Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Koris “Mežotne” no Lietuvas atved divas “Grand Prix” balvas

Bauskas kultūras centra jauktais koris «Mežotne», mākslinieciskā vadītāja un diriģente Mārīte Jonkus, 18. un 19. maijā viesojās Lietuvā, kur kolektīvs bija uzaicināts piedalīties amatierkoru konkursfestivālā «Mūsu dziesmas». «Mežotne» ieguva «Grand Prix» balvas divās kategorijās – laicīgajā un garīgajā mūzikā, bet diriģente Mārīte Jonkus saņēma labākā diriģenta balvu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Festivāls Vievē, nelielā pilsētiņā netālu no Traķiem, notiek jau 16. gadu un veltīts ievērojamās lietuviešu diriģentes un skolotājas Aldonas Pulauskienes piemiņai, kura savulaik dibinājusi un vadījusi pilsētas kori. Konkursam šogad ir īpaša nozīme, jo Lietuva atzīmē Dziesmu svētku simtgadi, pirmie notika 1924. gadā.

«Bauskas Dzīve» iztaujāja kora «Mežotne» vadītāju Mārīti Jonkus par iespaidiem, kādi gūti Vievē, pasākuma norisi un izjūtām, iepazīstot kaimiņu kormūzikas kultūru un atklājot labāko no sava dziesmu pūra un mākslinieciskajām prasmēm.

Šajā konkursā piedalās kori no visas Lietuvas, bet vienu kori uzaicina no ārvalstīm. Tur bija 18 kori no Viļņas, Kauņas, Panevēžas, Palangas un arī mazpilsētām. Mārīte Jonkus atklāj: «Mums uzaicinājums uz šo pasākumu nāca negaidīti. Viņi izvēlējās un uzrunāja «Mežotni»… mana lietuviešu uzvārda dēļ. Laika sagatavoties bija gaužām maz, pāris mēneši, bet aicinājumam piekritām.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā nu iekļuvuši divu dienu intensīvā, dziesmotā maratonā. Vispirms pēc agrā rīta cēliena un pēc veiksmīgi raita ceļojuma uz notikuma vietu uzstājušies laicīgās mūzikas konkursā. Vēlāk pēc gardām pusdienām devušies uz Svētā Onosa baznīcu, kur notika garīgās mūzikas konkurss. «Tad braucām uz Pakalnišķu ciematu, kur, nomainot koncerta tērpus pret tautisko apģērbu, sniedzām koncertu vietējai publikai un turpinājām veldzēties lietuviešu sirsnībā un viesmīlībā,» teic M. Jonkus.

Vakarpusē Vievē, pilsētas skvērā, notika kopkora koncerts. To ar uzrunu atklāja pilsētas mērs un tad it kā «ienira» vietējā kora brašo vīru rindās.

Mārīte stāsta: «Pirms kora koncerta bijām sajūsmas pārņemti liecinieki par augstākā līmeņa pūtēju orķestra priekšnesumu. Koncertā varējām klausīties un salīdzināt koru repertuāra izvēli lielajiem svētkiem Lietuvā un Latvijā. Dziesmas vienkāršākas, mazāk «a cappella», bet skanīgas un sirsnīgas. Koncerta vidusdaļā goda vieta bija ierādīta arī mums, skandējām A. Kontauta «Sit kociņu pie kociņa», un atkal lieliska sapratne un jūsmīgs atbalsts mūsu priekšnesumam.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncerta izskaņā paziņoja konkursu rezultātus un apbalvoja uzvarētājus. Diplomus un balvas pasniedza sākotnējās Vieves kora vadītājas dēls, Lietuvā ievērojams džeza pianists un komponists Daiņus Pulausks.

«Protams, bija patīkami, ka esam tik augstu novērtēti, taču pārņēma tāda kā neērtības izjūta attiecībā pret lietuviešu koriem… Tūdaļ pēc garīgās mūzikas konkursa mūs sagaidīja mulsinošs jautājums – vai korī dzied tikai mūziķi? Teicu, ka nē, viņi ir tikai trīs. Nezinu, vai noticēja…» piedzīvotajā dalās M. Jonkus.

Kaut arī diena bija gara un vareni darbīga, vēl vakarā koristi bijuši enerģijas pārpilni. Atpūtušies brīnišķīgos apartamentos netālu no Traķu pils. Pēc tam konkurss turpinājās, piedaloties bērnu koriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nākamajā rītā atgriezušies Vievē, tur kopā ar notikuma dvēseli – kultūras centra direktori un kora vadītāju Audroni Stepankevičūti – koris «Mežotne» devās aizsākt jaunu tradīciju. Konkursa galvenās balvas ieguvējs iestāda ozoliņu. Iecerēts pilsētā izveidot ozolu birzi, uz kuru vedīs iela, nosaukta diriģentes A. Pulauskienes vārdā.

«Visemocionālākais mirklis bija mūsu koncertā pēc Vasarsvētku dievkalpojuma Traķu Vissvētākās Jaunavas Marijas apmeklēšanas bazilikā. Cilvēku milzīgā atsaucība, interese, sapratne un skaņu sasaukšanās bazilikas velvēs radīja mūsos neatkārtojamu, gandrīz netveramu sirds un dvēseles augstāko piepildījumu. Atgriezāmies mājās ar labu izjūtu, ka godam spējām parādīt latviešu kora kultūras vērtības un esam bagātinājušies ar lietuviešu dāsni sirsnīgo svētku gaisotni. Ir gandarījums redzēt un izjust, kā nelielā pilsētiņā (ap 5000 iedzīvotāju) kopj, saudzē un veido kora dziedāšanas tradīciju,» vērtē M. Jonkus. 

Teksts: Ruta Keiša

Foto: no kora albuma

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.