Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kā ķirsītis uz kūkas – krāšņās vasaras puķes

Antrai Zelmenei rokās trīs petūniju stādi, kas labi parāda, kā pēc apgriešanas augs kļūst arvien kuplāks un kuplāks. FOTO – IVARS BOGDANOVS

Ziedumīļiem jāizmanto aukstuma periods, lai vēsu prātu izdomātu, ar ko šogad pildīt balkona puķu podus un kastes. Ciemojamies Rundāles pagasta stādaudzētavā «Stari» un to saimnieču Zanes Putānes un Antras Zelmenes pavadībā izzinām, kas šosezon interesants vasaras puķu piedāvājumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Staros» vasaras puķes pašlaik aizņem vienu siltumnīcu. Kaut platība nav grandioza, toties sortiments ir ļoti daudzveidīgs. Bagātīgo izvēli nodrošina tas, ka sugu un šķirņu ir daudz, bet augu skaita ziņā katra no tām ir ierobežotā daudzumā. Kā atzīst Zane, tik plašs sortiments ir arī tāpēc, ka pašām tā ir interesantāk un gribas paeksperimentēt. Aizvien tiek meklēts kas jauns, lai pamēģinātu, cik viegli padodas kopšanai, cik dekoratīvs izskatās visas vasaras garumā.

Stādu audzētājas stāsta, ka pircēju puķu gaumi ļoti labi raksturo teiciens «kādam patīk māte, citam meita, bet dažam – tikai kleita». Ir klienti, kas atnāk jau ar skaidru augu sarakstu. Ir tādi, kas par labām atzīst tikai klasiskās vērtības, kā begonijas, pelargonijas, un, ja tādas piedāvājumā ir, viņi jūtas pavisam apmierināti. Citādāk ir ar tiem, kas īsti nezina, ko vēlas. Tad Zane parasti jautā, vai ir puķes, pret kurām ir konkrēts «nē». Viņasprāt, lai vai kādas būtu augu prasības, ja cilvēkam tā puķe nepatīk, tā neaugs labi un neziedēs. Kā piemēru viņa min savas favorītes fuksijas, kuras vienmēr pārsteidz ar saviem ziediem – «balerīnu bruncīšiem». Daudziem tās šķiet sarežģītas un cimperlīgas, bet Zanei ar tām nav problēmu – izdodas panākt gan kuplumu, gan ziedēšanu. Turklāt jaunās šķirnes kļūst aizvien vieglāk kopjamas.

Vēl vienas puķes, kuras nepelnīti tiek norakstītas, ir pelargonijas. Nereti tās palikušas atmiņā no bērnības, kad vecmammai pilna palodze ar dīvaini smaržojošiem augiem. Taču – uzsver Zane – mūsdienās selekcija ir darījusi brīnumus, un pelargonijas ir tādā daudzveidībā, ka ikviens var atrast sev ko tīkamu: ir nokarenas, ar smalkiem, lieliem un pildītiem ziediem, ar ļoti dekoratīvu lapojumu. Tāpat agrākās petūnijas šķirnes asociējas ar mūžīgo ziedu nolasīšanu, jo tos sabojājis lietus vai laistīšana. Arī šajā ziņā progress ir noticis, piemēram, ir vesela dažādu krāsu – rozā, sarkanas, violetīgas, svītrainas – petūniju sērija ‘Vista’, kuru ziedi paši atgūst formu pēc lietusgāzēm. Tās zied bagātīgi līdz pat rudenim, nebaidās no karstuma.
«Staros» novērots – katru gadu ir kādas puķes, kas tajā sezonā īpaši labi jūtas, piemēram, pērnais bijis begoniju un solēniju gads. Tās labi izturējušas un pielāgojušās pat īstam karstumam. Antra ar nožēlu piebilst, ka to, kas īpaši labi aug, diemžēl var saprast tikai ap Jāņiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Krāsai ir nozīme
Mode uz kādām konkrētām šķirnēm nav tik ļoti novērota, savukārt krāsu izvēlē gan katru gadu dominē noteiktas tendences. Piemēram, šogad par godu Bauskas 415. jubilejai pilsētnieki aicināti stādīt dzelteni ziedošus augus – tad nu arī pieprasījums pēc šīs krāsas augiem ievērojami palielinājies. Dzelteni zied portulakas, ferullapu sunītis, sanvitālijas, kalibrahojas, arī begonijas.
Tāpat pircēju preferences nereti rosina publiskajos apstādījumos redzētais. Tā «Staru» sortimentā ienāca gauras, kuras cilvēki bija pamanījuši Bauskas dobēs. Gauras veido gaisīgus pudurus, kurus rotā balti vai rozā ziedu taurenīši. Vēl viena tāda noskatīta puķe ir Jaungvinejas balzamīnes.
Arī pašu stādaudzētāju gaume var ietekmēt pircēju puķu podu saturu. Zanei ļoti patīk ziedu pildītās formas. Ļoti glīti izskatās kuplie daudzkārtu ziediņi ilgziedu begonijām jeb, tautā sauktajām, leduspuķītēm. Jau mazi stādiņi priecē ar vairākiem ziediem, bet pieaudzis augs ietinas īstā ziedu kupenā. Mazos pomponiņus var arī droši likt uz konditorejas šedevriem – būs ne tikai skaisti, bet arī apēdami.
Pildītas «Staros» ir arī petūnijas interesantā tumši violetā tonī ar zaļganu maliņu un zaļganā ar nelielu tumšu akcentu, tāpat bakopas, fuksijas, kalibrahojas, pelargonijas u. c.

