Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kurš īpašums paliks, kurš tiks pārdots? Bauskas novadā pārskata pašvaldības dzīvojamo fondu

Bauskas novada domes deputāti iepriekš apstiprinājuši 12 pašvaldības īpašumus, kas vajadzīgi tās funkciju pildīšanai un kuros dzīvokļus atsavināšanai nenodos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada pašvaldības īpašumā vai valdījumā pašlaik ir apmēram 750 dzīvokļi. Skaitlis ir mainīgs, jo vidēji 110 dzīvokļus gadā atsavina, un te liela nozīme ir īres maksas paaugstināšanai.

Apvienotais Bauskas novads pārņēma īpašumā daudzus pašvaldības dzīvokļus un ēkas, kuru uzlabošanai un sakārtošanai finansējuma nebija. Lai uzlabotu situāciju un izlīdzinātu īres cenas ar pašreizējā nekustamo īpašumu tirgus īres cenām, Bauskas novada domē pieņēma lēmumu par īres cenu paaugstināšanu, kā rezultātā pieauga atsavināmo dzīvokļu skaits. Tomēr pašvaldībai ir jābūt dzīvokļiem tās funkciju pildīšanai, un par šiem mājokļiem dome lēma iepriekšējā sēdē 27. martā.

Pirms domes sēdes deputātus Sociālajā un veselības komitejā un Vides un attīstības komitejā par lēmumprojektu informēja Bauskas novada domes izpilddirektora vietnieks Jānis Kalinka. «Kopumā atlikuši aptuveni 750 dzīvokļi. Pirms diviem gadiem, kad sākām diskusiju par māju politiku, bija vairāk nekā tūkstotis. Ar noteikumiem par īres maksu esam panākuši to, ka cilvēki daudz atsavina,» informēja J. Kalinka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš norādīja, ka pašvaldībai nepieciešami 65 dzīvokļi, lai nodrošinātu nepieciešamo dzīvokļu fondu, kas ir atbilstoši saistošajiem noteikumiem un reģistra rindai. Pašvaldībai ir četri reģistri. Pirmais reģistrs pašvaldības dzīvojamās telpas izīrēšanai personām, kas nodrošināmas ar palīdzību pirmām kārtām. Otrais reģistrs ir sociālie dzīvokļi. Trešais reģistrs ir īrētas pašvaldības dzīvojamās telpas apmaiņai pret citu īrējamu pašvaldības dzīvojamo telpu. Ceturtais reģistrs paredzēts kvalificētu speciālistu piesaistei. J. Kalinka pauda, ka kopā minētajos īpašumos ir 140 dzīvokļi, bet 65 no tiem nepieciešami ģimenēm, kas gaida rindā.

Pašvaldības izpildu vadība uzsvēra, ka ieguldīts liels darbs lēmumprojekta sagatavošanā.

«Jautājums ir gana komplicēts, sastāv no dažādām daļām. Pirms vairāk nekā gada spērām vienu soli – sakārtojām īres maksas jautājumus, risinājām atvieglojumus. Nākamais solis ir saraksta veidošana ar mērķi noteikt, kāds dzīvojamais fonds pašvaldībai ir neatsavināms. Katrai mājai gājām cauri, katram dzīvoklim, izvērtējām foto fiksāciju, būvniecības speciālisti bija katrā ēkā,» pastāstīja Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Romānovs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Diskusijās gan izrādījās, ka lēmumprojekts nav pilnībā sagatavots. «Sarakstā nav iekļauta māja «Aizupieši 1». 12 dzīvokļi ir ēkā «Aizupieši» un trīs dzīvokļi – ēkā «Aizupieši 1»,» norādīja Iecavas apvienības pārvaldes vadītājs Normunds Vāvers. Bija arī kļūdas adresēs un informācijā. Bija sajauktas adreses Bauskā – ierakstīta Ošu iela 10, bet izrādījās, ka tā ir Ošu iela 24. Bija norādīts, ka visas ēkas pilnībā ir pašvaldības īpašumā, tomēr Ošu ielā 24 pašvaldībai pieder tikai viens stāvs.

J. Kalinka norādīja, ka samazina dzīvokļu skaitu, kur nākotnē plānots ieguldīt īres naudu un citas investīcijas. «Turpmāk tur ieguldām līdzekļus, uzlabojam šīs mājas un šo dzīvojamo fondu uzturam. Pārējos dzīvokļus, kas nav šajā sarakstā, varam atsavināt, ja iedzīvotāji izsaka vēlmi,» tā izpilddirektora vietnieks.

Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika norādīja, ka pat ar palielināto īri ienākumi nav tik lieli, lai varētu atļauties nopietnu labiekārtošanu. «Iepriekš iekasēja 3–12 eiro mēnesī no dzīvokļa. Ilgi jākrāj, lai runātu par logu vai durvju maiņu. Pašlaik neko nesolām, paturam prātā, darām darbus pēc iespējām. Ilgstošajiem īrniekiem par dzīvokļa izmantošanu pašiem būtu jāsāk rūpēties, kaut vai par kosmētisko remontu. No jūnija īres maksu atkal paaugstinās, un ar šiem resursiem varēsim domāt par uzlabojumiem,» pauda apvienības vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa norādīja, ka notikušas sarunas ar iedzīvotājiem, vai viņi vēlas atsavināt dzīvokļus. Skaistkalnes ēkā Sporta ielā 1 iedzīvotāji pauduši, ka nevēlas dzīvokļus atsavināt, tāpēc ēka iekļauta sarakstā.

