Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Gulēt diendusu vai spēlēties? Skaidrojam kā Bauskas novada bērnudārzos pielāgojas atšķirīgām vajadzībām

Pienākot pusdienlaikam, bērnudārza audzēkņiem ir laiks diendusai – daļa bērnu ieritinās sedziņās un dodas gulēt, bet citi bērni, kuri ir enerģijas pilni, vēlas turpināt rotaļas. «Diendusas nodrošināšana bērnudārzā ir obligāta tikai tad, ja bērnam tā ir nepieciešama. Ja bērnam dienas miegs nav nepieciešams, to nedrīkst uzspiest,» pauž Latvijas Republikas Tiesībsarga birojā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tiesībsargs vairākkārt esot saņēmis sūdzības un iesniegumus no neapmierinātiem vecākiem par piespiedu diendusu viņu bērniņam. «Mūsu ieskatā jāuzlabo pirmsskolas izglītības iestāžu izpratne par pusdienlaika atpūtas organizēšanu, kā arī par to, ka gulēšana nedrīkst būt obligāta tiem bērniem, kuriem tā nav nepieciešama. Bērnudārza vadībai ir jārod risinājums, kā nodrošināt bērnam alternatīvu atpūtu, un tā nedrīkst lūgt vecākiem bērnu izņemt no iestādes pirms pusdienas laika vai mainīt izglītības iestādi. Atslēgas vārds ir izpratne par bērna vajadzībām,» uzsver Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

«Bauskas Dzīve» skaidroja, ko šis tiesībsarga norādījums, ka pusdienas miegs nedrīkst būt obligāts visiem bērniem, nozīmē Bauskas novada pirmsskolas izglītības iestādēs audzinātājām un pašiem mazuļiem.

Var neiemigt, bet gultā jāatpūšas

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas pirmsskolas izglītības iestādes (PII) «Pasaulīte» vadītājas vietniece Katrīna Baltgalve-Jankova stāsta, ka bērnudārzs dienas miegu bērniem nodrošina pēc vadītājas apstiprināta dienas režīma. Lai arī ir bērni, kuri neaizmieg, viņiem ir jāatrodas gultā. Bērniem, kuri neguļ, «Pasaulītes» audzinātājas piedāvā klausīties fonā mūziku, pasakas vai klusi spēlēties ar kādu rotaļlietu.

Katrīna Baltgalve-Jankova atklāj, ka «Pasaulītē» būtu praktiski neiespējami noorganizēt dažu bērnu diendusu un rotaļas vienlaikus: «Mēs fiziski nevaram nodrošināt atsevišķas telpas, kurās bērni uzturētos, kamēr citi bērni atpūšas.» Vadītājas vietniece teic, ka grūtības būtu arī nodrošināt klusumu – tiktu traucēti bērni, kuriem šis miegs ir svarīga dienas daļa.

Vecāki bērnudārzā «Pasaulīte» reti izsaka vēlmi, lai bērns varētu negulēt diendusu, tomēr šādi jautājumi biežāk tiek izteikti no sagatavošanas grupu bērnu vecākiem. «Mēs paskaidrojam, ka bērns var neiemigt, bet gultā tomēr ir jāatrodas. Vecāki un bērni pieņem un ievēro PII «Pasaulīte» iekšējās kārtības noteikumus un dienas režīmu,» pauž vadītājas vietniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nav papildu resursu

«Visi bērni nekad neaizmieg, ir daļa, kura tikai atpūšas gultiņā,» stāsta Saulaines pirmsskolas izglītības iestādes «Mārpuķīte» vadītāja Judīte Zeltiņa. Līdz šim bērnudārzā «Mārpuķīte» nav bijušas konfliktsituācijas vai jautājumi no vecākiem par bērnu negulēšanu pusdienlaikā.

Bērnudārzā papildus aktivitātes diendusas laikā netiek nodrošinātas, jo pedagogi atrodas pie bērniem, kuri guļ, taču bērniem gultās ir iespēja apskatīt kādu grāmatu vai atgulties, atpūtinot rociņas un kājiņas. Ja kāds pamostas ātrāk, audzinātājas ļauj doties uz grupiņu un spēlēties pie galda, bet ja tādi bērni būtu vairāki, tad tas radītu papildu troksni un traucētu tiem, kas atpūšas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

J. Zeltiņa uzskata – ja bērniem negulētājiem būtu nepieciešams nodrošināt aktivitātes atsevišķā telpā, tam ir vajadzīgs papildu mācībspēks. «Bērnus nevar atstāt vienus bez uzraudzības, otrā telpā jābūt vēl kādam citam. Pašlaik mums nav resursu, lai darbā pieņemtu vēl cilvēku. Grūti ir jau tad, kad darbinieki slimo, tā ir papildus slodze pedagogiem,» atklāj «Mārpuķītes» vadītāja.

Foto: Ivars Bogdanovs

Iecavas pirmsskolas izglītības iestādē «Cālītis» lielākā daļa bērnu diendusas laikā guļ, taču ir četri pieci audzēkņi, kuri diendusas laikā atpūšas gultiņās. «Bērnam dienas laikā ir jāatpūtina muguriņa,» teic vadītāja Ingūna Lāce. Ja bērniņš neguļ, viņam ir iespēja pakrāsot un apskatīt kādu grāmatu vai paspēlēties, taču tiek veltīts laiks arī muguras atslodzei.

