Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Grenctālē norit Ukrainas un Bauskas novada bērnu un jauniešu nometne

Sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām, tostarp Bauskas novada pašvaldību, Valsts izglītības satura centrs (VISC) īsteno un atbalsta divus projektus ukraiņu skolas vecuma bērnu un jauniešu labākai iekļaušanai Latvijas vidē. Viena no šādām aktivitātēm šonedēļ notiek Grenctāles kultūras namā – nometne bērniem «Roku rokā».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šādu pasākumu mērķis – sniegt atbalstu ukraiņiem vecumā no pieciem līdz 18 gadiem, lai mazinātu kara notikumu izraisīto psihoemocionālo spriedzi, kā arī stiprinātu Ukrainas bērnu etnisko identitāti un veiksmīgu iekļaušanos Latvijas izglītības sistēmā un kultūrvidē. Programmas ietvaros tiek piedāvātas arī aktivitātes un pasākumi latviešu valodas prasmju apguvei.

Dažādas nodarbības saliedē

«Bauskas Dzīve» ierodas Brunavas pagasta Grenctāles kultūras namā nometnes pirmajā dienā, 23. augustā, un tur valda rosība. Kā skaidroja nometnes «Roku rokā» vadītāja Dace Kalniņa, specifika ir tā, ka tajā aicina piedalīties 50 procentu Ukrainas un 50 procentu Latvijas skolēnu. Arī šīs trīs dienas līdz 25. augustam Grenctālē kopā pavada 13 vietējie skolas vecuma bērni un 13 novadā dzīvojošie ukraiņu skolas vecuma bērni.

Nodarbību saplānots bezgala daudz – mūzikā, teātra mākslā, latviešu valodā, paradumu veidošanā un veselīgā dzīvesveidā, arī ziepju pagatavošanā, un paredzētas arī dažādas sporta aktivitātes. Dienas gaitā dalībniekiem tiek piedāvātas veselīgas uzkodas un gardas pusdienas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Nometne ir ļoti jautra un interesanta,» stāsta Guste Barkauska, Griķu pamatskolas skolniece, «ar Ukraiņu bērniem iepriekš neesmu runājusies, bet mēs tāpat visi draudzējamies, kopā zīmējam, rakstām, mācāmies mūziku. Kopā ir jautrāk!» Bērni patiešām ir saliedējušies, neņemot vērā faktu, ka reizēm pat nespēj īsti verbāli komunicēt, jo komunikāciju ierobežo valodu barjera. Bērni no Ukrainas runā ukraiņu vai krievu valodā, savukārt vietējie runā latviešu vai angļu valodā, kopīgas valodas īsti nav, tomēr nometnes dalībnieki stāsta, ka komunicē ar žestiem vai dažiem vārdiem, ko iemācījušies svešvalodā.

Vietējie bērni gan ir tikai no Brunavas un Ceraukstes pagasta, atzīst nometnes vadītāja Dace Kalniņa, no Bauskas pilsētas neviens jaunietis nepiedalās. Daces izvirzītais mērķis, vadot nometni, ir saliedēt bērnus savā starpā, sniegt kādu aktivitāti Grenctāles ciemā dzīvojošajiem bērniem – nedaudz atdzīvināt Brunavas pagasta dzīvi, kā arī «palīdzēt Ukraiņu bērniem veidot kontaktu ar latviešiem». «Pagaidām izskatās lieliski!» apgalvo Dace, stāstot par to, ka Ukrainas bērni iejūtas sabiedrībā pat ļoti labi. Protams, kontaktu, it īpaši bērniem, savā starpā izveidot ir diezgan vienkārši, darbojoties kopā, bet tomēr jābūt gatavam saskarties ar grūtībām un atšķirībām.

Valodas zināšanu trūkst

«No malas šķiet, ka ukraiņu bērni iejūtas nometnē labāk nekā mūsu pašu bērni, tomēr ļoti labi var just pārdzīvojumu no ukraiņu bērnu puses, kad piemin kādu viņu sirdij tuvāku vietu, jo tomēr jebkurš no mums labprātāk būtu mājās…» pauž mūzikas un kultūras nodarbību vadītāja nometnē Jurgita Červinska. Kaut arī bērniem, kopīgi darbojoties, kontaktu savā starpā izveidot ir pat ļoti viegli, tomēr diezgan labi var just valodu barjeru, kas būtiski ierobežo savstarpējo komunikāciju ar pilniem un saprotamiem vārdiem. No visiem 13 bērniem no Ukrainas patiešām ir tikai divi, kuri runā latviešu valodā, protams, diezgan vienkāršā līmenī, bet jūtams tas, ka bērni ir ļoti centīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pāvils un Albīne (jaunieši no Ukrainas) atzīst: «Mums nometnē patīk viss!» Albīnes mīļākā nodarbība ir māksla, jo tajā var izpausties, uz papīra izlikt visu, kas ir galvā. Savukārt Pāvila uzmanību piesaistīja kultūras nodarbības, kurās bērni mācījās par latviešu un ukraiņu svētkiem, tradīcijām, kopīgo un atšķirīgo. «Tas bija ļoti interesanti, uzzināt ko jaunu,» Pāvils ir sajūsmā par šo nodarbību. Jaunieši ir patiesi priecīgi, ka ir izdevies iegūt jaunus draugus jau pirmajā nometnes dienā.

