Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kviešu kopraža Latvijā tiek prognozēta nedaudz zemāka nekā 2021. gadā

Šajās dienās Bauskas novada zemkopji aktīvi turpina vākt ražu, piegādājot graudus dažādiem uzņēmumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) «LATRAPS» apvieno jau vairāk nekā 1000 zemniekus no visas Latvijas, turklāt šis 100% ir Latvijas lauksaimnieku uzņēmums, «Bauskas Dzīvi» informē Lāsma Gumennikova,lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības «LATRAPS» komunikācijas speciāliste.

«Pirmā 2022. gada sezonas krava, ziemas mieži, LPKS «LATRAPS» Bauskas graudu pirmapstrādes kompleksā tika ievesta 20. jūlijā no «LATRAPS» biedres zemnieku saimniecības «Madaras» laukiem. Savukārt «LATRAPS» Elejā sezona sākās 21. jūlijā, kad pirmās kravas ienāca no divām zemnieku saimniecībām – «Silāči» un «Lauči». Pašlaik graudu pieņemšana notiek tik intensīvi, cik nepieciešams lauksaimniekiem, pārsvarā līdz pulksten 22,» komentē L. Gumennikova.

Zemgalē pašlaik pārsvarā tiek kulti kvieši, zirņi un rapsis. Ziemas miežu novākšana ir jau pabeigta, uzrādot augstāku ražību nekā iepriekšējā gadā. Ražas novākšanas sezona ir vēlāka, kas saistīts ar laikapstākļiem pavasarī un vasaras pirmajā pusē. Zemgalē ražas novākšanu ietekmē arī  veldre laukos, tādējādi samazinot kulšanas tempus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ražas laiks. Ilustratīvs foto – VK.

Pašlaik ražas novākšana tiek sākta arī citos Latvijas reģionos. Produkcija ienāk visos «LATRAPS» pirmapstrādes kompleksos un sadarbības partneru pieņemšanas punktos, kā arī tiek piegādāta uz ostām  – Rīgā, Liepājā, Ventspilī un drīz arī uz Mērsragu. Šajā nedēļā arī pirmā «LATRAPS» 2022. gada ražas sezonas kuģa kraušana, kas pienācis Rīgas ostā pēc «LATRAPS» biedru izaudzētā rapša. Kopā plānots uzkraut vairāk nekā 30 000 tonnu, kas tālāk tiks nogādātas pārstrādei Roterdamā Nīderlandē, informē L. Gumennikova. 

Tiek prognozēts, ka vidējā ziemas rapša ražība šajā gadā varētu būt zemāka nekā iepriekšējos gados. Kviešu kopraža Latvijā tiek prognozēta nedaudz zemāka nekā 2021. gadā. Tas daļēji saistīts ar ražas zudumu veldres rezultātā. Zemgalē aptuveni 70% kviešu lauku stipra lietus un vēja ietekmē atradās veldrē. Kviešu ražība ir ļoti dažāda pa reģioniem, bet jāņem vērā, ka daļa reģionu tikai sāk labības novākšanu, vērtē LPKS pārstāve. 

«Pašlaik divas trešdaļas no nokultajiem kviešiem ir pārtikas grupas kvieši un viena trešdaļa lopbarības kvalitātes. Viens no šī gada izaicinājumiem lielā daļā Latvijas ir kviešu tilpummasa, kā arī lipekļa saturs,» skaidro «LATRAPS» komunikācijas speciāliste. 

Savukārt kviešu un rapša cenas tirgū pēdējos divos mēnešos ir samazinājušās par aptuveni 25%, kas saistīts ar globālā tirgus tendencēm. Kopumā lauksaimniekiem šis gads ir izaicinājumu pilns, gan saistībā ar straujo ražošanas izmaksu pieaugumu, gan lielajām cenu svārstībām un arī laikapstākļu radītajiem riskiem. Pilnīgāku vērtējumu par šo sezonu varēsim izdarīt tikai pēc sezonas beigām, analizē L. Gumennikova. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.