Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Iecavas “Vizulo” ierīko cilvēka redzei un apkārtējai faunai saudzīgu ielu apgaismojumu Nīderlandē

Vietējais LED gaismekļu ražotājs SIA “Vizulo” Dienvidholandes pilsētā Nordveikā (Noordwijk) īsteno apkārtējai videi un faunai draudzīgu gaismekļu uzstādīšanas projektu, īpašu uzmanību ielu apgaismojumā pievēršot cilvēku redzes komfortam. Šobrīd tūristu iecienītajā Nīderlandes piejūras pašvaldībā tiek uzstādīti 250 ielu apgaismošanas īpašie gaismekļi. Tiesības īstenot šo projektu “Vizulo” ieguva, uzvarot Nordveikas pašvaldības publiskajā iepirkumā un pierādot sevi kā spēcīgāko uzņēmumu ar kvalitātes, ilgtspējas un dizaina ziņā labāko risinājumu, portālu informēja uzņēmuma pārstāve Agnija Praškeļeviča.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa precizē, ka SIA “Vizulo” jau ilgstoši ir viens no stabiliem gaismekļu tirgus līderiem Nīderlandē, bet, pateicoties pašmāju ražotāja sociālās atbildības principiem un elastībai ražošanā, Latvijas uzņēmums spēj sekmīgi iesaistīties arī mazākos projektos ar specifiskām prasībām apkārtējās vides un faunas aizsardzībā. Nīderlandes tirgus infrastruktūras objektu projektētājiem un būvniekiem, kā arī ar to saistīto preču ražotājiem un tirgotājiem ir mūsdienīgi izaicinošs, jo šajā Beniluksa valstī īpašu uzmanību pievērš ekoloģijas un apkārtējās vides aizsardzības jautājumiem.

Jānis Zeltiņš, SIA “Vizulo” valdes priekšsēdētājs. Foto: Dainis Bušmanis

“Nīderlande ir viens no mūsu svarīgākajiem eksporta tirgiem, kurā veiksmīgi strādājam jau vairākus gadus. Esam iepazinuši šo tirgu kā īpaši prasīgu gaismekļu kvalitātes, vides standartu un sabiedrības labbūtības jautājumos. Mūsu izaugsmi šajā tirgū ir sekmējusi gan “Vizulo” elastība un spēja pielāgoties klienta specifiskām prasībām, gan fakts, ka gaismekļi pilnībā tiek komplektēti Latvijā, līdz ar ko varam ātri testēt mūsu gaismekļu atbilstību pasūtītāja tehniskajiem nosacījumiem. Nordveikas pašvaldības gadījumā spējām ieviest nestandarta risinājumu saviem sērijveida gaismekļiem, lai atbilstoši speciālistu ierosinājumiem varētu nodrošināt dabai un cilvēkiem saudzīgu ielas apgaismojumu. Manuprāt, tas ir uzskatāms piemērs teicienam – domā globāli, rīkojies lokāli,” panākumus Nīderlandes tirgū komentē “Vizulo” valdes priekšsēdētājs Jānis Zeltiņš.

Viņš atzīmē, ka Nīderlandē lielu uzmanību ielu apgaismojumā pievērš arī redzes komfortam un pašu gaismekļu dizainam. Konkrētā gaismekļu diožu plate ir pārklāta ar matētu nosegplāksni, kas ne vien gaismu padara redzei komfortablāku, bet arī liek gaismeklim izskatīties eleganti. Savukārt tās īpašais diožu izvietojums mazina žilbinājumu un gaisma kļūst maigāka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

J. Zeltiņš akcentē, ka vēl viens no vērtēšanas kritērijiem starptautiskās konkurences apstākļos ir gaismekļu ilgtspēja. Piedaloties konkursā, “Vizulo” bija jāpierāda, ka piedāvāto gaismekļu ekoloģiskā pēda nav lielāka par projekta specifikācijā noteikto, un gaismeklis ir maksimāli draudzīgs apkārtējai videi. Latvijas uzņēmuma priekšrocība Nīderlandes tirgū ir tā, ka uzņēmums jau no pirmsākumiem ir fokusējies uz videi draudzīgas produkcijas ražošanu, kam gadu no gada tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Piemēram, 2021.gadā gaismekļu ražotājs ieviesa produktu dzīves cikla novērtējumu, kas analizē gaismekļu ietekmi uz vidi no materiālu un izejvielu ieguves un ražošanas brīža līdz pat produkta darba cikla beigām. Visi “Vizulo” gaismekļi atbilst Eiropas Savienības ekodizaina un energomarķējuma prasībām.