Tendence – apvienot skaisto ar lietderīgo
«Staru» saimnieces novērojušas tendenci, kas pieņemas popularitātē, – uz balkoniem veidot teju mazdārziņu, kur skaistais samiksēts ar lietderīgo. Te, protams, jau ierastie minitomātiņi un pipariņi, kurus «Staros» piedāvā papildināt arī ar pepino (meloņbumbieri), ko sauc arī par saldo gurķi ar maiga bumbiera vai melones piegaršu. Audzējams līdzīgi kā tomāts, baidās aukstuma, bet dievinās sauli. Skaistas un, galvenais, aromātiskas kombinācijas veidojas, arī puķes kombinējot ar dažādiem garšaugiem, piemēram, piparmētru, salviju, citrontimiānu, pavāru iecienīto olīvzāli, kuru, kā zina teikt Zane, pievieno sviestam, gatavo zaļo mērci pesto, karijzāli jeb itāļu salmeni, rozmarīnu un fantastiski aromātisko tējas augu – citronverbēnu. Daudzi no šiem aromātiskajiem augiem ir īsti dienvidnieki, tāpēc priecāsies un baudīs jūsu vasarīgi karsto balkonu. Šajā koncepcijā iederēsies arī šā gada jaunums – kāpelējošā jeb piramīdu zemene. Tās dzinumiem pieliek stutes, kur pakāpties, un sezonas gaitā arī tie izzied un dod ogu ražu. Līdz šim populāras bija nokarenās sarkanziedu zemenes, tagad var paeksperimentēt arī ar šo.

Kas labāk karstam balkonam, bet kas – ēnainam?
Karstumiņu izturēs pelargonijas, īpaši nokarenās ar klajākiem ziediem. Pat ja pēc karstas dienas saulē tās izskatās «nogurušas», tās visai labi atkopjas un atgūst formu. Ar īpašu izturību izceļas šķirne ‘Ville de Paris Rot’, kuru mana arī tik ekstrēmos augšanas apstākļos kā iekaramajos podos uz tiltiem. Koši sarkanie ziediņi tām varbūt nav pārmērīgi lieli, taču to daudzums pilnībā atsver izmērus. Salīdzinoši pildītajām pelargonijām ziedi ir kā nelielas rozītes, bet to skaits ir mazāks. Ir arī pelargoniju šķirnes, kurām interesantu akcentu veido ne tikai košie ziedi, bet arī savdabīgs kruzuļains lapojums.
Jau pieminētajām petūnijām arī patiks saulaina vieta. «Staros» joprojām populārākās ir nakts debesu petūnijas, kuru samtainās tumšās taurītes ar gaišām pumpiņām atgādina nakšņotu debesjumu. Lielākā daļa garšaugu vai to augu, kuriem ir izteikti pelēcīgas, matainas un šauras lapiņas, ir karstuma un arī sausuma noturīgi. Pērn, stāsta Antra, arī solēnijas ļoti labi pielāgojušās jaudīgai saulei. Tāpat izturīgas ir daudzu iecienītās kalibrahojas, kas no gada uz gadu turas arī «Staru» sortimentā. Saulē savu patieso krāsu košumu parādīs arī skaistnātrītes.
Ēnainām vietām izvēle parasti ir ierobežotāka – ne velti saka «ēncieši», nevis «ēnmīļi» (no «saulmīļi»). Tomēr te var sarosīties fuksiju fani. Zanes mīļākā šķirne ir ‘Candy’, kura vienmēr ir sortimentā, – tās apaļīgie pumpuri patiesi atgādina bonbonkas. Interesanta ir arī fuksija ‘Pink-violet’, kura ziedot maina krāsu. Tas, kas fuksijām nepatiks, – pārlaistīšana.
Universālās begonijas ar plašo daudzveidību, Jaungvinejas balzamīnes, lobēlijas, bakopas labi pielāgosies ēnainākiem apstākļiem. Tās var papildināt ar tādiem struktūraugiem kā efejas, pļavas zeltenes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pietiek tikai ar lapojumu
Vēl viena tendence augu izvēlē ir augi ar dekoratīvu lapojumu. Tie var neziedēt vispār, bet to lapām jāpriecē un jāpārsteidz. Te kā viena no zināmākajām jāmin skaistnātrīte. Šķirnes tai vairākas, taču vērts pamēģināt ne tikai ar tradiconālo lapu formu, bet arī ļoti izteiksmīgo un atšķirīgo divkrāsu ‘Skeletal’. Pie lapaugiem piederēsies arī tā dēvētie struktūraugi: sīklapu salmenes, izteikti nokarenās pļavu zeltenes, sudrablapiņu pelēkās krustaines, sudraibainās kāpelējošās dihondras. Arī popularitāti iemantojušās eņģeļlapu krustaines, kas «Staros» tikai pirmo gadu tiek mēģinātas, ar savām pūkainajām «ausīm» labi papildinās šādas koncepcijas stādījumus. Vertikālam kontrastam var pievienot kādu viengadīgo graudzāli. Savukārt tumšam akcentam – alternatēras šķirni ‘Purple Prince’ jeb, kā to dēvē «Staros», – dzērājpuķi. Tai ir stāvs un kompakts augums, tumši violets lapojums. Antra iesaka alternatēru podā ielikt lampiņas vasaras vakariem – to gaisma violetajās lapās ļoti skaisti spēlējas. Alternatēras var arī pārziemināt, un pavasarī tās atgūstas pat ļoti labi, turklāt šajā periodā prasa daudz laistīšanas, tāpēc arī tāda iesauka. Arī vēlāk laistāma biežāk nekā daudzas citas vasaras puķes.