Bērnudārzā «Cālītis» atsevišķas guļamistabas nav, tāpēc pirmsskolas izglītības iestāde nespēj nodrošināt rotaļas bērniem citā telpā – bērni guļ un spēlējas vienā telpā. Arī sagatavošanas grupas vecuma bērni labprāt diendusas laikā guļ. Ir bijuši mēģinājumi vienlaikus ļaut gan gulēt, gan spēlēties, taču pieredze un novērojumi rādījuši, ka bērni patiešām labprāt atpūšas gultā. «Bērniem ir noslodze rīta cēlienā – tiek piedāvātas rotaļu nodarbības, sports, pastaigas ārā vai kāds izbrauciens – aktivitāšu ir daudz, tāpēc bērni izmanto iespēju un lielākoties diendusu pavada guļot,» stāsta vadītāja Ingūna Lāce.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vecāki par izklaides un miega iespējām diendusas laikā ir informēti, iebildumi bērnudārza «Cālītis» vadībai izskanējuši neesot. Vecāku sapulcē, kas norisinājusies septembrī, viss ticis izrunāts un saskaņots, tāpēc par savām atvasītēm viņi nesatraucas un atbalsta šādu dienas režīma praksi, piebilst I. Lāce.

Viedoklis: jālemj vecākiem kopā ar audzinātāju

Jautājumu par mazuļu diendusas organizēšanu bērnudārzos apspriež arī vecāki un sabiedrība. Zaiga Grobiņa pauž, ka nevienam bērnam obligāti nav jāiet gulēt, taču nedrīkst traucēt tos bērniņus, kuri diendusas laikā čuč. «Auklītei pusdienlaikā uzkopšanas darbi, bet audzinātāja nevar dubultoties starp guļošajiem un neguļošajiem dažādās telpās. Neatpūtušies bērni pēcpusdienā ir niķīgi, kašķīgi, reizēm pat gūst traumas aiz noguruma un izklaidības,» saka Z. Grobiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zaigas teikto papildina Andra Feldmane – viņas pieredzē bijis noteikums, ka atpūsties dodas visi bērni, kamēr auklīte uzkopj un izvēdina telpas. Pēcāk tie, kuri neguļ, var celties vai palikt gultiņā, galvenais noteikums – visiem jābūt klusiem.

Māmiņa Alise Broka-Kutra uzslavē Andras stāstīto pieredzi un uzskata, ka par bērna diendusu ir jālemj vecākiem kopā ar audzinātāju, jo tieši viņām ir iespēja redzēt, vai un kā mainās bērna uzvedība, ja viņš nav gulējis. «Bērnam var likt atrasties gultā, bet viņam nav jāpiespiež vērt ciet acis,» teic Alise. Piekrišanu pauž arī Ilze Liepiņa-Korsaka: «Bingo! Ja bērns ir liels, piemēram, 5 gadi, un negrib gulēt – nespiežam!»

Ko saka speciālisti?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īstenojot bērnu atpūtu pēc pusdienām, ir jāņem vērā bērnu attīstības līmenis un vajadzības. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra speciālisti ir norādījuši, ka bērniem vecumā līdz 4 gadiem diendusas miegs lielākajā daļā gadījumu ir nepieciešams, taču bērniem obligātajā izglītības vecumā (5–6 gadi) diendusas miegs var arī nebūt vajadzīgs. Tomēr vajadzība pēc diendusas jāvērtē kopsakarā ar bērna uzturēšanās ilgumu bērnudārzā. Ja bērns bērnudārzā uzturas no 8 līdz 10 stundām, ģimenēm var būt grūtības bērnam nodrošināt  diennaktī kopsummā nepieciešamās 10–13 miega stundas. Savukārt, ja bērns bērnudārzā uzturas no 10 līdz 12 stundām, diennaktī nepieciešamās miega stundas nav pat iespējams nodrošināt.

Bērnudārza vecuma bērniem pilnvērtīgai attīstībai diennaktī kopsummā ir nepieciešams:1–2 gadu vecumā vidēji 11–14 miega stundas; 3–5 gadu vecumā vidēji 10–13 miega stundas; 6–7 gadu vecumā vidēji 9–11 miega stundas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. Ir vecāki, kuri iebilst, ka viņu bērni guļ diendusu, protams, bērns pavada iestādē, pieņemsim, 10 h ar dažādām aktivitātēm, ja viņš nebūs pa dienu atpūties, vakars nebūs ilgs, bet, ja būs atpūties pa dienu, vecākiem vakars jāpavada izklaidējot savu bērnu, bet seriāli, ziņas, šovi utt.

    12
  2. Vecāks-izklaidētājs….
    Tāpēc jau aug visādi “mākonīši” kuri paši neko nevar izdomāt ja vien kāds neizklaidē – neparāda ko darīt.
    It kā bērnu fizioloģija būtu mainījusies laika gaitā. Vakarā no pārguruma un vēl papildus stimuliem ziņas šovi seriāli, bērns vienkārši nespēj aizmigt.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.