Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Izdots jauns romāns par Kurzemes un Zemgales hercogieni Doroteju

Apgāds “Zvaigzne ABC” laidis klajā latviešu rakstnieces Ingunas Baueres jaunāko vēsturisko romānu “Doroteja. Izredzētā”, kas stāsta par pēdējo Kurzemes un Zemgales hercogieni Doroteju, leģendāro Annu Šarloti Doroteju fon Bīronu (1781–1821). Aprīļa beigās Rundāles multifunkcionālā centra zālē notika grāmatas atvēršanas svētki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veicot rūpīgu un dziļu izpēti, Inguna Bauere sarakstījusi duci vēsturisku romānu, kas ļauj pamatīgāk izzināt vēsturi un iepazīt intriģējošas personības, kuru mūžs un darbība bijuši svarīgi un liktenīgi Latvijas valstij un tautai. Labi zināmi un lasītāju iemīļoti viņas darbi par 19.gadsimta izcilajām sievietēm – Dārtu Baroni, Martu Celmiņu, Līzi Rātminderi un Lizeti Skalbi. Pērn iznāca romāns “Elīza fon der Reke. Soļi rītausmā”, nu Kurzemes hercogistes tēmu turpina “Doroteja. Izredzētā”.

Inguna Bauere: “Atskatoties uz mūsu tautai liktenīgiem vēstures pagrieziena punktiem, bieži rodas jautājums – kāpēc, nu kāpēc notika tieši tā un ne savādāk?! Kas vainīgs? Vai varbūt – kurš? Jo svarīgāko notikumu epicentrā vienmēr apgrozās cilvēki. Savā laikā – vienkārši cilvēki ar miesu un asinīm, bet mums – vēsturiski personāži, par kuriem saglabājušās teikas un nostāsti.

Varenās Kurzemes hercogvalsts sabrukšanas iemesli bija vairāki, bet viens un ļoti nozīmīgs – cilvēciskais faktors. Pēdējam Kurzemes hercogam Pēterim Bīronam varam pārmest daudz. Un pamatoti, jo faktiski viņš nodeva dzimteni, atdodot to Katrīnas II Krievijai. Taču skaidrs, ka nekas nenotika tik vienkārši, kā varbūt šķiet, un nav vērtējams viennozīmīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad, rakstot par Elīzu fon der Reki, pētīju Kurzemes hercogvalsts beigu posma vēsturi, man radās daudzi jautājumi. Naivi, sievišķīgi un pat muļķīgi, ņemot vērā visiem zināmās Apgaismības laikmeta sabiedrības īpatnības. Hercogs Pēteris… Nu kas tas par cilvēku, kurš nekautrējās bildināt astoņpadsmitgadīgu meitēnu, kad pašam jau sestais gadu desmits pusē?!

Un mazā Doroteja fon Mēdema, Bīrona izredzētā, kura labprātīgi kļuva par hercogieni un vēlāk spožu sabiedrības dāmu, kuru sumināja visā Eiropā. Ko viņa domāja, kā jutās, dzīvojot līdzās neaptverami bagātam, bet jo tālāk, jo derdzīgākam vīram? Cik svarīga Kurzemes muižkunga Mēdema meitai likās tēvzemes brīvība un neatkarība?

Dorotejas dzīves gājums bija kā pārsteidzošs un aizraujošs “princeses stāsts”. Man kā rakstniecei liels izaicinājums – mēģināt ielūkoties daudzu slavinātās hercogienes dvēselē un atklāt viņas personības šķautnes lasītājiem.”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.