Kopšanas četri vaļi
Pamatu pamats ir pareizs substrāts. Nevajadzētu ņemt smalku kā pulveri, tam jābūt vismaz vidēji rupjam. Vietējais ražotājs «Laflora» piedāvā speciālus kūdras maisījumus puķu podiem un kastēm: «KKS PP» un «KKS NPP». Augam vienā un tajā pašā augsnē būs jāpavada vairāki mēneši, turklāt tas visu laiku tiks laistīts. Smalks substrāts ātri vien sablīvēsies, auga saknēm netiks klāt gaiss, un tas nīkuļos.
Tāpat Zane uzsver, ka jāatceras augus cirpt un griezt. Tikai tā tie skaisti sakuplos, nevis bezformīgi stīdzēs. Viņa šo procedūru demonstrē uz eikalipta, kas audzēts no sēklas un pašlaik izveidojis trīs galotnes. Tās ar vieglu rokas kustību tiek nokniebtas. Par šādu «nežēlastību» būs pateicīgi arī garšaugi. Raženos petūniju augus izveido, vismaz trīs reizes apgriežot. «Ja nogriež galotnīti, tās vietā izaug jau divas. Gluži kā pasakās par pūķi – viena galva nost, divas vietā. Bet cilvēki parasti to baidās darīt,» pamāca Zane.
Dažkārt, ja vasaras puķe, piemēram, bakopa, «izdomā» vairs neziedēt, sākt jaunu, ziedošu dzīvi tai palīdz pamatīga apgriešana, noņemot vismaz trešdaļu auga.
Protams, puķēm podos neiztikt bez barošanas. Zane norāda, ka svarīgi ir nevis nopirkt kaut kādu mēslojumu, ka tik lētāk, bet tādu, no kā būs vajadzīgais efekts. Viņa, tāpat kā daudzi ziedu audzētāji, izvēlas dažādu krāsu «Kristalonus». Uz tiem norādīts, kurai augšanas fāzei paredzēti, piemēram, ziedēšanas laikā augiem pastiprināti vajadzēs fosforu.

Nereti balkonkastēs, kurām nav izveidoti drenāžas caurumi, ir problēma ar pārlaistīšanu. Cilvēki, redzot augu arvien vairāk novīstam, domā, ka tas jālej vēl un vēl vairāk. Patiesībā puķes tā «brēc»: «Pietiek, mēs slīkstam!» Augsnes virskārta var būt mānīga, tāpēc nāksies vien nosmērēt pirkstu, iebāžot to dziļāk substrātā un noskaidrojot patieso situāciju ar mitrumu. Pārlejot augs lēnāk aug, un tam ļoti ķeras klāt slimības, miltrasas, puves. Dažiem augiem, kā fuksijai, pārlaistīšana var izrādīties liktenīga, citus, piemēram, pelargonijas, ir cerības atgriezt normālā stāvoklī. Tiem, kam patīk puķes palaistīt tā vairāk, jāizvēlas petūnijas – tām jo labi patiks labi padzerties pēc karstas dienas.

Padoms!
Zane Putāne aicina puķumīļus nesteigt ar lielo revīziju āra dobēs: «Gads ir sācies interesanti, un augi jau ir dabūjuši trūkties. Sākumā tie tika nelaikā pamodināti, tad apsaldēti, pēc tam atkal pamatīgi sasildīti un jau sāka aktīvi augt. Taču tad jau atkal bija sniegs un sals. Ļoti daudzi augi pašlaik laikapstākļiem vairs īsti neuzticas un stāv uz vietas. Saknes tiem dzīvas, bet ārēji šķiet, ka nekā tur nebūs. Labs piemērs tam ir lavandas. Neraujiet tās ārā, apgrieziet nokaltušo augšdaļu un gaidiet!»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (1)

  1. Mīļie Draugi.
    Piedošan.
    Latviešu valodā ir jēdziens – odziņa….
    Krieviešiem – un stulbajiem airbaltikiešiem pagājušajā gadā reklāmās, kas tulkotas no krieviešu valodas – ķiršu kompots.
    Izbeidziet kropļot LATVIEŠU VALODU…
    LŪDZU…

    1
    8
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.