Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Grantiņu poligona rekultivācija izmaksās vairāk nekā pusmiljonu eiro

Noslēdzies iepirkums par sadzīves atkritumu apglabāšanas poligona «Grantiņi» slēgšanu un rekultivāciju Bauskas novada teritorijā saskaņā ar SIA «Geo Consultants» izstrādāto būvprojektu. Dati elektronisko iepirkumu sistēmā liecina, ka rekultivācijas darbus bija pieteikušās veikt trīs firmas. Dārgākais piedāvājums – 471 383,64 eiro – saņemts no Jelgavas uzņēmuma SIA «KULK», par 460 109,05 eiro darbus bija gatavs veikt uzņēmums «Getliņi-2», bet lētākā piedāvātā cena nākusi no SIA «Valkas meliorācija» – 455 001,08 eiro (visas norādītās cenas ir bez PVN).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izvērtējot pretendentus, Bauskas novada iepirkumu komisija lēma līguma tiesības piešķirt SIA «Valkas meliorācija», līgumcena, ieskaitot PVN, ir 550 551,31 eiro.

Bauskas novada domes izpilddirektors Ivars Romānovs paskaidroja, ka sagatavoto līgumu atbilstoši iepirkuma nosacījumiem SIA «Vides serviss» varēs parakstīt pēc finansējuma piesaistes jautājumu atrisināšanas. Pašlaik pašvaldības kapitālsabiedrība, finanšu departaments un juridiskais departaments gatavo izskatīšanai finanšu komitejā un domes sēdē lēmuma projektu par aizņēmuma ņemšanu Valsts kasē. Tiek gatavots arī Valsts kases aizdevuma pieprasījuma pieteikums.

SIA «Vides serviss» valdes loceklis Uģis Saukums atklāja, ka sadzīves atkritumu apglabāšanas poligons «Grantiņi» darbojās no 2008. gada līdz 2020. gada 1. aprīlim. Tur apglabātas 95 452 tonnas nešķiroto sadzīves atkritumu no Bauskas, Iecavas, Vecumnieku un Rundāles novada. «Grantiņu» poligonā nav apglabāti bīstamie atkritumi. Kopš 2020. gada 1. aprīļa SIA «Vides serviss» nešķirotos sadzīves atkritumus nogādā atkritumu poligonos «Brakšķos» un «Getliņos».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

U. Saukums atzina, ka darbi «Grantiņu» poligona rekultivācijai tiks sākti šogad. Poligons tiks rekultivēts saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, papildus tiks uzbērts pusmetru biezs māla slānis un pusmetru biezs drenējošais slānis, kas tiks nosegts ar augsni un apsēts ar zāli. Šie slāņi nodrošinās drošu atkritumu izolāciju un minimizēs ietekmi uz vidi.

Poligona teritorijā pēc rekultivācijas nav plānota cita veida darbība.

“Bauskas Dzīve” jau rakstījusi, ka savulaik Bauskas rajona vadība un vēlāk Bauskas un Iecavas novada vadība ar pašvaldības aģentūras “Zemgales EKO” palīdzību piesaistīja Eiropas Savienības līdzfinansējumu un izveidoja situāciju, kad Zemgales reģionā atšķirībā no citām Latvijas vietām pastāv divi atkritumu poligoni – gan “Brakšķi” Jelgavā, gan “Grantiņi” Bauskas un Iecavas novada pierobežā. Izrādās, “Brakšķu” poligons Jelgavas novadā ir attīstījies, bet «Grantiņi» – ne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likvidējot «Zemgales EKO», atkritumu poligona apsaimniekošanu deleģēja SIA “Vides serviss”, kas 2016. gadā piedāvāja paplašināšanas plānu. Tas paredzēja jaunas atkritumu noglabāšanas šūnas izveidi 1,6 hektāru platībā, pievienojot 180 000 m³ kapacitāti jeb 216 000 tonnu, kas paildzinātu poligona darbību par 18 līdz 20 gadiem. Bija plānota mehāniski manuālas atkritumu šķirošanas līnijas uzstādīšana – ar to varētu pāršķirot 10 000 tonnu atkritumu gadā. Bioloģiski noārdāmo atkritumu kompostēšanas laukuma kapacitāte būtu 4000 tonnu gadā.

Bija paredzēts izveidot būvgružu un lielgabarīta atkritumu reģenerācijas laukumu, ierīkot poligona atkritumu gāzes savākšanas, utilizācijas un mitrināšanas sistēmu.

Plānu apstiprināja Bauskas un Iecavas novada dome, jau 2017. gada oktobrī tika saņemts atzinums no Vides pārraudzības valsts biroja par ietekmes uz vidi novērtējumu saistībā ar esošās infrastruktūras paplašināšanu «Grantiņos», bet tālāka virzība nenotika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Bija ideja, ja ES fondu plānošanas periodā no 2013. līdz 2020. gadam būs atbalsts jaunu atkritumu poligonu ierīkošanai, tad starp veco, jau rekultivēto šūnu un jauno šūnu, kuru beidzam piepildīt līdz 2019. gada beigām, ierīkosim jaunu. ES fondu atbalsts šādām aktivitātēm netika paredzēts, un ideju par atkritumu poligona «Grantiņi» paplašināšanu atmeta,» toreiz skaidroja Bauskas novada domes deputāts Voldemārs Čačs.

Uģis Saukums vērtēja, ka jebkurā gadījumā plāna īstenošana nebūtu efektīva – Bauskas novadam ir par maz atkritumu, lai uzturētu mūsdienīgu atkritumu šķirošanas un utilizācijas sistēmu un arī pašreizējo poligonu skaits var samazināties tādu pašu iemeslu pēc. «Pieļauju, ka ar laiku Latvijā vispār paliks tikai trīs atkritumu poligoni,» norādīja U. Saukums.


Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Atkritumu bizness daudzās valstīs ir ar mafiju saistīts. Varbūt mūsu atkritumu frontes lēmējiem kāds pateica priekšā ko drīkst un ko nedrīkst, kur jāved, ko jālikvidē?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.