Pašlaik Nordveikā ir uzstādīti pirmie 80 no 250 gaismekļiem. Līdz gada beigām tiks uzstādīti vēl 100 gaismekļi, bet līgumsaistības pilnā mērā tiks izpildītas 2024.gadā, uzstādot atlikušos 70 gaismekļus.

Foto: no uzņēmuma albuma

Nīderlandē īpaši tiek aizsargāta sikspārņu populācija, kas tiek aplūkota bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas kontekstā. Sikspārņi ir būtiska ekosistēmas sastāvdaļa, tāpēc, ja sikspārņus traucē ar mākslīgo apgaismojumu, to skaits samazinās, un visa ekosistēma zaudē līdzsvaru. Tā kā sikspārņiem ir svarīga loma kaitēkļu apkarošanā, sēklu izplatīšanā un kultūraugu apputeksnēšanā – lauksaimniecības nozare var ciest ievērojamus zaudējumus kultūraugu bojājumu un pesticīdu izmaksu dēļ.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpēc, rūpējoties par šiem zīdītājiem, tiek pielāgots ne vien publiskās ārtelpas apgaismojums, bet pat tiek būvēti tiem draudzīgi tilti un citas inženiertehniskās būves. Publisko ielu posmos, kuru tuvumā mitinās sikspārņi, “Vizulo” uzstādījis īpaši “bat-friendly” jeb sikspārņiem draudzīgus gaismekļus. Galvenokārt tie atšķiras ar sevišķi silto gaismu, kas ir dzintarkrāsas vai pat sarkanā tonī. Tas nepieciešams, jo sikspārņi ir jutīgi attiecībā pret redzamās gaismas spektra viļņiem un vizuāli aukstā gaismā tie apjūk. Turklāt vizuāli auksta gaisma pievilina kukaiņus, veicinot to aizplūšanu no ierastajiem biotopiem, kas pārrauj sikspārņu barības ķēdi.

Iepriekš “Vizulo” Nīderlandē ir uzstādījis 60 šādus sikspārņiem draudzīgos gaismekļus Valkensvārdā (Valkenswaard) un 54 gaismekļus Enšedes (Enschede) Tehnoloģiju bāzē. “Vizulo” ir izstrādājis trīs veidu sikspārņiem draudzīgus gaismekļus: “Bat Fan” – sarkanās krāsas apgaismojums, pret ko sikspārņi ir vismazāk jūtīgi, un tas izmantojams kopā ar integrētu divkrāsu tehnoloģiju, jo tīra sarkanā gaisma, savukārt, nav vēlama cilvēka redzei; “Bat Friend” – dzintara krāsas apgaismojums, kas nedaudz vairāk traucē sikspārņiem, tomēr ir draudzīgāks cilvēka acīm; “Bat Associate” – silts polihromatisks apgaismojums, kas ir relatīvi ērts cilvēka acīm, vienlaikus paturot prātā sikspārņu labklājību. Tāpat, pielāgojoties Nīderlandes tirgus augstajām ilgtspējas prasībām un Eiropas zaļajam kursam, Latvijas gaismekļu ražotājs sadarbībā ar Nīderlandes partneriem un dažādām universitātēm, aktīvi darbojas pie dabai draudzīga bioplastikāta gaismekļu izstrādes.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Patiess prieks par vietējo uzņēmumu!Bauskas pilsēta arī būtu jauki,kad uzstādītu šādus apgaismojumus.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.