt par lielu. Slodzes samazināšana ir bezmaksas pakalpojums, savukārt pārejas periodā no jauno tarifu stāšanās spēkā līdz 2024. gada 30. jūnijam ikviens klients vienu reizi bez maksas var saņemt arī slodzes atjaunošanas pakalpojumu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

  1. šo elektrības pārvades un ievada automāta amperāžas maksu sauktu īstajā vārdā- par nodokli? Ja tas nebūtu nodoklis, ar kuru “spēlēties” ierēdņiem, tad to neiekasētu skatoties pēc patērētāja- vai tā ir mājsaimniecība, pašvaldības iestāde vai uzņēmums, vai ražošanas uzņēmums- visiem par katru ievada automāta ampēru būtu vienāda cena. Nevis, kā tagad, kad katrai patērētāju grupai tā atšķirīga un no sākuma iekasē nodokli- vēlāk daļu atgriež, vienu vārdu sakot- ierēdņi darbojas….

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.