Deputāti interesējās par sarakstā iekļauto ēku stāvokli un pieejamību infrastruktūrai. Ēkas «Palejas» un «Jaunpampavas» atrodas ielās, kur pat «Google Street» mašīna nebrauc. Tomēr «Palejas» atrodas Stelpes ciema teritorijā.

Visas trīs Bauskas ēkas ir salīdzinoši jauni projekti, īpaši Dārza ielā 9. Svitenes ēkai «Kamenes» plānots liels pārbūves projekts, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu. Šī paša fonda nauda ieguldīta dzīvokļu pārbūvē Vecumniekos, Rīgas ielā 29a. Iecavas novada laikā notikusi pārbūve «Aizupiešos». «Zemitāni» Bārbeles pagastā ir bijusī Bārbeles pamatskolas pedagogu ēka, kas ir sakārtota dzīvošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daļēji degradēta ēka ir Stelpes pagasta «Palejas», bet tur plānots bojāto daļu nojaukt un pamatēku atjaunot. «Puse dzīvokļu tur ir izīrēti, daži ir apmierinošā stāvoklī, lielākā daļa – sliktā stāvoklī, būtu vajadzīgi pārbūves darbi,» pauda D. Šileika.

Jautājums bija par Codes pagasta «Jaunpampavām». «Trīs dzīvokļi, viens aizņemts. Lauku māja ar trīs dzīvokļiem, izbūvēts jauns šķūnītis, uzturēts kā pašvaldības dzīvokļu fonds. Ceļa galā pēc 300 metriem ir autobusu pietura,» informēja J. Kalinka. No skata vieta ir jauka, bet galvenā problēma ir tāda, ka Codes ciems un otra autobusu pietura atrodas otrpus A7 šosejai. Iedzīvotājiem, kas apmetīsies šajā īpašumā, ar to būs jārēķinās. Deputāti norādīja, ka ēkai nomainīti logi, sienas siltinātas, dzīvoklis izremontēts, bet stāv tukšs. J. Kalinka atzina, ka pašreizējie cilvēki rindā atteikušies no iespējas tur dzīvot.

Deputātus uztrauca divi jautājumi – kur ņemt naudu investīcijām šajos objektos un kas notiks ar pārējiem īpašumiem? J. Kalinka norādīja, ka pašlaik tas nav investīciju jautājums un par to jālemj nākotnē. «Investīcijas nepieciešamas diezgan lielas, bet ne tūlīt un tagad. Perspektīvā uz priekšu virzāmies,» tā izpilddirektora vietnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputātiem bija piedāvāts prioritāro darbu saraksts. Tajā paredzēts Skaistkalnes Sporta ielas 1. namā remontēt koplietošanas telpas un mainīt logus, ēkām «Zemitāni» un «Palejas» plānota siltināšana, ūdens kanalizācijas sistēmas un apkures pārbūve. Savukārt par pārējiem īpašumiem informācija nav apkopota. «Graustus mēģinām nodot atsavināšanai. Ja cilvēki vēlas, lai iegulda un atjauno. Lielākie grausti ir Īslīces pagastā – puskorpuss un vesela māja, kuru nojauc. Risinām jautājumus par graustu nojaukšanu,» atzina J. Kalinka.

Deputāti 27. marta sēdē ar pārliecinošu vairākumu nobalsoja par neatsavināmo īpašumu saraksta apstiprināšanu.

Pret balsoja vienīgi Mārtiņš Mediņš (NA), kurš pauda viedokli, ka ar paredzēto dzīvokļu skaitu Bārbeles pagastā būs par maz. «Bārbelē dzīvo 800 iedzīvotāji. Septiņi pašvaldības dzīvokļi var būt par maz. Šogad pirmo gadu piedalījos budžeta darba grupā un ne no vienas nodaļas nedzirdēju, ka nauda būtu paredzēta dzīvojamā fonda uzturēšanai un remontam. Mans priekšlikums – veidot atsevišķu kontu, kur saglabāt īres maksājumus, un varētu lemt par šī fonda izlietojumu,» pauda deputāts. Viņš vērtē, ka ir diezgan liels iedzīvotāju skaits, kas vēlas īrēt dzīvokļus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbildot J. Kalinka norādīja, ka pašvaldībai ir jārūpējas par savu uzdevumu pildīšanu, ko iezīmē attiecīgie reģistri, un nav jādarbojas tirgū kā dzīvokļu īrētājiem. Viņš pauda, ka Vecumnieku apvienības pārvalde 2025. gada budžetā paredzēja līdzekļus jumta maiņai un dzīvojamā fonda uzlabošanai. 

Neatsavināmo pašvaldības īpašumu saraksts

BAUSKAS novada dome apstiprinājusi dzīvojamā fonda veidošanai, uzturēšanai un modernizēšanai nepieciešamo, pašvaldībai piederošo nekustamo īpašumu un tajos ietilpstošo dzīvokļu, kas nav atsavināmi, sarakstu: 1. Ošu iela 24, Bauska; 2. Rīgas iela 64b, Bauska; 3. Dārza iela 9, Bauska; 4. «Īslīči», Īslīces pagasts; 5. «Jaunpampavas», Codes pagasts; 6. «Aizupieši», Iecava; 7. «Aizupieši 1», Iecava; 8. «Kamenes», Svitene; 9. Rīgas iela 29a, Vecumnieki; 10. Sporta iela 1, Skaistkalne; 11. «Zemitāni», Bārbeles pagasts; 12. «Palejas», Stelpes pagasts.

AVOTS: BAUSKAS NOVADA DOMES LēMUMS NR. 120 2025. GADA 27. MARTā (PROT. NR. 3, 21. P.).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.