Asaras saskrien acīs, ieraugot uz galda Grenctāles kultūras namā kolāžu saulespuķes formā. To nometnes dalībnieki veidojuši kopā ar latviešu valodas skolotāju Sandru Auzāni. Kolāža sevī nes tik daudz mīlestības, ka pietiktu visai pasaulei! «Novēlu gaišu, veiksmīgu, notikumiem bagātu DZĪVI!» sirsnīgi apkārtējiem raksta Alens. Annika uz savas ziedlapiņas vienkārši uzliek vēlēšanos – «Lai pasaulē ir miers!». Šī kolāža tiešām sevī nes labo enerģiju, kas vajadzīga ikkatram, lai tiektos uz priekšu, tāpēc šīs trīs dienas tā būs kā enerģijas lādiņš jebkuram nometnes dalībniekam.

Ar valsts finansējumu

Nometne Grenctālē nav vienīgā aktivitāte Bauskas novadā, kas dod iespēju Ukrainas bērniem un jauniešiem iejusties sabiedrībā un veicināt latviešu valodas apguvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā skaidroja Bauskas novada izglītības nodaļā, viens līgums pašvaldībai ar VISC ir par nometņu rīkošanu projektā «Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm» – jau bijusi piecu diennakšu nometne latviešu un ukraiņu skolēniem Ceraukstes pagasta Griķu pamatskolas ēkā, ko organizēja biedrība «Laiks jauniešiem», un pašlaik notiek otra trīs dienu nometne Grenctāles kultūras namā, ko rīko biedrība «Dzīvotprieks Bauskas novada pierobežā». Abām nometnēm piešķirts 21 065 eiro (maksimālais atbalsta apjoms ir 50 eiro dienā par viena bērna dalību dienas nometnē vai 70 eiro dienā par viena bērna dalību diennakts nometnē), tās tiek finansētas tikai no VISC līdzekļiem, pašvaldības tēriņu te nav, apliecina izglītības nodaļā. Lielākais izaicinājums esot nodrošināt VISC prasību, lai nometnēs ir latviešu un Ukrainas dalībnieku skaits «50 pret 50 procenti», jo gluži vienkārši neesot to skolas vecuma ukraiņu bērnu novadā tik daudz, apliecina nometņu organizatori.

Turklāt vēl noslēgts otrs Bauskas novada pašvaldības līgums ar VISC par programmas «Neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem» īstenošanu. Ar to strādā Bauskas bērnu un jauniešu centrs, katru nedēļu no augusta līdz novembrim gan vietējiem, gan Ukrainas bērniem un jauniešiem sniedzot iespēju piedalīties organizētajās tematiskajās nodarbībās. Piedāvājums ir tiešām plašs un unikāls – sākot ar medijpratību un Bauskas novada kultūras izpēti, tekstildizainu un tekstilmākslu, moderno amatniecību un beidzot ar tehnisko modelēšanu, lego konstruēšanu, «Labo garšu studiju» un pat ādas priekšmetu pagatavošanu. Paveiktos darbus bērni un jaunieši prezentē vecākiem latviešu valodā, attīstot savas prasmes un papildinot vārdu krājumu. Bērnu un jauniešu centra direktore Veronika Puķe atklāj, ka projekts paredzēts līdz novembrim, un šīs nedēļas sākumā uz angļu valodas klubiņa nodarbībām pieteikušies divi ukraiņu bērni. Šajā programmā nav prasību, lai nodarbības apmeklētu vienāds skaits ukraiņu un latviešu. VISC piešķirtais finansējums ir katram Ukrainas bērnam 297 eiro par 60 stundām neformālās izglītības iesaistes pasākumos, «Bauskas Dzīvi» informē Bauskas novada izglītības nodaļā. Tas ir pedagogu atalgojumam, mācību un nodarbību materiāliem.

uzziņai

BAUSKAS NOVADĀ līdz šim deklarēti 226 Ukrainas valstspiederīgie, kuri pieprasījuši pagaidu aizsardzību. No deklarētajiem skolas vecumā, kas dzimuši laikā no 2004. līdz 2017. gadam, ir 58 personas. Bauskas novada izglītības iestādēs šī gada 4. augustā bija reģistrēti 19 pirmsskolas vecuma un 25 skolas vecuma bērni no Ukrainas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

AVOTS: BAUSKAS NOVADA PAŠVALDĪBAS SABIEDRISKO ATTIECĪBU NODAĻA.

Teksts: Kintija Gurkovska

Foto: Māris Krūmiņš

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.